POLİSCANlardan az çözümlü, çok sıkıntılı ortaya karışık yazı…

Bu sosyal medya çok fesat diye düşünüyorum bazen. Bazı gönderileri, görmesi gerekenler değil nedense hep ben görüyorum.
Yine ne oldu diyeceksiniz. Şimdi benim poliscanlarımın sosyal medyada sayfaları var biliyorsunuz. Güzel sözler paylaşırlar, resimler paylaşırlar, çokca dua paylaşırlar ve arada sırada da sıkıntılarını dile getirirler. Ve birileri bu sıkıntıları görmez, ama yaptıkları yorumları görür. Oysa görmeleri gereken yorumlar değil, dile gelen sıkıntılardır.
Ben memleketimden taaaa 4000 km ötede bu sıkıntıları okuyunca kahroluyorum. Çok ciddi söylüyorum yediğim yemekten, uyuduğum uykudan utanır oldum.
Resim koydum herkes görsün, belki utanan birileri olur diye. Verilen kumanya ekmek arasında bir dilim peynir, 3 dilim salam. Salam her ne hikmetse, ekmeği de, peyniri de pembeye boyamış. Belli ki paketlendikten sonra uygunsuz koşullarda saklanmış ama o pembe boya nasıl olmuş onu anlayamadım. Eğer hemen önlem alınmazsa askerimiz gibi polisimiz de zehirlenecek söylemedi demeyin.
Marketten aldığımız yiyecekleri bile evirip çevirip öyle alırız, fırından ekmek alırız yanığı yılığı var mı diye bakarız. Demek ki burada en büyük suç ne yazık ki yine EGM’nindir. Senin memuruna kumanya hazırlasın diye dünya para verdiğin şirket, senin memurununa ne yediyor diye kontrol etmek hiç mi aklınıza gelmiyor, yok mu bunu bir inceleyen araştıran?
Hadi diyelim herşeyden haberi olmayabiliyor büyüklerin, ya bu bozuk, yenmeyecek haldeki kumanyayı gösterip, anlayış bekleyen memura ”bunu da bulduğunuza dua edin” diyen amire ne demeli işte onu hiç bilemiyorum.
Bu polis sayfalarında, meslekten olmayan bazı kişiler, bol keseden atıyorlar. Ama nedense durumu iyileştirme konusunda önerisi olan yok. Zaten bizde hep böyle değil midir? Haklının yanında durmak yerine, karşına geçer her konuda ahkam keseriz.
Ahkam kesilen bir başka konu da polis intiharları. Amirin, müdürün, genel müdürün sağır, dilsiz, kör’ü oynadığı intiharlar. Neden, niçin demeden araştırma, soruşturma yapmadan ”ailevi sorun” bahanesine sığınanları değil, nedense hep canına kıyanı suçlarız. Kimi acizlik der kimi günah der, kimi ”mis gibi maaşı varmış daha ne” der,ama hiç kimse bu insanı intihara sürükleyen nedenleri sormaz, araştırmaz. SÜRÜKLEYEN diyorum çünkü intihar anlık bir karardır ama, altında, bu düşünceyi eyleme geçirmesine kadarki süreçte bir yığın neden vardır. Polisin intihar etmesine çözüm bulmayı bırakın, intihar etmiş polise bile çemkirecek hale gelmiş insanlar var.
Poliscanlarımın bir de ek görev derdi var. Hemen ”vay efendim bu işin fıtratında var” gibi saçma cümleler kurulmadan bu ek görevin 100km uzakta olduğunu söylemeliyim. Yani 100 km uzaktaki ek göreve gideceksin, 100 km geri geleceksin sonra normal görevi devralıp devam edeceksin. Ben diyorum ki, aklı selim tüm amirler, memurlarıyla mutlaka gurur duyuyor ve onlara bunu göstermek için elinden geleni yapıyordur. Çünkü insanlığa sadece bu sığar.
En önemli sorunu sona sakladım. Duyunca kocaman bir ”YOK ARTIK”dedim. ”Saçmalıyorlar canım olur mu” bile dedim.
Çünkü avrupanın kıskandığı devletin polisi, toplum düzenini sağlayan, canı her an tehlikede olan polis, hani şu 3600 ek gösterge istediğinde ”maliye’ye yük olur veremeyiz” dedikleri polis meğer belinde taşıdığı silahı kendi parasıyla alıyormuş. Her halde maliye’ye yük olmasın diye bu kararı almışlar. 193 bin resmi plakalı aracın olduğu bilgisine rastladım araştırma yaparken, bu da yetmiyormuş, son model araçlar kiralanabiliyormuş. E bir de TBMM başkanının 5 milyonluk arabasını düşününce bu bütçeyi dengede tutmak zor olur tabii ki.
Son zamanlarda yerli yapım Canik 55 TP9 isimli bir silah alıyor poliscanlar. Alıyorlar da ayak vuran ayakkabı gibi, aldıklarına pişman oluyorlar. Bazen de 23 yaşında şehit olan Semih Arslan gibi canından oluyorlar. Caniklerin horoz mekanıizması olmayan, iğne mekanizması ile çalışan ilk üretim olduğunu ve en ufak bir el hareketinde dolu olan silahın tetiğe dokunmadan ateş alabileceğini söylüyor kullananlar. İnanmayan varsa internette yayınlanmış videolar var oturup seyretsinler. ”Vazgeçtim alın bunu geri” deme şansına da sahip olamadıklarından sürekli dert yanıyorlar. Düşünsenize size silah doğrultmuş biri var karşınızda, belinizdeki tabancaya güvenemiyorsunuz. Bu öyle böyle sosyal medya serzenişi filan da değil ha. Resmi yazı yollamış amirler, sağolsunlar!! silahı bozuk olan getirsin bir bakalım diye. Sanki televizyonun uzaktan kumandasına bakacaklar. Bu soruna el atacak bir babayiğit aranmakta.
Ortaya az çözümlü çok sorunlu bir yazı yazdık, her zaman yaptığımız gibi birilerinin polisimizin sessiz çığlığını duymasını bekliyoruz.

CAN GAZİLERİMİ YÜREK YANGINIM ŞEHİTLERİMİ SEVGİ, SAYGI VE MİNNETLE ANIYORUM.

www.haberhurriyeti.com / BEYHAN BİÇKİN

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Beyhan Biçkin Kozanoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?