YAPIYOR AMA BAKMIYORSUNUZ!

Yine basın bülteni arası yorum, ortaya karışık bir yazı bu.

Ona göre okuyun

Açık renkler bültenden satır, koyu olanlar yorum.

Çevre sorunlarına karşı sağlıklı bir kentleşme modelini savunan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Avrupa Birliği’nin bir kalemde verdiği en büyük hibelerden birine hak kazanan ‘Mavişehir-Gediz Deltası’ projesini İspanya’dan sonra İngiltere’de de tanıttı. “Horizon 2020” çerçevesinde gerçekleştirilen toplantıya İngiltere, İspanya, İtalya, Almanya, Kolombiya, Çin ve Vietnam’dan temsilciler de katıldı.

Güzel.

Avrupa Birliği’nin en yüksek bütçeli hibe programı “HORIZON 2020” kapsamında39 uluslararası proje arasında birinciliği elde eden İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “daha yeşil bir İzmir” için atacağı adımlar, İspanya’dan sonra bu kez İngiltere’de masaya yatırıldı. Liverpool’da düzenlenen “Horizon 2020-Uluslararası UrbanGreenUp” toplantısında, Büyükşehir Belediyesi’nin İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve Ege Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştireceği ‘Mavişehir-Gediz Deltası’ projesine ilişkin detaylar, diğer iki öncü kent olarak belirlenen Valladolid ve Liverpool ile birlikte tartışıldı. Toplantıya, AvrupaKomisyonu’nca “İzmir’in izleyici kentleri” olarak belirlenen Mantova (İtalya), Ludwinsburg (Almanya), Medellin (Kolombiya), Chengdu (Çin) ve Quy Nhon (Vietnam) temsilcileri de katıldı.

Bizim yaşadığımız İzmir ile yukarıda anlatılan İzmir aynı mı?

Benzer isimli başka yer de olsa, bu da güzel!

Devam edelim;

En yüksek bütçeli program
Kentlerdeki iklim değişikliği, kontrolsüz kentsel büyüme, sel-taşkın riski, gıda ve su güvenliği, biyo-çeşitlilik kaybı, kentsel doğal ortamın bozulması ve kirli-terkedilmiş-atıl kentsel alanların rehabilitasyonu gibi sorunların çözümüne yönelik ‘doğa esaslı çözümler’ geliştirilmesini hedefleyen HORIZON 2020 Akıllı Kentler ve Topluluklar Programı, aynı zamanda Avrupa Birliği tarafından yürütülen en yüksek bütçeli hibe programı olarak da dikkat çekiyor. Program çerçevesinde İzmir’in alacağı 2.5 milyon Euro’luk hibe ise AB’nin bir kalemde verdiği en büyük hibelerden birisi olacak. İzmir, Valladolid ve Liverpool şehirleri ile birlikte doğa esaslı projelerde Avrupa ve dünya kentleri için “öncü ve uygulayıcı” bir rol üstlenecek.

İşte burada durun.

Yoğunsunuz, dışarı ancak birbirinden ayrı yerlerdeki toplantılara katılmak için makam ya da hizmet araçları ile gitmek durumundas kalıyorsunuz.

O nedenle görmüyorsunuz.

Siz bu yukarıda bahsi geçen yenilikleri hayata geçirmek için koşuştururken, yürütme birimleriniz sizin hızınıza yetişemiyor olsa gerek;

Ortalığı bok götürüyor.

Devam edelim;

Projede neler var?
Çevre projeleriyle Avrupa’nın öncü kentleri arasında yer alan İzmir, Avrupa Birliği’nden onay alan projesinin detayları şöyle:

Mavişehir’den Doğal Yaşam Parkı’na, Çamaltı Tuzlası’ndan Menemen Ovası’na kadar olan alanda çevreyi korumak için yenilikçi uygulamalar gerçekleştirecek.

İklim değişikliğinden en fazla etkileneceği düşünülen kentsel yapılaşmanın yoğun olduğu Mavişehir Bölgesi ve çevresinde kent içi hava sıcaklığının olumsuz etkilerini giderecek, ani sel-taşkın risklerini azaltacak ve Peynircioğlu Deresi’ni halkın daha kolay erişebileceği hale getirecek doğa dostu çözümler geliştirilecek.

İzmir Doğal Yaşam Parkı’nıkapsayan Özel Proje Alanıiçinde, doğru tarım uygulamalarının yapılabildiği ve topluluk-destekli tarımla kentliyi tarıma teşvik edecek “İklim-duyarlıtarım bölgesi” oluşturulacak.

İklim değişikliğinin tarıma etkilerini gösteren uygulama seraları, deneyim ve eğitim alanları, kadın üretici kooperatiflerine yönelik tanıtım alanlarıve eko-pazar gibi kullanımlar yer alacak.

İzmir Opera Meydanıve Peynircioğlu Deresi’nin kıyıkesimi ile Halk Park ve devamındaki güzergah üzerinde “kesintisiz bir ekolojik koridor” oluşturulacak.

Alanda bisiklet ve yürüyüşyolları, eğitim rotaları(bio-bulvar), bio-çeşitliliği arttıracak uygulamalar, sulak alan parkı, piknik alanıgibi kullanımlar yer alacak.

Şimdi burada da bir durmak gerek.

Gerçi günün her saati olur da;

Bir sabah, saat 06.00 ile 10.00 zaman diliminde bir 45 dakika Üçkuyular ile Vali Konağı arasında benimle bir yürüyüşe gelsenize?

Ama kimsenin haberi olmasın.

Öncesinde ‘delil karartma’ eylemi oldukça sık yaşanıyor aksi taktirde.

Eminim ayıracağınız 45 dakikanın 15. dakikasında ‘Yazıklar Olsun’ diyerek ilgili birimlerinize talimatlar yağdırmak üzere telefonunuza sarılacaksınız.

Şu Tertemiz İzmir ekipleriniz ne iş yapıyor da bu pisliği göremeyecek kadar meşkul, biri bana söylesin gözünüzü seveyim

O özene bezene yaptırdığınız, parasını da tıkır tıkır ödediğiniz düzenlemelerin bakımsızlıktan içler acısı halini geçtim;

O sahil şeridinde Konak’a uzayan gerdan deniz kıyı vatandaşın körfez sefası için döşettiğiniz seramiklerin pislikten renk değiştirdiğini bir allahın kulu ilgili görmüyor mu kuzum?

Ama vatandaş görüyor ve her defasında kulaklarınızı çınlatıyor.

Toz-is-pis-dökülen-saçılan üst üste binmiş; kemikleşmek üzere sözde seramiklerin üzerinde.

Yeşil Alanlar Şube Müdürlüğü, Allahları var çırpınıyor.

Temizlik İşleri, sadece çöp kovalarına yetişebiliyor, poşetleyip yüklemekten ibaret kalıyor.

Altını çizerim, toplama eylemi sadece çöp kutularının içindekilerden ibaret.

Poşeti içinde olmasa, o da olmayacak.

Onlarca mini mobil süpürge, onlarca vakumlu çer-çöp emen yine mobil aracınızın, tazyikli su ile ‘Tertemizİzmir’ logosu gölgesinde;

Yolların dahi ilaçlı su ile yıkandığını duyurmak için bize gönderdiğiniz ve bizim de ‘İşte Olay Budur’ gazı verdiğimiz araçlar sırra kadem!

Çok mu zor oraya iki günde bir de olsa su tutmak?

‘Tertemizİzmir’ ekipleriniz ile sokakları bile yıkayıp dezenfekte etmekle övdürtüyordunuz bize kendinizi;

Hani, neredeler?

”Kent içiısıadasıetkisini azaltmak için geçirimli yüzeylerden gölgelikli yürüyüşyollarına, yol üstü küçük parklardan karbon yutak alanı işlevi görecek ağaçlık bölgelere, yeşil çit ve çatılardan meyve duvarıgibi düşey gölgelik elemanlarına kadar çok genişbir yelpazede örnek uygulamalar yapılacak.
Ana caddelerden başlayarak otomobillerin kapladığı yol üzeri parklanma alanlarının bazıları cep parklarına dönüşecek.Karşıyaka’nın yoğun kentsel alanındaki bir kamu otoparkı ile Çiğli Sasalı İzmir Doğal Yaşam Parkı’ndaki otopark alanının ısı adası etkisi azaltılacak.” diyorsunuz üstüne.

Kusura bakmayın ama olayı yaşayan biziz.

Çalışıyorsunuz, hem de çok yoğun

Ama sizin dışınızdakilerin de aynı titizlikte işlerini yürüttüğünü sanıyorsunuz.

Yapıyor ama bakmıyorsunuz.

Düşman içinizde çünkü!

www.haberhurriyeti.com / OĞUZ ÖRNEK

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Oğuz Örnek - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?