KELES KUVAYI MİLLİYE TEŞKİLATI

KELES CEPHESİ’NİN

VE

KELES KUVAYI MİLLİYE TEŞKİLATI’NIN KURULMASI

12 Temmuz 1919

Yunan birliklerinin Keles/Kiraz’ı terk ederek Ödemiş’e çekilmesi üzerine, Ali Orhan Bey, Karargahını Teke Yaylası’ndan Karaburç köyüne taşımıştır. Ali Orhan Bey Birliği’ndeki 3000 kişinin üzerindeki gönüllüleri sabahın erken saatlerinde toplamıştı.

-Arkadaşlar! Biliyorsunuz, bazılarınıza verilecek silah ve cephaneyi henüz tedarik edemedik. Bu sebepledir ki silahsız olanlarınıza kısa süreliğine izin veriyorum, köylerinize gidin, çoluk çocuğunuzu görün ve bizden haber bekleyin! Pek yakında beklediğimiz silah ve cephane gelecektir.

Bir süre sonra gerekli silah ve cephane sağlandı, silahsız oldukları için köylerine geçici olarak gönderilen gönüllüler de geri çağırıldı ve gerekli talim ve hazırlıklar tamamlandıktan sonra, direnişe yeniden daha güçlü bir şekilde başlandı.

Mevcut kuvvetler Hacı Ahmet, Musa Bey ve Murat Bey komutasında olmak üzere üçe ayrıldı. Yunan işgalcilerine karşı harekete geçen yerel güçler arasında en fazla efe, Hacı Ahmet Efendi emrinde idi. 150 kişilik bu güç, sık sık düzenlediği saldırılarla, işgalci güçlere Keles/Kiraz’da rahat vermedi.

Musa Bey, 50 kişilik gücüyle kentin kuzey kısmında mücadele ederken, yine 50 kişilik kuvveti bulunan Murat ve Bakırlı Efeler, Gedik yakınlarındaki Aktaş tepesi ile Birgi Taşpazarı mevkilerini tutuyorlardı.

Birliğimiz Keles’e girdi ve aynı gün Müderris İbrahim Ethem Efendi (Uluborlu)’nin başkanlığında Keles Kuvayı Milliye Heyeti kuruldu (12 Temmuz 1919). Alaşehir Millî Kongresi’ne (16-25 Ağustos 1919) Ödemiş/Keles Temsilcisi olarak da Müderris İbrahim Ethem (Uluborlu) Efendi katılmıştır. Diğer temsilciler Ödemiş’ten Ali Efendi ve Molla Hüseyin Efendi, Birgi’den Salih Vecdi (Can) ve Saraçzâde İsmail Hakkı, Bozdağ’dan Poslu Mestan Efe, Kaymakçı Çaylı’dan Mehmet Ağa (Şakiroğlu), İzmir’den de Ragıp Nurettin (Ege) idi.

Keles/Kiraz, 12 Temmuz 1919-23 Haziran 1920 tarihleri arasında, işgalden uzak ama endişeli bir bekleyiş ve hazırlık dönemine girmiştir. Bu dönem 11 ay 18 gün sürmüştür.

www.haberhurriyeti.com / ALİ AKSAKAL

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Aksakal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

cengiz keskiner - Arkadaşım kalemine ve düşüncene sağlık. selamlar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Ekim 16:25


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?