KİMLER İSTEĞE BAĞLI SİGORTALI OLABİLİR?

Herhangi bir zorunluluk olmadan kişinin kendi isteğine bağlı kalarak SOSYAL GÜVENLİK KURUMU’ NA prim ödemesi ve bu yolla emekli olması mümkün.

Vatandaşımız arzu ederse sigorta primi öder ve sigortalı olur, arzu etmezse olmaz. Bu sigortalılık katiyen bir zorunluluk değil tamamen vatandaşlarımızın tercihine bırakılmış bir haktır. Özellikle ev hanımlarımız ve part-time çalışanlarımız için uygun bir sigorta koludur.

İsteğe bağlı sigortalılık özellikle yarı zamanlı çalışanlar için son derece önemli. 30 günden az çalışan sigortalı vatandaşlarımız için 30 güne tamamlamak adına ayrı bir önem taşımaktadır. Bu durumda olanların dikkat etmesi gereken eğer isteğe bağlı sigortalı olmazlar ise GENEL SAĞLIK SİGORTASI primi ödemek zorunda kalacaklarıdır.

İsteğe bağlı sigortalı olmak isteyen vatandaşımızın, zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek bir işte çalışmaması gerekmektedir. Ay içinde 30 günden az çalışan ve tam gün çalışmayanlar da isteğe bağlı sigortalı olabilirler.

AVANTAJLARI NELERDİR?

İsteğe bağlı sigortalı olmak isteyen vatandaşımız, UZUN VADELİ SİGORTA KOLLARI ve GENEL SAĞLIK SİGORTASI’na prim ödemek zorundadır. Vatandaşımız, ödediği bu primlere karşılık sağlık hizmetlerinden yararlandığı gibi mallüllük ve ölüm riskine karşı da korunur. Hatta diğer sigortalı vatandaşlarımız gibi emekli de olabilmektedir. Eğer 5 yıl prim ödemiş ise herhangi bir ölüm anında geride kalanlara ölüm aylığı da bağlanır.

Hatta emeklilikte yaşa takılanlardan daha fazla sayıda sigortalının esasında prim gün sayısını doldurmak için uğraştığı herkes tarafından bilinmektedir. Yaşı ilerlemiş olduğu halde prim gün sayısını yeteri kadar dolduramamış sigortalılar için herhangi bir işte çalışmadan emekli olmak da bu yöntemle mümkündür.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DETAYLAR

İsteğe bağlı sigortalı olan vatandaşımız, prim ödemeyi kesmek durumunda kalırsa işsiz olarak değerlendirilemediğinden işsizlik maaşı da alamaz. Aktif olarak çalışmadığından iş kazası ve meslek hastalığı durumları ortaya çıktığı zamanda geçici iş göremezlik ödeneğinden faydalanamamaktadırlar.

www.haberhurriyeti.com / SERRA AYTAÇ

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Serra Aytaç - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?