BABA OLMAK

Baba, bizim için gücün sevginin güvenin cesaretin buluştuğu bir karakterdir. Kesinlikle koruyan, kollayan, yardım eden, elini tutan, omuzunu yaslayabileceğindir. Baba diyardır, evin direğidir, topraktır, limandır, arkadaşındır, dostundur, kalendir. Çocuklarını kalbinin prensi / prensesi yapan kişidir baba.”

Baba, gücün sembolüdür, ki o güç hayatı boyunca çocuğa güven verir. Özgüveni, geliştirir. Özüne güvenmek, hayata güvenmek,aileiçinde önce babadan gelen sevgi ve kucaklanma ile olur.Başarının anahtarı, rol modeldir.

Hayatın her alanında kendisinde örneklik bulacağımız Peygamber Efendimiz (sav), bütün güzel hasletlerinin yanı sıra, bir baba olarak da ideal babanın nasıl olması gerektiğini tüm insanlığa öğretmiştir. Hiç şüphesiz Peygamberimiz, örnek bir baba olarak tarihteki bütün ailelere hem insani ilişkiler anlamında hem de baba ile evlat arasındaki ilişki bağlamında, huzurun ve şefkatin sınırlarını göstermiştir. ‘Sen olmasaydın âlemleri yaratmazdım‘ sırrına mazhar olan efendimiz, şefkatli bir baba, merhametli bir dede, ideal bir kayınpeder, kararlı bir ordu komutanı, adil bir devlet başkanı, kuşatıcı bir toplum önderi ve hepsinden daha önemlisi, Allah’ın son peygamberiydi. Sevgi ve rahmet peygamberiydi.

Her haliyle örnek bir baba olan efendimiz, kendi çocuk ve torunlarına olduğu kadar, tüm çocuklara çok düşkündü. En küçük kızı Hz. Fatıma ile arasında çok sıcak bir samimiyet vardı. Fatıma‘yı her daim gözetir, onu ruhundan ve bedeninden bir parça olarak kabul eder, bunu ifade ederdi. ‘Kızımı üzen beni üzmüş olur” derdi.

İslam dîni, âdeta âileyi, babaya emânet etmiş ve âilenin maddî-mânevî bütün ihtiyaçlarını karşılamak hususunda, ona, hem tam vazîfe ve hem de tam selâhiyet vermiştir. Bu sebeple âilede reislik mevkii, babaya aittir. Baba, âilenin mutluluk huzur birlik semâsında bir güneş; anne, gönül parıltılarını, merhamet ve sevgisini bir hâle yapmış ay; çocuklar da o güzellik göklerinin inci gibi yıldızlarıdır. Babaya düşen görevler aile mutluluğu çocukların sağlıklı gelişimi ve geleceğe sağlam temelle hazırlamak adına çok önemlidir. Bunun için babalara öğütler şunlar olur,

Çocuğunuza sevginizi gösterin: …Çocuğun annesine saygı gösterin: …Çocuklarınızla birlikte zaman geçirin: …Sevgi ile disiplin verin: …Onu dinlediğinizi hissetmesini sağlayın: …Rol model olun: …Çocuğunuzun öğretmeni olun: …Birlikte yemek yiyin: Aklını, gücünü, irade, bilgi ve tecrübesini, âilesinin terbiye, huzur ve geleceğini şekillendiren bir baba; elbette kendisine hürmet, itaat, sevgi ve saygıyı fazlasıyla hak etmektedir. Ona karşı saygı dışı hareketler, kötü söz, isyan, aslâ yakışık almaz.Peygamber Efendimiz (asm) özellikle çocuklardan sevgisini hiç esirgemeyen bir baba rolündedir. Şımarırlar, kötü davranışlar sergilerler gibi bir yargıya sahip değil. Çünkü o biliyor ki eğitimin temeli sevgidir, merhamettir. Hayatına baktığımızda çocuklara olan sevgisini sözleri ile de ifade ettiğini görüyoruz. Aynı zamanda yaptığı eylemleri ile de bunu belli ediyor. Sık sık Hasan ve Hüseyin’e onları sevdiğini söylüyor. Hatta “Allah’ım ben bunları seviyorum, sen de onları sev. Ben onlara merhamet ediyorum sen de onlara merhamet et.” şeklinde duaları da vardır. Yine onları sürekli öpüp, başlarını, yanaklarını okşamasını sık sık görüyoruz. Peygamber Efendimiz (asm) sadece torunlarını da değil, aile çevresindeki çocuklara da ilgisini sevgisini esirgemezdi.Baba olmak, gerçek anlamda hakkıyla sorumluluklarını yerine getirebilerek baba olabilmek hiç de kolay değildir. Babalar Gününü kutlayacağımız bu hafta tüm babalara sevgi ve saygılarımızı yolluyoruz. İyi ki hayatımıza kattıklarıyla varlar. Hayatta olmayan babalarımızı da rahmetle anıyor Peygamber Efendimizin duasıyla Allah’a dua ediyoruz :”Allahım biz babamızı çok seviyorduk sen de onu çok sev.. Biz ondan çok razıydık sende onlardan razı ol mekanlarını cennet nur eyle”AMİİN…

HAFTANIN AYETİ

Rabbin sadece Kendisine ibadet etmenize ve anne-babanıza, Allah’ın sizi görmekte olduğu bilinci içinde mümkün olan en iyi şekilde davranmanıza hükmetti. Eğer onlardan biri veya her ikisi yaşlanmış olarak yanınızda bulunuyorsa sakın varlıklarından veya onlara hizmetten bıkkınlıkla kendilerine “Öf!” diyecek ölçüde bile kötü söz söyleme! Onları azarlama ve daima onlara karşı tatlı dilli ve gönül alıcı olunuz.İsra Suresi/23

HAFTANIN HADİSİ

Rasûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem buyurmuşdurki:

–“Kim anne ve babasının rızalarını alarak sabahlarsacennetde ona iki kapı açılır. Aynı şekilde akşamlarsa yinekendisineCennetde iki kapı açılır.Anne ve babasındanyalnız birisi hayatda olur da onun gönlünü hoş ederse,kendisine cennete giden bir kapı açılır.”

HAFTANIN ESMA-ÜL HÜSNASI

EL-HAKİM

Allah Teâlâ, hâkimdir. Her şeyin hükmünü O verir. Verdiği hükmü tamamiyle yerine getirir. O’nun hükmünü engelleyecek, bozacak, değiştirecek, geri bıraktıracak hiç kimse yoktur. Kıyâmet gününde Allah Teâlâ hükmünü verecek, adâlet tam olarak gerçekleşecek ve herkes hak ettiğinin karşılığını tam olarak alacaktır. Hiç kimseye en küçük bir haksızlık yapılmayacaktır.

BABALARIN EVLATLARINA NASİHATLARI

Lokman Hakîm, oğluna şu nasihatlerde bulunmaktadır:

“Ey oğulcuğum! Namazı kıl, iyiliği emret, kötülükten vazgeçirmeye çalış, başına gelenlere sabret. Doğrusu bunlar azmedilmeye değer işlerdir. İnsanlara karşı kibirlenme ve yeryüzünde çalımla, böbürlenerek yürüme. Çünkü Allah Teâlâ kendini beğenmiş övünüp duran kimseleri sevmez. Yürüyüşünde tabiî ol, sesini alçalt…”(Lokmân, 17-19)

“Hazret-i Âdem’in de oğlu Hazret-i Şît’e şöyle nasihat verdiği nakledilmiştir:

“Ey Şît! Dünyaya gönül bağlama. Her işin sonuna bakıp neticesinin nereye varacağını düşün. Bir işe başlayacağın vakit, kalbine bir sıkıntı gelirse, o işi bırak, yapma ve hayatın boyunca sürekli danışarak iş yap.”(M. Âsım Köksal,Peygamberler Târihi, TDV, c: 1, sh. 69-70)

Büyük âlimlerden İmâm-ı Gazâlî Hazretleri de şöyle demektedir:

“Ey oğul! Bilmediklerini öğrenmek istiyorsan, ilk önce bildiklerinle amel etmelisin. Allah vergilerinin en hayırlısı, akıl ve ilim olduğu gibi, musîbetlerin en kötüsü de ahmaklık ve cehâlettir.”

Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî, asırlar ötesinden şöyle seslenir:

“Ey oğul! Eğer düşmanını sevmek, düşmanının da seni sevmesini istiyorsan, kırk gün onun iyiliğini ve hayrını söyle. Göreceksin ki o düşman, senin en yakın dostun olacaktır. Çünkü gönülden dile, dilden de gönle yol vardır.”

www.haberhurriyeti.com / NURDAN YAŞA

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nurdan Yaşa - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?