PARA POLİTİKASI DURGUNLUĞA İLAÇ OLUR MU?

Para politikasının temel amacı nedir diye ifade edecek olursak, hem fiyat istikrarını hem de ekonomide yüksek düzeyde istihdam sağlamak olmalıdır. Durgunluğu ve fiyat enflasyonunu azaltmak adına ekonomik büyümeyi teşvik etmek için bir araç olarak hizmet etmek de en temel görevidir.

Diyebiliriz ki…

Para politikasının kısa vadede ve uzun vadede etkileri çok farklı sonuçlar doğurabilir. Kısa vadeli faiz oranlarını düşürme stratejisi, tam istihdamı ve ekonomik büyümeyi teşvik etmek amacıyla tasarlanan genişlemeci para politikalarını ister istemez enflasyonu körükledikleri için FAİZLERİN YÜKSELMESİNE sebep olurlar. Her ne kadar Merkez Bankası parasal bir uyaran ortaya atacak olursa gelecek enflasyonu engellemek için bu uyaranı ortadan kaldırmayı da planlamış olmasında fayda vardır. Hassasiyet burada kendisini gösterir. Netice itibarıyla, para politikasının dikkatle uygulanması gerektiği anlamı önem arz etmektedir.

Parasal uyaranın vaktinden erken kaldırılması uzun süreli bir durgunlukla sonuçlanabilir fakat düşük faiz oranlarını çok uzun süre korumak da neredeyse kesin olarak, daha yüksek bir enflasyona yol açabilir.

Enflasyonu düşürmek için para politikasına çok fazla bel bağlamak da sorunlara yol açabilir. Ekonomik dalgalanmalar üzerine devlet, durgunluğu dengelemek için genişlemeci maliye politikası uygulayıp, sonra da enflasyon dönemlerini kontrol altına alması için Merkez Bankasına bel bağlarsa FAİZ ORANLARI ARTAR ve uzun vadeli ekonomik büyüme engellenir. Devlet bir noktada kendi harcamalarını kısmalı ve uzun vadeli faiz oranlarının çok yükselmesini engellemek için vergileri yükseltmelidir.

Görüldüğü üzere, enflasyonist dönemler hükümetler ve yasa koyucular için daha problemli dönemlerdir. Daraltıcı maliye politikasının reçetesi oldukça ağırdır. Neden mi? Çünkü harcamaların azaltılmasını ve vergilerin arttırılmasını gerektirir ki, bunlar haliyle siyasi açıdan rağbet görmezler.

Daraltıcı para politikası da enflasyonu durdurmakta etkilidir. Bunu yaparken de Merkez Bankasının siyasi baskılardan yalıtılmış olması onu bu görev için kusursuz kılar.

2019-2021 yılındaki durgunluğun nedeni TÜKENMİŞLİK olacaktır…

Borçlanma dürtüsü ömrünü tamamlıyor mu demeliyiz? ‘’Ekonomik büyüme’’ ise yükselen borsalar ve daha yüksek vergi gelirleri gibi etkenlerle eriyip gidiyor mu dersiniz?

Tükenmişlikten anlamamız gereken, gerçek dünyadaki fiyat artışları nedeniyle HANE HALKI ve KÜÇÜK İŞLETME SEKTÖRLERİNDEKİ tükeniş yani kredi tükenişi olarak algılanmalıdır.

Geleneksel ekonominin bu tükeniş karşısında bir hamlesi ne yazık ki henüz yoktur. KEYNES’ e göre evrendeki tek çözüm, FAİZ oranlarını düşürerek finansal sisteme sınırsız likidite akıtarak borçlanmayı arttırmak olmuştur.

Ne var ki daha fazla borç alma hakkı tanınan her kesimin daha fazla borç alma yönünde bir talebi olmayacak olursa ne olacaktır? Borç verenler kısa zamanda temerrüde düşecek yani ödeyemez hale geleceklerdir. Haliyle bu gidişat cevabı olmayan borcun, teminatın ve servetin imhasına da yol açabilecektir.

Büyüme rakamları kötünün iyisi düzeyinde…

TÜRKİYE’ de yaşanan yüksek enflasyon ortamında, yatırım kaleminde görülen % 22.8’ lik azalma ile beraberinde kur şoklanması ve kar marjı oranı azalan şirketlerin memnuniyetsizliği konusu rahatsız edici bir kuşku yaratıyor. Geleceğe yönelik yatırım iştahının ne olacağı hususunda soru işareti ile karşı karşıya bıraktığı yetmiyormuş gibi geleceğe yönelik SÜRDÜRÜLEBİLİR büyüme beklentilerini de ciddi anlamda zora sokuyor.

Enflasyonu düşüremedikten sonra üst üste gelen yüklü faiz indirimlerinin yatırımcıları teşvik etmekten ziyade kurumsal bağımsızlık olgusunu zedeleyip

ÜLKE RİSKİNİ ARTTIRMAYA

neden olması kaçınılmazdır. Böyle bir ortamda ise yatırımlar artmaz. Aksine azalmaya devam eder.

www.haberhurriyeti.com / SERRA AYTAÇ

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Serra Aytaç - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?