Alzheimer hastalarında banyo ve tuvalet sorunları

Alzheimer hastalığı olan birine evde bakım sağlıyorsanız, banyo faaliyetlerini yönetmek oldukça zordur. Alzheimer hastalığı olan kişi banyo yapmak veya tuvalete kendi başına güvenle giremiyor olsa da, soyunmaktan ve yardıma ihtiyaç duymaktanda utanıyor olabilir. Bu durum bakıcı içinde sorundur. Özellikle bakıcı bir çocuk veya akraba ise onlar için daha fazla rahatsız edici olabilir.

Bu hasatlığı yaşayan bazı insanlar için banyo yapmak çoğu kez korkutucu bir deneyimdir. Ancak bir banyo neredeyse her zaman bir duştan iyidir. Alzheimer hastalığı olan bir kişi, yağmur fırtınası ile duşu birbirine karıştırabilir. Banyo yaptırmak, bakım verenlerin karşılaştıkları en zor kişisel bakım etkinliğidir.

Hastanızın gösterdiği tepkiler, banyo yapmanın ne olduğunu hatırlamaması, bu olaydan sıkılması veya başka rahatsızlıkları bu konuya eşlik edebilir.

Alzheimer hastalığı olan kişiyi kendi gerçeğinize çekmeye çalışmayın. Belki de onun her gün banyoya gerçekten ihtiyacı yoktur. Örneğin, bazı günlerde sadece bir sünger ile silinmeleri onlar için yeterli olabilir.

Alzheimer hastalığı yaşayan sevdiklerinize banyo konusunda yardımcı olabilecek ipuçları

Düzenli bir banyo programı hazırlayın.

Banyo için günün sessiz ve sakin bir saatini seçin.

Rutinler hastanıza çok yardımcı olur. Örneğin favori bir TV şovundan sonra, düzenli olarak daha rahat banyo yaptırabilirsiniz.

Gizlilik konularını unutmayın. Alzheimer hastalığı olan bir kişi için banyo yapmanın korkutucu veya utanç verici olabilir. Bu konuda ona yardımcı olun. Kişinin hafif banyo kıyafetleriyle banyoya girmesini sağlayın. Onlara yardım ederken daima güler yüzlü, sakin, nazik ve saygılı olmaya çalışın veya bakıcıları bu yönde uyarın.

Banyonun oda sıcaklığı normal olmalıdır.

Banyo yaptırdığınız odada kişiyi fiziksel veya duygusal olarak rahatsız edecek her şeyi ortadan kaldırarak, onları duygusal olarak rahatlatın.

Hastanızın ilk önce güvenliği sağlayın. Her zaman önce güvenliği düşünmelisin. Alzheimer hastalığı olan bir kişiyi banyoda asla yalnız bırakmayın.

Banyoda tutunma üniteleri yaptırın. Banyonuzda kullanılacak paspaslarınızı kaymaz olanlardan seçin.

Demanslı bir kişiyi yıkarken, kişinin mümkün olduğunca bu işlemi tek başına yapmasına izin verin. Gerektiğinde yardım etmeye hazır olun, ancak yalnızca gerektiği kadar düzeyini sunmaya çalışın. Hastalığın erken aşamalarda, kişinin banyo yapması için yalnızca bir hatırlatma yeterli olabildiği halde hastalık ilerledikçe, daha fazla yardıma ihtiyacı olacaktır.

Banyoyu önceden hazırlayın.

Büyük havlular çok işe yarar. Bunlar kişiye gizlilik ve tamamen sarıldığında sıcaklık hissi yaratacak kadar büyük ve kaliteli olmalıdır.

Hastanıza yıkanma zamanını söylemeden önce şampuanı ve sabunu hazırlayın.

Sabun, şampuan ve diğer malzemelerini kolayca ulaşabileceği yerlere yerleştirin.

Şampuanı başka bir kap içerisinde köpürtmesini sağlamak amacıyla şampuan kapları bulunması iyi olur.

Gözüne şampuan veya sabun kaçmasını önleyecek şekilde göz koruyucuları kullanın.

Su sıcaklığının izlenmesi önemlidir. Su tehlikeli derecede sıcak olduğunda kişi hissetmeyebilir veya su çok soğuksa banyoya direnebilir. Daima su sıcaklığını kontrol edin.

Banyoyu güvenli hale getirmek

Banyoyu mümkün olduğu kadar güvenli ve konforlu hale getirmek önemlidir.

Farklı yüksekliklere ayarlanabilen bir küvet tezgahı veya banyo sandalyesi kullanın.

Banyonun yerlerinin mümkün olduğu kadar kuru olmasını sağlayın.

Hastanızı asla banyoda yalnız bırakmayın.

Kırılmaz malzemelerden yapılmış ürünler kullanmaya gayret edin.

Keskin cisimleri ( cımbız, makas gibi) erişilmeyecek yerlere koyun.

Tuvalet konusunda hastanıza yardımcı olun

Alzheimer’lı birçok kişi tuvalete gitmekte zorlanır. Mesane kontrolü kaybının olması da olağan dışı değildir. Erken Alzheimer hastalığı olan insanlar, idrar yapmak için kıyafetlerini çıkarmayı unutabilirler. Ayrıca Alzheimer hastalığı olan bir erkeğin gece uyanması ve bir çöp sepetine ya da bir bitkinin içerisine idrarını yapabilir. Bağırsak kontrolünün kaybı, genellikle idrar sorunlarından daha sonra gelir.

Alzheimer’lı kişinin gün içerisinde sık sık tuvalete gitmelerini sağlayın. Unutmayın, ne zaman gitmeleri gerektiğini size söyleyemeyebilirler.

İşaretleri tanıyın. Tıpkı bir çocukta olduğu gibi, sevdiklerinizin tuvalete ihtiyacı olduğunu kıyafetlerini çekmesi ya da sandalyesinin etrafında de dolaşmasıyla belli edebilir. Bunu yadırgamayın derhal tuvalete yönlenmesine yardımcı olun.

Daima sakin olun. Kazalar meydana geldiğinde üzüntünüzü belli ederseniz, hastanızda üzülecek ve durumla başa çıkmanızı zorlaştıracaktır.

Bazı önleyici tedbirler deneyin. Yatmadan önce sıvıları sınırlamak yardımcı olabilir.

Kabızlığın Alzheimer hastalığı olan insanlar arasında sıkça görülen bir sorun olduğunun farkında olun. Alzheimer’lı bir kişi kabız olduğunda, ruh halini ve davranışını etkileyebilir. Düzenli barsak hareketlerini teşvik etmek için gerekirse ilaç yardımı alın.

Daima oluşabilecek kazalara karşı hazırlıklı olun. Bu kazaların zaman geçtikçe daha sık görülmesi muhtemeldir.

Evin dışına çıkarsanız, yol üzerindeki en yakın tuvaletlerin nerede olduğunu, yola çıkmadan önce araştırın.

Evin dışında bir tuvalet kazası olması durumunda ne yapacağınızı baştan belirleyin. Gerekli temizlik malzemesini ve yedek kıyafetleri daima yanınızda bulundurun.

Tuvalet sorunu yaşayan hastanızın bakımının zor olduğunu kabul edin.

Bazı durumlarda, özellikle ilerlemiş Alzheimer hastalığında, yardıma ihtiyacınız olabilir.

Alzheimer hastası için bakıcı olmak zor bir iştir ve banyo yapmak ve tuvalete girmek çok zorlu meseledir. Mutlaka uyum sağlamanız ve esnek olmanız gerekir.

Burada belirtilen önerilerin bazılarını benimsemek sevdiklerinize saygı duyulduğunu ve yaşamlarının mümkün olduğu kadar normal olmasını sağlayabilirsiniz.

Yazı dizimiz devam edecek

Gelecek yazı: “Alzheimer hastalarında yutma ve çiğneme problemleri’’

www.haberhurriyeti.com / Dr. Cem Aydemir

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cem Aydemir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?