Uyuyan Dev Rusya ve OPEC Prodüksiyonu

Dünya petrol üretiminin denetimini elinde tutan ve dünya petrol üretiminin yaklaşık yarısını sağlayan OPEC ülkeleri ham petrol rezervlerinin üçte ikisine ve doğalgaz rezervlerinin de üçte birine sahip bir kurumdur. Bu sebeptendir ki dünya petrol piyasasında zaman zaman etkili olması ve borsaya etkisi oldukça güçlüdür. Uluslararası bir denge şirketi OPEC belli bölgelerin finansal gelecek haritasını yakın tarihte hepimize gösterecek. Nasıl mı? 

RUSYA’ nın dünya enerji sektöründe dünyanın köşe taşlarından biri olduğunu hatırlatacak olursak 2020 yılında gaz piyasasının, dünya piyasasının ticari ilişkilerini değiştirecek olması kaçınılmaz olacak. Özellikle ABD, KATAR ve AVUSTURALYA için öngörülemeyen günler yaşanabilir.                           

Petrol ile birlikte RUBLE ilişkisi

OPEC üyesi olmayan RUSYA, soğuk kış aylarında üretimi azaltmanın petrol sahalarına zarar vereceği görüşünü savunmakta. SUUDİ ARABİSTAN ise petrol fiyatlarının yüksek seyrediyor olmasından dolayı bütçe gelirini arttıracağı için kısıntıya daha sıcak bakmakta. Son OPEC üretim indirimi anlaşmasıyla petrol fiyatlarındaki artış dikkatlerden kaçmıyor. Kısıtlı üretime karar almaları, petrol fiyatlarını yüksek tutup RUBLEYİ güçlendirme politikası azimle devam edebilir. Brent ham petrolün varil fiyatının hızlı artışla 65 Doların üstüne çıkması, RUBLENİN elini oldukça güçlendiriyor.

Rusya’ da ekonominin istikrarını tehdit eden riskler neler mi?

Merkez Bankası yetkililerine göre risk faktörleri arasında JEOPOLİTİK GERİLİM ve TİCARET SAVAŞLARI başı çekmeye devam ediyor.Ticaret savaşlarının tırmanması da RUSYA gibi gelişmekte olan ülkelere yatırım etkinliğini frenlemenin yanı sıra petrol fiyatlarının düşmesi sonucunu verebilir. Haliyle bu da bütçesini esasen petrol geliriyle çeviren RUSYA için kötü bir haber niteliğindedir.

Dünden bugüne RUSYA

Petrol ihraç eden ülkeler örgütü (OPEC) ülkeleri 2017’ den bu yana üretimde gönüllü olarak kısıtlamaya gidiyor. Amaç dünyanın en büyük petrol üreticisi haline gelen ABD’nin üretim fazlasının önüne geçmek. OPEC ‘in kararları petrol fiyatlarının 2019 yılı boyunca varil başına 50-75 Dolar arasında kalmasını sağlamıştı. OPEC ve RUSYA liderliğindeki bir grup petrol üreticisi ülkeninin, arz fazlasını önlemek adına son on yılın en büyük üretim kesintisine gitmesi bekleniyor. Her iki taraf da ortak karar aldığı takdirde 2020 yılının ilk üç ayında üretim azaltılacak. Küresel arz fazlasının ve petrol fiyatlarını desteklemek için yapılan üretim kısıntısının günde 1.2 milyon varil olması hedefleniyor. Bu demek oluyor ki OCAK 2020’ den itibaren üç ay sürecek kısa vadeli bir takvimin söz konusu olduğu.

Rus ekonomisine bakış

Verilere göre 2019 yılı boyunca RUBLENİN , gelişmekte olan pazarlar içinde en iyi performans gösteren para birimlerinden biri olduğu gerçeği. Peki neden?

Yabancı yatırım fonlarının son dönemde RUSYA’ ya önemli miktarda döviz transfer ederek RUBLEYE çevirdikleri ve RUS finansal enstrümantlarına yüksek getiri nedeniyle ilgi gösterdiğini vurgulayabiliriz. Ayrıca FED’in faizleri düşürmekten  vazgeçmesiyle DOLARDAN küresel bazda yaşanan değer kaybı da piyasaları etkiliyor. ABD’ de faizlerin yüzde 1.5-1.75 arasında kalacağının anlaşılmasıyla, uluslararası yatırımcılar riskli ama daha yüksek kazanç vaat eden pazarlara yöneliyor. Bu çerçeveden bakacak olursak RUS TAHVİLLERİNE yabancı ilgisi ile artan DÖVİZ girişi, RUBLEDEKİ güçlenmeden önemli etken olarak gösteriliyor.

RUSYA’ da Maliye Bakanlığı petrol yükseldikçe piyasadan dolar alarak, petrol düştükçe ise dolar alımını durdurarak RUBLEDE istikrar sağlamaya çalışıyor. Yine de yakın vadede RUBLENİN değerinin en çok ABD- ÇİN ticaret savaşlarının akibetine göre şekilleneceğe benziyor.

Geçtiğimiz yıl dünyanın en önemli petrol rafinerisi olan KATAR’ın OPEC’den ayrılma kararını beyan etmesinin ardından 2020 yılı OPEC’in TÜRKİYE’ NİN kapısına dayanması hiç de tesadüf olmayacaktır. Özellikle 2020 Ağustos ayında TÜRKİYE’nin siyasi karışıklığına hatta erken seçimine rağmen Suhoy Su-57 savaş uçaklarını TÜRKİYE aldı alacak kıvılcımı yaşanırken, RUSYA’ nın TÜRKİYE müttefiki olma yolunda ilk adımları da dünya arenasında keskin ayrışmalara neden olacak. Dünyanın her tarafında farklı sancılara şahitlik edeceğiz.

SERRA AYTAÇ

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Serra Aytaç - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?