SONBAHARDA AMERİKAN RÜZGARI ESMEYE DEVAM EDECEK Mİ?

Eylül ayının son çeyreğinde doların gelişmiş ülkelerde değer kaybetmesi hiç de tesadüfi olmamalı. Ekonomi piyasalarında hararet devam ederken özellikle EKİM AYINDA altıncılar için kazanma zamanı. Peki ya Kasım ayı? 2019 yılının temellerinin atılacağı kararlar ekonomiye enjekte edilecek. Özellikle yurt dışına yatırım yapan firmaların oturup düşünmesi ve kararlar alması gereken bir süreç başlıyor. Yeter ki Türkiye Batıya sırt çevirdiğini ilan etmeye kalkmasın.

BATININ PENCERESİNDEN FED’İN FAİZ ARTTIRICI REJİMİ

FED ( AMERİKAN MERKEZ BANKASI’NIN) faiz artırım kararından sonra tüm doğru nedenlerle

TAHVİL PİYASASININ

bize reel anlamda ekonomik gelecek hakkında ne söylemeye çalıştığını algılayabiliriz.

Örneğin, Amerika’ da 100 dolara sahip olsaydınız ve ABD’ nin geleceği için önem arz eden ‘’

ekonomik büyüme

’’ için iyi göründüğüne inanıyorsanız siz olsaydınız ne yapardınız?

100 dolarlık bir sonraki 10 yıl için yılda % 2 faiz oranında faiz ödeyen

ABD HAZİNE TAHVİLLERİNE

kilitlenmek ister misiniz?

Ya da bu parayı yılda % 2 oranında

KAR PAYI

ödeyen bir

hisse senedine

mi koymayı tercih edersiniz? Tabi ki önümüzdeki 10 yıl boyunca yükseleceğini düşünüyorsanız.

Tahvil piyasasının yüz dolar için yarıştığını görebilmekteyiz. Gelecek zaman diliminde hisse senedi piyasasını parlak görüyorsanız, önümüzdeki on yıl için paranızı bir tahvil olarak BLOKE etmeniz halinde %2.5 veya 3.00 ‘ den hesap ederek daha fazla talepte bulunabilirsiniz. Tersini yani geleceğin loş olduğunu düşünüyorsanız yılda % 2’lik bir garanti ile 10 yıl için 100 dolar kazanacaksınız demektir.

Uzun vadeli oranların FED tarafından değil

özel yatırımcı piyasası

iştahı tarafından belirlendiğini görüyoruz.

Oyunun kuralları değişmiş olsa bile Amerikalıların yararına değiştiğine dikkat çekerim. ABD ekonomisi uzun vadeli görünümü sağlam bir göstergededir. Bu faiz oranı artışı kaçınılmaz ve bir süredir beklenen bir durumdu. Ucuz kredilerin aşırı kullanımı sonunda ortaya çıktı. Lakin unutulmaması gereken bir nokta vardır ki o da Amerikan ekonomisinin daha yüksek oranlarla başa çıkmak için yeterince güçlü olduğudur.

Peki uzun vadeli oranların düşük ya da yüksek olması ne anlama geliyor?

Genellikle düşük büyüme, düşük faiz oranları anlamına gelir. Uzun vadeli büyümenin daha yüksek olacağını düşünüyorsanız, borç verirken daha yüksek getiri oranı talep edersiniz. Yüksek faiz oranı demek FED’ in ekonomik büyümenin devam edeceğinden emin olduğu anlamına gelir.

Amerika’ da Faiz oranları hangi nedenlerden dolayı yükseliyor?

FED (AMERİKAN MERKEZ BANKASI) Büyük Durgunluk ve ABD Hükümeti açıkları sırasında artı para ile satın aldığı tüm tahvillerin bilançosunu arttırarak kendini finansman edecek daha yüksek bir

prime

ihtiyaç duyuyor. Yani Fed ihtiyatlı davranmaya çalışıyor. Fed’in dikkatle hareket etmesine şaşmamak gerekiyor. Vergi indiriminin ulusal borçlanmayı arttırdığına inandığından bu borcun faizle ödenmesi gerektiğini düşünüyor. Haliyle ekonomik faiz oranlarının yükselmesine karar vererek faiz artışında bulunmaya devam ediyor. Ekonomi 2008 yılında mali felaketten sonra kendini haklı çıkarmasına rağmen anormal derecede düşük faiz oranlarına sahipti. Çin’in büyük bir miktarı da dahil olmak üzere Amerikan hükümetinin borçlarının yabancı ülkeler tarafından tutulduğu gerçeğini ortadan kaldıramadı. Unutulmaması gereken husus, Trump yönetimi refahının inanılmaz derecede güçlü olması. Aynı zamanda, Çin’ i tarife sorunlarını yeniden müzakere etme konusunda ikna ederse bu etki çok daha etkileyici olacak ve faiz oranları daha da yükselecek şekilde haklı çıkacaktır.

Devasal hükümet borçlarının ithal mallar üzerindeki yüksek maliyetleri düşürdüğü müjdesi bakalım izleyen dönemde nasıl bir ticaret savaşının sonucu olacak. Her ne kadar Trump yönetimini eleştirenler olsa bile bu hareket çok ilginçtir ki Batı’ nın yavaş yavaş faiz oranları ve ekonomileri üzerinde kontrolü yeniden ele geçirmesiyle birlikte olumlu bir süreç başlatmış olabilir. Eğer Avrupa Birliği ülkeleri Çin ithalat ürünlerine uygun davranır ve kendi görevlerini yerine getirirlerse, ekonomik faaliyetler daha çok Batı’ ya ve buna bağlı olarak da Merkez Bankaları’ na daha fazla kontrol hakkı getirecektir. İşte uzun vadeli tahvil oranlarındaki artışın yegane sebebi, serbest dolaşımdaki Çin ihracatının keyfini sürdüğü beklentisine son vermesi olabilir.

www.haberhurriyeti.com / SERRA AYTAÇ

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Serra Aytaç - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?