Alzheimer hastalarının mali sorunları

Alzheimer hastalığı olan kişiler genellikle mali konularını yönetmede sorun yaşarlar. Aslında, para problemleri hastalığın ilk dikkat çeken belirtilerinden biri de olabilir.

Her şeyden önce, Alzheimer’ın sahibi bir kişi, fatura ödeme gibi temel görevleri yerine getirebilir, ancak bir vergi beyanı yapmak veya bunu ödemek gibi daha karmaşık görevlerle ilgili sorun yaşar. Hastalık kötüleştikçe, kişi bağımsızlığını korumak için finansal sorunları gizlemeye çalışabilir veya kişi para meseleleriyle başa çıkma yeteneğini kaybettiğini farkında olamaz.

İhtiyaçlar için gerekli alımları yapma, aidat gibi düzenli ödemeleri veya banka hesap özetini anlama konularında ona yardımcı olun. Bu konuları ve ödenmesi gerekli zorunlu harcamalarını basitçe anlatın. Kişi para hakkında konuştuğunuzda bu kavramların sorumluluğundan dolayı korkar veya endişeli olabilir. Bu gibi konularda ona anlayışlı olun.

Bir aile üyesi veya kanuni olarak yetkili olan kişi, Alzheimer olan hastasının ne yaptığını ve mali konularda ciddi endişeler olup olmadığını görmek için her ay banka hesap özetlerini ve diğer mali kayıtları kontrol etmelidir. Bu kişiyi maddi kötüye kullanım veya dolandırıcılık kurbanı olmaktan korumak için gereklidir.

Alzheimer hastasının kendisini bağımsız hissetmesine yardımcı olmak için onlara şu konularda ona yardımcı olabilirsiniz:

Kullanmaları için az miktarlarda nakit verebilirsiniz.

Kredi kartlarında harcama limitini asgariye indirmek veya kartların iptal edilmesi gerekliyse hastanızın iznini aldıktan sonra bunu gerçekleştirin.

Kişiye kendi yardımı ile finansman hakkında bilgi edinmenin önemli olduğunu anlatmaktan çekinmeyin.

Ciddi sorunları önlemek için, kişinin yasal işlerini mali düzenlemelerden ayırmanız gerekebilir.

Kişinin maliyesini bir vekâletname yoluyla yönetmeyi kabul ederek ona yardımcı olunuz.

Mali kötü kullan

ım ve dolandırıcılığa karşı koruma

Alzheimer hastalığı yaşayan kişiler dürüst olmayan bazı insanlar tarafından maddi istismara uğrayabilir veya dolandırıcılık kurbanı olabilir. Dolandırıcılığın arkasındaki kişi samimi olarak bilinen bir arkadaş hatta aile üyesi bile olabilir. Dolandırıcılık telefon, e-posta veya kişisel görüşme gibi bir çok değişik bir biçimdedir. 65 yaş üstü kişilerin 40’lı yaşlarındaki bir kişiye göre daha fazla mali dolandırıcılık nedeniyle para kaybetme olasılıklarının daha yüksek olduğu bir gerçektir. Yaşlıların dolandırıcılık kurbanı olmaktan kaçınmasına yardımcı olmak için, hangi planların ve taktiklerin onlara karşı yaygın olarak kullanıldığını ve bu planların onları nasıl etkilediğini anlamak önemlidir.

Dolandırıcıların hedefi haline gelen çoğu kurban, nüfusun yaşlı kesimlerindendir. Ne yazık ki, yaşlı bireyler bu tür kötü niyetli insanların en sık hedefleridir. Bundaki en önemli neden yaşlıların genellikle yalnız yaşamaları, mali durumlarının yeterli olması, vakitlerinin bol, başka kişileri dinlemeye açık ve gençlere güvenmeleri başlıca faktörler olarak biliniyor.

Doland

ırıcıların kullandıkları taktikler

Yaşlılara karşı birçok sahtekarlık planı telefonla, kapıdan kapıya veya reklamlar aracılığıyla gerçekleştirilir.

Dolandırıcılar kredi kartı verme, çekilişlere ve yarışmalara katılarak kolay para kazanılacağının söylenmesi, sosyal kurumlara yardım , sahte sağlık ürünlerinin satılması, dergi aboneliği, ev iyileştirmek için bakım yapılması, hisse senedi, yatırım, bankacılığa veya sigorta konusunda öneriler sunarak yaşlıların paralarını almaya çalışırlar.

Sahtekarlar, yaşlıları planlarına kurban etmeleri için farklı taktikler kullanır. Arkadaş canlısı, sempatik ve çoğu durumlarda yardım etmeye istekli gözükebilirler veya bazen de korku senaryolarını kullanabilirler. Kullanılan taktik, genellikle dolandırıcının kendisini yaşlı insanla bulduğu durumun türüne bağlıdır. Örneğin, bir dolandırıcı ev sahibine odaklanır ve yaşlı kişinin ev tamirlerini uygun bir fiyata gerçekleştirebilecek birisini önerir. Bu kişi onarımını tamamlandığında işin bittiğini konusunda bir belge imzalamasını ister. Bu durum normal gibi gözükse, yaşlı mağdur kişi imzaladığı belgenin başka amaçlarla kullanıldığını daha sonra öğrenir. Diğer farklı bir durumlarda, fazla ücret alan başka bir kişi ise işi uygun şekilde yapmaz. Bu da bir cins dolandırıcılıktır.

Araştırmacılar, yaşlı dolandırıcılık kurbanlarının büyük bir çoğunluğunun kendi ailelerine veya arkadaşlarına ne olduğunu anlatmakta çok utanç duyduğunu belirledi.

Karşı dolandırıcılık araştırmaları merkezinin hazırladığı bir rapor, yaşlı insanlar tarafından aldatılma konusunda çevrimici dolandırıcılık da dahil olmak dikkatli olunması gerektiği konusunda uyarıyor.

Portsmouth Üniversitesi’nden gelen raporda, interneti kullanan yaşlı insanların daha fazla dolandırıcılık riski taşıdığı belirtiliyor. 65-74 yaş aralığındaki insanların dolandırıcılık veya bilgisayar dolandırıcılığı kurbanı olma ihtimalinin daha genç kişilere göre 54 kat daha fazla olduğu belirlenmiş.

Bu çalışma dolandırıcıların başlıca yöntemlerini şöyle açıklıyor:

Kimlik hırsızlığı yapılarak mali çıkar sağlanması.

Göz kamaştırıcı tekliflerle hasta kişinin kandırılması.

Sahte ödüller veya ev ya da otomobil teklifleri.

Sigorta dolandırıcılığı.

Kanıtlanmamış tedavi yöntemleriyle sunulan sağlık sahtekarlıkları.

Çeşitli tehditler.

Alzheimer hastası olan kişinin dolandırıcılık kurbanı olabileceğine dair işaretler arayın:

Çeklerde veya diğer belgelerde kişinin imzası gerçek mi?

Kişinin izni olmadan banka kartı veya kredi kartı talebi oldu mu ?

Oturduğu ev satılığa çıkartıldı mı?

Kişi, evrakların ne anlama geldiğini bilmeden yasal belgeleri (bir vasiyetname veya vekaletname veya bir eve yapılan ipotek gibi) imzaladı mı?

Alzheimer’lı kişiye ait takı, giyim, kıymetli ev eşyası gibi maddi değeri olan bazı eşyalar evde duruyor mu ?

10 ÖNEMLİ İPUCU

Teşhisten hemen sonra yakınınızın mali durumunu kontrol edin. Bankadaki parasını ve taşınmaz mallarının neler olduğunu belirleyin. Bunları kayıt altına alın. Hastanıza durumu açıklayıp kendisine danışın.

Ödenmesi gereken veya taksit şeklinde yapılandırılmış ödemelerini kontrol altına alın.Finansal konularda yeterli bilginiz yoksa profesyonel bir kişiden yardım isteyin.Hastalık dolayısıyla oluşan harcamalar için mali düzenleme yapın.Diğer aile bireylerin bu hastalık sırasında sağlayabilecekleri katkıları belirleyin.Devletin sağlayacağı mali imkanları öğrenin. Bunlar hasta kişilerin az vergi ödemesi gibi konulardır.Düşük maliyetli veya ücretsiz olan bakım evi gibi toplum hizmetlerinden yararlanma imkanlarını araştırın.Kendi mali durumunuzu gözden geçirin hastanız için kendi bütçenizden ne kadar pay ayırabileceğinizi hesaplayın.Bakmakta olduğunuz kişinin kira gelirleri varsa bunları takip edin.Sağlık sigortası veya güvencesi varsa bunun imkanlarından yararlanmasını sağlayın. Alzheimer hastalığının başladıktan sonra geçmeyeceği konusunda bilgi sahibi olun. Buda yıllarca ilaç ve tıbbi bakıma gereksinim olacağı anlamına geldiğinden aileye ve bakıcıya oldukça fazla bir mali yük getirecektir. Bu konuda özel veya devlet sigortası imkanlarından mümkün olduğunca yararlanmaya çalışın.

Alzheimer’da olan bir kişinin dolandırıcılık kurbanı olabileceğini düşünüyorsanız acilen polise başvurun.

Yazı dizimiz devam edecek

Gelecek Bölüm: Alzheimer hastalarında kabızlık sorunları.

www.haberhurriyeti.com / Dr. Cem Aydemir

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cem Aydemir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi