Çin 2020'de dünyaya bir yumruk indirecek

Kausun fitilini ateşleyecek olan ABD ile ÇİN’in büyük bir ticaret savaşına mı girdi sorusu her köşede konuşulacak. Savaş sadece yaptırım savaşı, boykot veya sınırlama savaşı olmayacak, TEKNOLOJİ ve BİLGİ savaşı olacak.

Teknolojinin, dünyanın şah damarı olduğu bir kez daha hafızalara kazınacak. Benimle baş edemezsiniz diyerekten bir meydan okuma hamlesi yapacak olan ÇİN, 2020 yılında tarihe not düşecek. Nasıl mı?

Gerçek dışı gibi görünse de, ABD menşeli ürünlerin itibar kaybetmesiyle ÇİN’ e yapacakları büyük bir hamleyi Mart ayında duyacağız. Özellikle HUAWEİ teknoloji firmasının pazar payının birkaç ülkenin gelirini geçmesi dünyada son derece rahatsızlık vermeye başlayacak.

2019 yaz aylarından beri ABD’nin ÇİN’ e uyguladığı VERGİ sadece fırtınanın görünen yüzü oldu. Sizce neden son yıllardır dünyanın süper gücü ABD, dünyayı ele geçiren teknoloji firmalarıyla boğuşuyor? Çünkü ABD’nin iç ekonomisinde daralan hacminin yanı sıra IOS’un dünya pazarında küçülmekte olması rahatsız ediyor da ondan. HUAWEİ kendi işletim sistemini sahaya sürerek ANDROİD ve IOS işletim sistemlerine hodri meydan dedi.

ABD ile el sıkışması başka bahara kalabilir!

2020 Mart ayı ABD-ÇİN savaşına zemin hazırlarken gücün artık şekil değiştirdiğini göreceğiz. Artık süper güç hangi lider hangi devlet sorusunun cevabını TEKNOLOJİ DEVLERİ olanlar verecek. Hem çok kazanan hem çok istihdam yaratan hem de her türlü istihbaratı ellerinde tutan teknoloji devleri, toplumları SANAL GERÇEKLİKLE yönetmek isteyecekler.

ÇİN’İN ticaret anlayışının gizli perdesi aralanacak.ÇİN devlet başkanı Şİ CİNPİNG, ülke ülke gezip paraları her ülkeye bol kepçeden aktarması, verdiği paraların ödenmemesi halinde belli bir süre LİMAN İŞLETMECİLİĞİNE soyunmasının bir nedeni varmış diyebileceğiz. ÇİN resmen ABD ‘yi karşısına aldığını DİJİTAL SAVAŞA girdiğini gösteren stratejisini adım adım dünya sahnesinde gösterecek. Düşmanı olarak gördüğü ABD’yi sahneden indirmek için bonkör davranan tüccara dönen ÇİN farklı ülkelerde üretim alanları kurarken, SANAL PARASIYLA damgasını vuracak. Hatta sanal parasıyla dünyada hızlı para kazanmak isteyenlere istihdam yaratacak.

Hatırlayacak olursanız…

Küresel ekonomide oyun kurucu olmak isteyen ÇİN altı yıl önce KUŞAK VE YOL PROJESİNİ dünya kamuoyuna duyurmuştu. Dünya ekonomisinin imalat merkezi olan ÇİN’in temel hedefi Avrupa’ya kesintisiz bir TİCARET HATTI kurmaktı.

ÇİN’DEN TÜRKİYE’YE para kuşağı

Son on yılda ÇİN’DEN TÜRKİYE’YE gelen yatırımların boyutu dikkate alındığında ülkenin TÜRKİYE’DEKİ yatırım hacmini dörde katlamayı planladığı öngörülüyor. Görüldüğü üzere, ÇİN küresel ekonomide daha güçlü bir aktör olma yolunda tasarladığı KUŞAK ve YOL PROJESİ’NİN önemli durağı olan TÜRKİYE’ YE kaynak akışını hızlandırıyor. Özellikle de TÜRKİYE’ de enerji ve altyapı alanlarıyla ilgileniyor. Çinliler, İstanbul Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde İtalyan şirketin payını almak için görüşmelere devam ediyor. Bunun yanında ÇİN’in Adana’ da Yumurtalık ilçesindeki termik santral yatırımının inşaat çalışmaları da devam ediyor. ÇİN, Çinli şirketlere TÜRKİYE’DEKİ faaliyetleri için kredi garanti desteği sağlıyor. Böylelikle Çinli şirketler TÜRKİYE’deki yatırım hamlelerinde daha rahat davranma olanağına kavuşuyor.

Özel bir Türk bankasının ÇİN Kalkınma Bankası’ndan 200 milyon Dolarlık bir kredi sağladığı haberinden de anlaşılacağı üzere akabininde bir kamu bankasının dış ticarete kaynak aktarmak için ihracatçılara kredi sağlayan finans kuruluşu ÇİN EXİMBANK‘tan kredi sağlandığının açıklanması ÇİN’İN dünya düzeninde gücünü kaybetmemek adına elinden geleni yaptığına işarettir. Aynı zamanda ÇİN ihracat sigorta şirketi Sinosure’un da finansman desteği ve hatta mal ticaretinde de daha etkin olmaya başlaması sizce de ilginç değil mi? Sinosure’un aktif ve rahat tutum takınması, ÇİN Eximbank ve ÇİN Kalkınma Bankası’nın ülkemizde proje finansmanı konusunda daha cesur davranması ve hatta ülkemiz bankalarıyla işbirliği ilişkileri tesis etmesi sizce ne anlama geliyor olmalı?

ÇİN’İN TÜRKİYE'YE yönelik ekonomik ilgisinin altında KUŞAK VE YOL PROJESİ’NİN ana senaryosu olduğunu algılayabiliriz. Bu proje sadece bir altyapı projesi olarak algılanmamalı. ÇİN için bu proje yeni bir ekonomik düzene işaret ediyor. İşte tam bu noktada bu düzen içerisinde finansal işbirlikleri de oldukça önem arzediyor diyebiliriz.

2020 yılında Şİ CİNPİNG neden ülkemizin yanında yer alıyor sorusu dünyanın bir diğer gündemi olacak. Limanlarda, denizlerde ve AKDENİZ’DE yer alması hiç de tesadüfi bir durum değil. ÇİN’in tarım sektöründe ve teknolojide hatta limanlarda eş zamanlı yapacağı çıkarmalar devrim niteliği taşırken tüm limanları ele geçirme operasyonunun mantığını hep birlikte deneyimleyip öğrenebileceğiz.

Serra Aytaç

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Serra Aytaç - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?