“Yolum Sensin”…

Çok az kelimeyle, çok şey söylemek…

Çok az konuşmayla, bir kahramanın hayatını özetlemek

Çok az diyalogla, bir kurtarıcıyı, bir devlet kurucusunu ve bir tarihi kişiliği tanımlamak…

Zor arkadaş, zor…

Hele hele,81 yıldır hala bazı siyasetçilere, bazı politika tüccarlarına onu anlatmaya çalışmak, O’nun çizdiği yolun güzergahını tanımlamakta güçlük çeken örümcek bağlamış beyinleri ikna etmek, çok çok zorarkadaş.

Dahası, bir Dünya liderini yaniAtatürk gerçeğini kısacık bir reklam filmiyle “çakma” Atatürkçülük heveslilerinin gözlerine sokmak hepten zor.

İşte bunu başarmışNorr Film Prodüksiyon Şirket direktörüCan Pehlivanlı ve ekibi…

“Yolum Sensin” adı uygun görülen Atatürk’ü tanıtma ve anlatma video klibi ile çok önemli bir iş çıkarmış Pehlivanlı ve Norr’un yaratıcı elemanları…

Doğaldır ki, bu istisnai bir prodüksiyonu ortaya koyanlar,147 saniyelik video sahnelerinin çekimlerinde kim bilir ne tür güçlüklerle karşılaştılar.

Bilinmez.

Ama sonunda “başarı” görünendir.

Gerçek olandır.

Tabii ki “Yolum Sensin” senaryosu nu ortaya çıkaran, diyalogların yaratıcısı Publicis Reklam Ajansı ekip elemanlarının emekleri ve bir “çocuk gözü”yle Atatürk’ü kaleme alanların katkısı da inkar edilemez.

Bu kadar kısa periyodda…

Bu kadar devasa bir lideri…

Bu kadar güzel anlatmak…

Büyük Kurtarıcı ve tarihi şahsiyeti, yani Atatürk’ü, yani bir dünya liderinin niteliklerini 147 saniye içinde bu denli güzel izah edebilmek…

Herkesin beceri alanına giremez.

Tabii filmin çekimleri, seçilen mekanlar ve filmde rol alanların sahiciliği,..

Dahası, ilkokula giden bir köy çocuğunun özleminden hareketle, her liderin kolay kolay Mustafa Kemal, yani Atatürk olmadığını vurgulamak, anlatmak…

Bir dünya liderinin öyle “Şıpınişi” illüzyon marifetiyle ortaya çıkamayacağını bilmek, aksine naif-sade bakış açısıyla vurgulamak kolay mı?

Önce Mustafa…

Sonra Kemal…

Daha sonra ve ancak “Atatürk” olunduğunu çocuk gözü, saf mantığı ve sahiciliği ile izah etmek…

İşte “Yolum Sensin” adlı video, 10 Kasım günü TV’lerde Atatürk’ün ölümünün 81. yılında TV Reklam kuşaklarında dönmeye başladı.

Başka mecra ve alanlarda dönmeye belki yıllarca devam edecek…

KOÇ Holding’in hiçbir ticari amaç gözetmeden ve sadece maddi destek verdiği bu yapım, belki yıllarca dillerden düşmeyecek.

Emeği geçenleri tekrar yürekten kutluyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sezai Bayar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi