Lider mi dediniz?

Popular Science isimli bilimsel dergide, geçtiğimiz yıllarda yer alan, balıklarla ilgili yapılan çalışmaya bir göz atalım.
Araştırma, New York Üniversitesi’nde Dr. Maurizio Porfiri tarafından gerçekleştirilmiş.
Yani inanırlığı yüksek bir araştırma sayılır.
Araştırma şöyle gerçekleşiyor.
“Ekolojik dengenin güzel kurulduğu akvaryumdan gelişigüzel bir balık alınarak öldürmeyecek düzeyde alkollü bir ortama yerleştirilmiş. Balık, hareketleri değişecek kadar sarhoş olunca biraz önce ayrıldığı akvaryuma geri bırakılmış.
Daha önce yapılan benzer araştırmalarda olduğu gibi bizim sarhoş balık, yüzme hızını artırarak akvaryumda bir sağa bir sola yüzmeye başlamış. Hatta zaman zaman dönüşleri tam yapamayıp cama tosluyormuş.
Diğer balıklar, 1-2 dakika bu geliş gidişleri takip ettikten sonra onlar da peşine takılmışlar.
Tüm akvaryum çılgınlar gibi bir aşağı bir yukarı yüzüyor, arada bir çılgın olanı taklit etmek için kafalarını da akvaryumun camına çarpıyorlarmış.”
Dr. Porfiri, gözlemlerini gülerek özetliyor:
“Doğada ‘değişik’ olan her zaman dikkat çeker. Bu ‘değişik’ olan korkak ve çekimser ise yok edilir. Korkusuz ise peşinden gidilir. Bu durumda takip edilen ya grubu gerçekten yönlendirecek yeni liderdir ya da lider sanılan ‘deli’dir.”

Bilimsel dünyada, başka yüzlerce, hatta binlerce bilimsel araştırma ve haber varken ne diye bu konuya takıldın kaldın?” diye sorarsanız, bunu şöyle anlatabilirim :

Referandumdan sonra başlatılan “hayır” ve “ evet” taraftarlarının savaşı, dahası “havanda su dövme” kargaşası kafamı iyice karıştırdı.

CHP’nin “müzmin” ve de “muhteris” sayılan eski genel başkanı Deniz Baykal’ın ,TV ekranlarında başlattığı yüzde 48.6 oranını korumaya yönelik önerileri bana da yukardaki bilimsel araştırma sonuçlarını hatırlattı.
Deniz beyin “kakafonik koalisyon” yani; beş gram MHP, on gram HDP, üç gram MSP ve 25 gram CHP’ye eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü eklemek gibi yeni önerisinin ayakları pek yere basmıyor.
Hatta ayaklar havada…

Ammaaaaa…..

Galiba “Sür eşeğini Niğde’ye” deyimi son gelişmelere “ cuk” oturuyor.
O deyimi de, CHP’nin YSK’ya itirazından sonra sayın Erdoğan dile getirdi.
Yani AKP’nin değişmez lideri…
Kurucu lideri…

www.haberhurriyeti.com / SEZAİ BAYAR

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sezai Bayar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?