T… R…T

Umutsuzluk ve umut! Sürekli çatışan iki anlam, iki ruh hali… Kişi yalnız biriyle yetinemez. Yaşamak için savaşmak gerekir. Yaşamın kendisiyle! Karamsarlıkla iyimserlik, umutla umutsuzluk iç içedir. Günden güne bir o yana bir bu yana eğilim gösterir.

Belleğimize mutluluk akışını, dostlarla bir arada olduğunda yaşıyor insan… Yıllar geçip, gitse de emekli olmuş bir TRT emekçisi, kuruma ilk girdiği gün gibi geleceğin umudunu yaşıyor. Gelecekten umutlanmak güzel elbet, güven verici…

Yazımın başlığını seçerken, üçer nokta aralıklarla T…R…T yazmak eğiliminde oldum. Çünkü her üç nokta, yılların emekçilerine az bile! O üç nokta arasında geçen uzun yıllar, uzun dostluklar…

TRT kurumunda görev almadım. Oradan emekli değilim. Eşim, uzun yıllar TRT’de görev yaptıktan sonra bu kurumdan emekli oldu. Dolayısıyla, oradan emekli olmasam da her ayın ilk Salı gününe denk gelen bir günde Bornova Öğretmen Evi’nde saat 11.00’de, bu değerli TRT emekçileri bir araya geliyorlar.

Benim ve eşim için, elbette oraya gelen diğer dostlar için adeta vazgeçilmez bir ritüel! Çünkü psikolojik olarak da, yıllar süren arkadaşlıkların tekrar bir araya gelerek, orada ve o güzelliklerle buluşması… Ne denli insanı rahatlatır!

Genç olmak iyi bir şeydir. Ama sürmez! Zaman ezip geçer. Bugün kendini genç sanıyorsun, ama bir de bakıyorsun zaman seni alıp yaşlılığa götürüvermiş… Blucinleri çekip pikniğe gittiğinde kendini genç sanıp top oynamaya kalktığında belin ağrırsa, sırtın tutulursa o zaman genç misin, yaşlı mısın ortaya çıkıyor…

Nice şey var ki geçmişte kaldı. Radyo dinliyor musunuz? TV’lerden zaman kalıyor mu? Bir sinemaya, bir tiyatroya gitmeye vakit buluyor musunuz? Her gün bir iki gazete, her ay iki üç kitap okuyor musunuz? İçinde yaşadığımız çağın sorunlarına kendinize göre çözümler arıyor musunuz?

İşte tüm bu saydıklarımı TRT’de emekçi dostlarım yapıyor, zaman zaman beni de bilgilendiriyorlar! Çünkü onlar genç kalmayı arzulayan insanlar, işte bu nedenle de genç kalıyorlar… Sanırım bu gençliği bana da aşılıyorlar… Bu mecliste bulunmak, insanı gençleştiriyor gibi.

Evet, belki üniversiteden emekliyim, ama ikinci emekliliğimi de TRT’den sağlayacağım galiba…

www. haberhurriyeti.com / Mustafa Gökçek

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Gökçek - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?