Asgari ücretten vergi kalkar mı, kalkmalı mı?

Son aylarda yaşanan ekonomik kriz asgari ücretlinin belini kırdı kırmasına. Dahası fakir daha da fakirleşti. Asgari ücretlinin maaşı kuşa döndü. Zaten geçinemeyen asgari ücretli artık daha da zor durumda, hayatını idame ettirme derdine düştü. Bu yüzden asgari ücretliye uygulanan vergi kesintisi uygulaması kaldırılmalı mı sorusu akılları meşgul etmeye devam ediyor.

Asgari ücret jest değil, haktır!

Asgari ücret, işçi ve ailesinin günün ekonomik ve sosyal koşullarına göre insanca yaşamasını mümkün kılacak şekilde hesaplanan minimum ücrettir.

Sosyal Devlet anlayışının geçerli olduğu günümüz ekonomilerde ASGARİ ÜCRET uygulaması yapılmakta ve işverenin işçiye bu tutarın altında ÜCRET ödemesi önlenmeye çalışılmaktadır.

Türkiye’ de dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması yani AÇLIK SINIRI 2.102,83 TL.’dir. Sadece gıda harcamalarını içeren bu tutara bir de diğer yaşam maliyetleri eklenince ihtiyaç duyulan miktarın çok daha yüksek olduğu ortaya çıkıyor. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 6849,62 TL.

  Ne yazık ki, Türkiye'de milyonlarca vatandaş en az ödeme sınırı olan asgari ücret ile çalışıyor.  Ekonomide olumlu sinyallerin gelmesini bekleyen vatandaşlarımızın en çok etkilendiği konuların başında ise gıda enflasyon oranları geliyor. Temel gıda ihtiyaçlarında yaşanan zamlar vatandaşları oldukça etkiliyor.

Ne var ki, tüm analiz edenler asgari ücret 2.324 TL. olarak yorumluyor olsa da gerçekte asgari ücret 2.104 TL. dir. 220 TL. fark ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ yani AGİ , geçmişten gelen KDV İADESİ olduğunun altını çizelim.

Asgari ücretli vatandaşların maaşlarının çok önemli bir kısmı vergi ve prim kesintilerine gidiyor. Peki bir asgari ücretli vatandaş devlete ne kadar vergi ödüyor? İşverene maliyeti ne oluyor?

İşverene Maliyeti: 

·      Brüt : 2943 ,00 TL.
·      SSK İşçi (% 14) : 412,02 TL.
·      İşsizlik İşçi (% 1) : 29,43 TL.
·      Aylık Gelir Vergisi : 375,23 TL.
·      Damga Vergisi: 22,34 TL.
·      Kümülatif Vergi Matrahı : 2.501,55 TL.
·      Net : 2.103,98 TL.
·      Asgari Geçim İndirimi  : 220,73 TL.
·      Toplam Ele Geçen : 2.324,70 TL.
·      SSK İşveren (% 15,5)*: 456,16 TL.
·      İşsizlik İşveren (%2): 58,86 TL.
·      Toplam Maliyet : 3.458,03 TL.

Görüldüğü üzere,  asgari ücret üzerinde işverene düşen SGK prim ve vergi payı oldukça yüksektir. İş dünyasının sıkıntılarından biri olan istihdam üzerindeki vergi yüklerine de çözüm getirilmesi oldukça çizgiyi aşan bir durum. Neden mi? Ülkemizde ücret gelirleri, kaynakta TEVKİF SURETİYLE vergilendiriliyor da ondan. İşverenler, aylık ya da üç aylık dönemlerde işçiye ödediği ücret üzerinden vergi kesintisi yapar ve muhtasar beyanname ile vergi dairesine bildirir. Bu demek oluyor ki, ülkemizde toplanan GELİR VERGİSİNİN %70’i ücretlilerden kesilen GELİR VERGİSİNDEN oluşmaktadır.

AGİ yaklaşımı…

ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ dendiğinde, geçim düzeyini sağlayacak olan bireyin toplam gelirinden düşülerek VERGİ DIŞI bırakılması anlamına gelmektedir. Diğer bir ifadeyle, devletin bir çalışanına bakmakla yükümlü olduğu kişilere bakarak, çalışanın ödediği GELİR VERGİSİNİN ÇALIŞANA İADE EDİLMESİDİR.

ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ LİSTESİ

Bekar 220,68 TLEvli, eşi çalışmayan 264.82 TLEvli,eşi çalışmayan, 1 çocuklu 297.92 TLEvli, eşi çalışmayan, 2 çocuklu 331.03 TLEvli, eşi çalışmayan, 3 çocuklu 375.17 TLEvli, eşi çalışan 220.68 TLEvli, eşi çalışan, 1 çocuklu 253.79 TLEvli, eşi çalışan, 2 çocuklu 286.89 TLEvli, eşi çalışan, 3 çocuklu 331.03 TLEvli, eşi çalışan, 4 çocuklu 353.09 TLEvli, eşi çalışan, 5 çocuklu 375.17 TL

Ekonomi açısından değerlendirecek olursak…

Asgari ücretin artması beraberinde ÖZEL SEKTÖR kuruluşlarına ek bir maliyet yükü getirmek dışında tüketim eğilimi yüksek olan ücretli kesimin gelirini yani tüketim harcamalarını arttıracağı için ekonomiye de canlanma gelmesi beklenmektedir. Bu canlanmanın ekonomik büyümeyi yukarı yönlü ivme kazandırması kaçınılmazdır. Asgari ücret uygulamasında dengeyi sağlayacak nokta çok önemlidir. Ticaret eksenli bir ekonomik yapıda emeğini kiralayana karşı ödenen bedel çok artacak olursa işçiye bu kadar ücret ödeyemeyecek olan işverenler bir kısım işçiyi işten çıkaracaktır. Hal böyle olunca asgari ücret ekonomide işsizliğin artmasına yol açabilir. Bu da ekonomiyi daha da kötü hale koyabilir.

Kaçak işçi artar

Devlet gereken indirimi yapar ve vergilerde indirime giderse, hiçbir işveren işçisine fazla para vermekten kaçınmaz.

Devlet asgari ücreti artırıp, vergi ve prim kesintisi oranlarını yeniden düzenlemezse, kaçak işçi çalıştırmayı özendirir. Bu da devletin gelirini azaltır.

Öyleyse, Devlet, ekonomik refahı sağlamak için öncelikle çalışanların ücretlerini artırmalıdır. Bu arada, gelirini artırmak ve işverenin ayakta kalmasını sağlamak için de vergi yükünü hafifletmelidir. Asıl şaşılması gereken, gelişmekte olan ülkeler kategorisinde bu optimum dengeyi bulmak adına nasıl ve NE ZAMAN bir alternatif bulacağımızdr.

www. haberhurriyeti.com / SERRA AYTAÇ

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Serra Aytaç - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?