Öğrenciye maaş veren üretim okulu mu olurmuş?

Beyhan Biçkin

HADİ ORDAN BE ÖĞRENCİYE MAAŞ VEREN ÜRETİM OKULU MU OLURMUŞ?

Demeden önce yazıyı okumanız lazım. Neden derseniz, bu yazımla Türk siyasetçilerin son zamanlarda ağızlarından düşürmediği Danimarka’nın eğitim sisteminden örnek vermek istiyorum. Yalnız okumadan önce uyarıyorum bu yazı son günlerde yaşanan şok üzerine bu okuduklarınız buz etkisi yapacak.
Önce kısaca sosyal devlet olan Danimarka’nın normal eğitim sürecinden bilgiler vermek istiyorum.
Danimarka’da normal eğitim süresi 9 sene. 3. sınıfta ilk yabancı dil İngilizce eğitimi başlıyor. Hemen belirteyim, Danimarka’da İngilizce konuşabilme oranı % 76. 6. sınıfta 2. yabancı dil seçimi var. İlk 7 sene de sınav yok. 7. sınıftan itibaren sınavlar başlıyor, ama liseye hazırlık amaçlı sınavlar bunlar. Esas büyük sınav 9. sınıfın sonunda okul bitirme notunu belirliyor. 9. sınıfı bitirenler İngilizce, Almanca ve Fransızca’yı günlük dil düzeyinde kullanabiliyor. Yani sadece fiil çekimlerinden ibaret değil dil öğrenme buralarda.
Eğer öğrenci liseye gitmeye hazır değilse 10. sınıf var. 9. sınıfın tekrarı gibi ama biraz daha stressiz bir eğitim. Sosyalleşmeye yönelik, çocuğun kişilik gelişimini önemseyen bir ders programı izleniyor.
Esas buz gibi haber şimdi geliyor.
Danimarka eğitim sisteminde bir de Produktionshøj Skole ( Üretim Meslek Lisesi) var. 9. sınıftan çıkan ama liseye başlamak için kendisini sosyolojik ve psikolojik açıdan hazır hissetmeyen 25 yaş altı gençlere sosyal devlet ikinci bir eğitim alternatifi sunuyor.
Üretim okulunda farklı atölyeler var. Müzik/tiyatro, Mutfak/restorant, Kafe/bar, Film/televizyon, Grafik/ fotoğrafcılık, Kişisel bakın/ dikiş, Mobil hizmetlet, sosyal sağlık/ pedagoji/ ortaçağ.
Müzik/ tiyatro: Kendi müziklerini, kendi yazdıkları oyunları davet edildikleri diğer okullara sunarak eğitim alıyorlar. Dekordan kıyafete kadar kullanılan her şeyi öğrenciler kendileri temin ediyor.
Mutfak/ restorant: Okul 110 öğrenciye her sabah taze pişmiş ekmek eşliğinde kahvaltı ve öğlen yemeği servis ediyor. Sabah kahvaltısı ve öğlen yemeğini hazırlayanlar, bu dalda eğitime devam etmek isteyen öğrenciler.
Televizyon/Fotoğraf/ Grafik: Firmalar için sayfa tasarımından, tiyatro afişlerine, kısa metrajlı film çekimine kadar her şey var bu bölümde.
Tüm bölümlerin açıklamasını yapmadım yoksa yazı uzadıkca uzayacak.
‘’eee ne var bunda’’ diyenlere hemen şu açıklamayı yapayım.
Üretim okullarında eğitim süresi 1 yıl. Bu bir yıl içinde gençler aileleri ile oturuyorsa haftada 878 kron yani yaklaşık 370 TL, ailesiyle oturmayanlara haftada 1.628 TL ödeniyor. Yanlış okumadınız HAFTADA ödeniyor bu miktar. Üretgen oldukları için.
Kısaca anlatmam gerekirse, gençler bu okullarda, almaları gereken eğitimin yanı sıra, iş hayatına da hazırlanıyorlar. Kendisine güvenen, üretgen, geleceğe umut dolu bakan gençler yetiştiriyorlar.
Aslında nankör!! olmamak lazım. Bizimkiler de eğitim sisteminde köklü değişiklikler yapıyor. Yapıyor da bu gençlere nasıl yansıyor orasını hiç bilen yok.
www.haberhurriyeti.com / BEYHAN BİÇKİN

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Beyhan Biçkin Kozanoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Zeynel Kozanoğlu - Benim çocuğum yazdı mı böyle yazar. Ve yazısında belirtmemiş ama, kendisi bu okulda öğretmen olarak çalışmaya başladı. her gün eve yeni bir haberle geliyor. ve oturup “Niye bizde böylesi yaşanmıyor” diye hayıflanıyoruz.

Türkiye’de bu uygulamaların tıpkı benzerini hayata geçirebilecek kadrolar var. Para da var. Ama çocuklarımızın doğru dürüst biçimde iş hayatına hazırlanmalarını isteyen iyi niyetli yüksek yöneticiler yok. Ve bu imkanlara ne zaman kavuşacağımız da belli değil. Eline, yüreğine sağlık Beyhancığım…

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Kasım 19:26

İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?