Alzheimer hastalarının yalnız yaşamaları

Güvenli, tanıdık ve konforlu bir yerde yaşamak, Alzheimer hastalığı veya diğer demans hastaları da dahil olmak üzere herkes için önemlidir.

Alzheimer teşhisi bir insanın yalnız yaşayamayacağı anlamına gelmez. Bazı insanlar tanı konduktan sonra bir süre kendi başlarına yaşayabilirler. İleri safhalarda yalnız yaşamaya devam etmek ise hasta için oldukça tehlikelidir.

Bir kişinin yalnız yaşamaya devam edebilmesi için risk altında olup olmadığına karar vermek genellikle zordur. Yalnız yaşayan insanlar, Alzheimer hastalığı veya başka demanslara sahip olduklarının ilk semptomları farkedilmeyeceğinden tehlike altında olup olmadıklarını bilemezler.

Demans hastaları evden uzakta yaşamayı, örneğin bir oğul veya kızıyla beraber bulunacağı bir bakım ortamına taşınmayı özgürlük kaybı gibi hissedebilir. Bununla birlikte, bir bakım evine yerleşmek daha fazla bağımsızlık verir.

Her insanın yaşam durumu, hastalık ilerledikçe dikkatle izlenmeli ve değerlendirilmelidir.

Alzheimer hastalığı olan bazı kişiler, yalnız yaşamanın artık güvenli olmadığını ya da arzu edilmediğini söyleyebilirler. Diğerleri, bazı güvenlik kaygıları olsa bile, mümkün olduğunca kendi evlerinde kalmak isterler. Evden uzaklaşmanın, günlük yaşamlarında kendine güven ve kontrol kaybı anlamına geleceğinden endişelenirler. Hastalığı olan kişi, aile üyelerinin veya bakıcıların ona bakmaktan rahatsızlık duyduğunu hissederse bulunduğu ortamı değiştirmek ve bir bakım evinde kalmak ister.

Yalnız yaşamak isteyen Alzheimer’li hastalar için öneriler

Alzheimer hastalığı olan birçok kişi bir süre kendi başına başarılı bir şekilde yaşamaya devam edebilir.

Temizlik, yemek hazırlama veya ulaştırma konuları ilk karşılaşılan zorluklar olup bunlarla baş edip edemeyeceğinize bakın.

Banka müdürünüzle evde banka hizmetleri hakkında konuşun. Maaşlarınızın mümkünse evinize getirilmesini sağlayın.

Ne giyeceğinizi seçmeyi kolaylaştırmak için dolapları ve çekmecelerini yeniden düzenleyin. Gerekirse bir aile üyesinin bu konuda size yardımcı olmasını sağlayın.

Güvenilir bir komşunuza evin bir anahtarı bırakın.

Kendi kendine kapanan elektrikli ev aletleri kullanın.

Bir duman dedektörü takın ve akülerini düzenli olarak kontrol edin.

“Ocağı kapat” veya “ütünün fişini çek” gibi yazılı hatırlatıcılar bırakın. Onları göreceğiniz yere yerleştirin.

Dolapları, içinde bulaşık, bıçak ve çatal gibi ne olduğunu açıklayan kelimeler veya resimlerle etiketleyin.

Gerekli olabilecek telefon numaralarını büyük harflerle yazın ve ev telefonunuzun yanına bırakın.

Acil bir durumda iletişim kurulacak kişileri telefonunuzun hafızasına ekleyin.

Adresinizi ve yakınlarınızın telefon numalarını bir kağıda yazıp sürekli yanınızda taşıyın. Evinizin yerini gösteren bir haritayı çantanızda bulundurun.

Teklif edildiğinde yardım kabul edin.

İhtiyacınız olduğunda yardım isteyin.

Hiçbir konuda acele etmeyin.

Bir şey çok zor ise, bir mola verin.

Aile üyeleri, bakıcılar ve sağlık uzmanları için

Aile üyeleri için Alzheimer’li bir hastanın ne zaman yalnız kalmasının artık güvenli ya da arzu edilmediğinin belirlenmesi oldukça önemlidir. Demans hastaları artık kendi güvenliklerini anlamadıklarında ve kendilerine bakamadıklarında, aile üyelerinin onu evde yaşatmak için yalnız yaşama risklerini tartmaları gerekebilir. Birçok ailede bakım verme genellikle bir kişiye düşer. Hastalığın erken evresindeyken bir aile toplantısı yapın, böylece her bir aile üyesinin şimdi ve gelecekte gerçekçi bir şekilde yardımcı olmak için neler yapabileceğini planlayın.

Hastanın Sağlık hizmetleri, aile üyeleri ve sağlık uzmanları, hastanın evinde ek destek sağlanıp sağlanamayacağını belirlemeye çalışırken genellikle engellerle karşılaşmaktadır. Bu engellerin başlıcaları bağımsız yaşamı desteklemek için kamu hizmetlerin sınırlı olmasından kaynaklanır.

Alzheimer hastalığı olan kişilerin yaşam kalitesini destekleyen güvenli ortamlarda yaşaması gerekir. Mevcut desteğin miktarı ve türü, bir insanın tek başına yaşayabileceğini tespit etmede önemli faktörlerdir. Örneğin, büyük bir aileye sahip olan bir kişi veya birçok hizmeti olan bir toplulukta yaşamını sürdüren bir kişi, ailesi bulunmayan, sınırlı hizmetleri olan bir toplulukta yaşayan birinden daha iyi yaşayabilir.

Aile üyeleri ve sağlık profesyonelleri, yalnız yaşamak isteyen demans hastaları için riskleri azaltmaya yardımcı olabilir. Örneğin, ocağı sık sık açık bırakıyorsa, ocağın bağlantısını keserek başka ısıtma imkanlarından yararlanması sağlamalıdırlar.

Ailenin hastayı yalnız bırakmadan önce tartışacağı konular

Mümkün olan her durumda, hastalığı olan kişi kendi geleceği ile ilgili tartışmalara katılmalıdır.

Oğul veya kızın evi, emeklilik evi veya uzun süreli bakım evi gibi başka bir ortamın sağladığı koşullar düzeyinde bakım sağlayabilir mi?

Topluluk destek kurumlarından yardım var mı?

Hasta kişi ilaçlarını ve dozajlarını düzgün alabiliyor mu?

Eğer hasta olursa, yardım istemek gibi uygun önlemleri anlayabilir ve yapabilir mi?

Banyo ve tuvalet gibi kişisel hijyenle yeterince ilgilenebilir mi?

Onu tehlikeye atabilecek mevcut veya geçmiş sağlık sorunları var mı?

Uygun bir kiloyu koruyabiliyor mu?

Gün boyu besleyici bir şekilde yemek yiyebiliyor mu?

Yiyecekleri uygun şekilde saklayabilir ve hazırlayabilir mi?

Zarar riski var mı? Eğer evet ise, risk miktarı onun için kabul edilebilir mi?

Herkesin rahat edebileceği bir risk seviyesi bulmak mümkün mü? Örneğin, merdivenlerden düşme riski, dengede veya yürüyüşte herhangi bir sorun yaşamadığı takdirde kabul edilebilir bir risktir.

Başkaları için risk teşkil ediyor mu? Mesela bir apartmanda yaşıyor ve soba ya da sigarayla yangına neden oluyor mu?

Yangın gibi bir acil durumda tepki verebiliyor ve uygun önlemleri alabiliyor mu?

Evi güvende mi? Örneğin, merdivenler iyi aydınlatılmış mı? Küpeşte var mı?

Faturaları takip etmek ve bunları zamanında ödemek gibi günlük finansal işlemleri yapabilir mi?

Finansman konusunda istismarı ya da kötüye kullanımı riski var mı?

Bağımsız yaşamı destekleme

Aşağıdaki günlük stratejiler, yalnız yaşayan Alzheimer hastalığı olan bir kişiyi desteklemeye yardımcı olabilir. Bu stratejilerden herhangi birini başlatmadan önce kişinin yeteneklerini değerlendirin.

Güvenilir komşularınızla ev anahtarı bırakın.

Günde bir kez arayın ya da ziyaret edin. Düzenli kontroller, kişiyi olduğu kadar aileyi de güven konusunda rahatlatır.

Sıcak su ısıtıcısının sıcaklığının 30 derecede sabit kalmasını sağlayın.

Sosyal hizmet uzmanlarından ve toplum destek kuruluşlarından hastanın yalnız kalmasındaki riskleri belirlemek ve güvenliğini arttırmak için fikir alın.

Acil çağrı sistemi kurun. Bir problem ortaya çıkması durumunda, kişinin 24 saat yardım alabilmesini sağlayın. Bu kapı ve yangın dedektörleri, evde kamera sistemi kurulması ve bu kameraların uzaktan izlenmesi gibi önlemlerden oluşabilir.

Günlük Yaşam Temizlik ve yemek hazırlama gibi işlerde veya banyo gibi kişisel bakım konularında bakıcılardan yardım sağlayın. Hastalığı olan kişi bir bakıcının yardımını kabul etmekte isteksiz veya dirençli ise ona sakin bir şekilde durumu izah edin.

Sadece gerekli giysileri giydirmek için dolapları ve şifoniyer çekmecelerini ayırın. Ne giyeceğiyle ilgili kararları kolaylaştırır. Kişinin ne zaman ya da nasıl giyineceğini bilmekte zorlanması durumunda ona yardımcı olur.

Günde bir kez sıcak yemek teslimi sağlayın. Yiyeceklerin doğru şekilde yenilip tüketildiğini takip edin.

Yiyecekleri ısıtmak için tost makinesi fırın veya mikrodalga sağlayın. Hazırlıkları kolaydır.

İlaç rutinlerini basitleştirin. Örneğin, bir hap dağıtıcı kullanın. Ziyaret ettiğinizde ilaçlarını kontrol edin. Kişinin hapları doğru günde ve doğru zamanda almasına her zaman yardımcı olur

Çek yazma, faturaları ödeme, hesapları izleme gibi mali işlemlerden sorumlu başka birini görevlendirin. Kişinin finansmanının az bir miktarını bağımsız olarak yönetmesine izin verin.

Yazı dizimiz devam edecek

Gelecek bölüm ‘’Alzheimerli hastalarda idrar problemleri’’

www.haberhurriyeti.com / Dr. Cem Aydemir

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cem Aydemir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?