Kentin kalbine bıçak darbesi

İzmir'in "kent suçları haritası" ne yazık ki giderek genişliyor. Bu kadim ve güzel kente zarar verecek projelerin sayısı artıyor. 

İzmir Körfez Geçiş Projesi, Kordon Otoyolu, Konak Meydanı AVM Projesi ilk akla gelen ve geri dönüşü olmayan "kent suçları" arasında yer alıyor. 

Yasal girişimlerle üç kez iptal edilen Konak Zorlu Center projesi büyük bir kent suçu olarak karşımızda duruyor. 
Kent kamuoyunda bu proje bir süredir ciddi olarak tartışılıyor, uzmanlar görüşlerini açıklıyor. Bir yıl önce verilen ve usule aykırı olan ruhsatın iptal edilmesi öneriliyor.
Şehir Plancıları Odası, ilk kez 2008 yılında kent merkezinde yüksek yapıya izin veren Nazım İmar Planını yargıdan iptal ettirdi. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin onayladığı Konak 1. Etap Nazım İmar Planları, ilgili odalar tarafından yargıya taşındı ve üç kez iptal kararı alındı.

İmar Kanunu’na aykırı -üst ölçekli planlarla uyumlu olmayan 1/1000 imar planlarına göre- ruhsat alınarak 11 yıldır inşaat çalışmaları devam ediyor.

 Kentler ve doğal yaşam alanları rantçı sermayenin saldırı hedefinde yaralanıyor.

İzmir’in kent kimliğinin, kültürünün, doğal yaşam alanlarının ve çevrenin bozulmadan gelecek kuşaklara taşınması ilk hedef olmalıdır. Bu amaçla TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu uyarı görevini yapıyor, kamuoyunu harekete geçiriyor, yasal girişimlerde bulunuyor ve yargıdan çok önemli kararların alınmasına öncülük ediyor.

Onların tek isteği var: Usule aykırı olarak verilen ruhsatın iptal edilmesi. Ya istenilen olmazsa? Diyorlar ki:  Konak Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi bu suçun faili olacak. 

Halkın oylarıyla göreve gelen seçilmiş yöneticiler bu sese kulak vermeli. Kentin kalbinde bir bıçak darbesi gibi duran Konak Zorlu Gökdelen projesine bu düşünceyle yaklaşılmalı. Hukuka aykırı uygulamalar, "Ben yaptım oldu" anlayışıyla geleceğe taşınamaz. 

www. haberhurriyeti.com / Turgut Güngör 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Turgut Güngör - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?