Alzheimer hastalığı konulu filmler

Away from her (Ondan uzakta)

Dram, 2006 yılı yapımı, Kanada filmi

IMDB Puanı : 7.6

Yönetmen : Sarah Polley

Oyuncular : Julie Christie , Wendy Crewson , Alberta Watson

Fiona ve Grant 40 yıldır evli olan mutlu bir çifttir. Fiona’nın bazı kavramları unutmasıyla başlayan Alzheimer hastalığı , ilerlemeye başlayınca eşiyle aldığı bir karar ile bu tür hastalara bakan özel bir kliniğe yatar. Bu kliniğin kuralları gereği yeni yaşantısına uyum sağlamak için ilk otuz gün eşinin ziyaretine izin verilmez. Eşini görmek için otuz gün sonra bakım evine giden Grant , eşinin artık onu hiç tanımadığına şahit olur. İlginç yanı eşi, bakım evinde kalan başka bir adamdan hoşlanmakta ve artık onunla ilgilenmektedir.

Iris

Romantik dram, 2001, İngiliz Amerikan ortak yapımı

IMDB Puanı : 7.1

Yönetmen: Richard Eyre

Oyuncular : Judi Dench, Jim Broadbent, Kate Winslet

Film, ünlü yazar Iris Murdoch ve kocası John Bayley arasındaki yaşam boyu süren romantizm hikayesini anlatır. Yazar ve filozof İris Murdoch ile kocası John Bayley arasındaki olağanüstü aşk, 1950’li yıllarda Oxford şehrinde başlıyor ve yazarın 1999’daki ölümüne kadar devam ediyor. Çok zeki bir yazar olarak tanınan Murdoch, ömrünün son yıllarında Alzehemir hastalığından dolayı zor bir yaşam sürerken ünlü yazarın zorlukla geçen bu yıllarında eşi hep onun yanında olmuştu.

Glen Campbell: IHYPERLINK “https://www.sinemalar.com/film/86190/hey-boo-harper-lee-and-to-kill-a-mockingbird”‘HYPERLINK “https://www.sinemalar.com/film/86190/hey-boo-harper-lee-and-to-kill-a-mockingbird”ll Be Me (Ben olacağım)

Belgesel, Biyografi, Dram, 2014 ABD yapımı

İMDB Puanı : 8.0

Yönetmen: James Keach

Oyuncular : Glen Campbell, Taylor Switt, Brad Paisley, Jay Leno

Amerikan müzik ikonu Glen Campbell’ın hayatını yansıtan belgesel türünde bir filmdir.

”Rhinestone cowboy”, ”Wichita lineman” ve ”Gentle on my mind” gibi şarkıları çok tanınmıştır. Campbell’a Alzheimer hastalığı teşhisi konduğunda, 2011’de, ailesinin desteği ile deneyimlerini dünya ile paylaştı. Amerika’da turne ve etkinliklerle üç hafta süren 151 etkinliğe katılıp konserler verdi, hastalığı tanıttı. Glen ve eşi Kim arasındaki ölümsüz aşkı ve şarkıcının gerçek yaşam hikayesini anlatıyor.

The Savages

Dram, 2007, ABD yapımı

İMDB Puanı : 7.2

Yönetmen: Tamara Jenkins

Oyuncular : Laura Linney, Philip Seymour Hoffman , Philip Bosco

Jon ve Wendy Savage, yetişkin yıllarında küfürcü babaları Lenny Savage’ın huysuz davranışları nedeniyle ondan uzaklaşıp kendi hayatlarını kuran iki kardeştir. Bir gün babalarına bakmakta olan kız arkadaşının ölümü nedeniyle Alzheimer olan babalarının yalnız kaldığını ve kendisine bakamadığı için zor durumda olduğunun haberini alırlar. Jon ve Wendy, Lenny ile yirmi yıldır konuşmadıklarına aldırmadan onunla ilgilenmek için babalarının yanına giderler. İki kardeş, hayatlarını bir çok yönden olumsuz olarak etkileyen babalarının yeni ve acı verici sorumluluklarıyla başa çıkmak zorundadırlar.

Still Alice (Unutma Beni)

Dram, 2015, ABD ve Fransa ortak yapımı

IMDB Puanı : 7.5

Yönetmen: Richard Glatzer, Wash Westmoreland

Oyuncular : Julianne Moore, Kristen Stewart, Kate Boswoth

Bu hareketli filmin amacı, hastalığın deneyimini, bakıcılardan ziyade, acı çekenlerin açısından ele almaktır. 50 yaşında olan Alice, nadir görülen ve daha ağır seyreden Alzheimer hastalığının erken formlarından birisine yakalanmıştır. Bir kelimeyi hatırlıyamamakla başlayan ilk bulgulardan sonra parkta rutin koşu sırasında yolunu kaybeder. Kendisindeki değişimleri danışmak için baş vurduğu bir nörolog, Alzheimer hastalığının ilk aşamalarında olduğunu söyler. Ruhsal çöküntüye giren Alice onu seven eşi ve üç çocuğu ile yaşamını sürdürse de ağır seyreden hastalıkla devam eden yaşamı onun için artık çok zordur.

A song for Martin ( Martin için bir şarkı ) .

Dram, 2001, İsveç, Almanya, Danimarka ortak yapımı

IMDB Puanı : 8.8

Yönetmen: Bille August

Oyuncular : Viveka Sedahl, Reine Brynolfsson

Alzheimer hastalığı nedeniyle, ani, çılgınca bir aşk bulan ve sonra onu kaybeden iki kişinin hikayesini anlatıyor. Tanıştıktan kısa bir süre sonra Martin ve Barbara eşlerinden boşandılar ve Fas’ta tutkulu bir balayı geçirdiler. Bir müddet sonra Martin Alzheimer hastalığına yakalanır ve bu hastalığı yoğun olarak yaşamaya başlar. Barbara, hatıralarını yeniden canlandırmayı ümit ederek mutlu bir balayı yaşadıkları Fas’a geri götürür. Ancak bu düşüncesi onun düşündüğü gibi sonuç vermez. Bildiği şey, mutlu günlerin geride kaldığı ve onları yaşayan kişinin kaybolduğudur.

Unutursam f

ısılda

Dram, 2014, Türkiye

IMDB Puanı : 8.8

Yönetmen: Çağan Irmak

Oyuncular : Işıl Yücesoy, Hümeyra

Uzun yıllar sonra karşılaşan iki kız kardeşin hikayesini anlatıyor. Küçük kız kardeş olan Ayperi Alzheimer hastalığı yaşamaktadır. Kendi gibi bu hastalığı yaşayan kişilere yardım etmek amacıyla bir konser düzenlenir. Tanınmış şarkıcıların ardından sahneye en son Ayperi çıkar. Sahneye çıkarken ablasını yanına çağırarak ‘’Şarkının sözlerini unutursam bana fısılda’’ diye tembih eder. Düşündüğü gibi şarkının sözlerini unutunca ablasının yardımıyla şarkısını tamamlar.

Pandora’n

ın Kutusu

Dram, 2008, Türkiye, Almanya, Fransa ortak yapımı

IMDB Puanı : 7.2

Yönetmen : Yeşim Ustaoğlu

Oyuncular : Derya Alabora, Onur Ünsal, Tsiila Chelton

İstanbul’un farklı semtlerinde yaşayan, üç kardeş bir gün doğup büyüdükleri köylerinde yaşayan annelerin kaybolduğu haberini alırlar. Annelerini bulup İstanbul’a getirdikten bir süre sonra onun Alzheimer olduğunu öğrenirler. Her şey annenin Alzheimer’a yakalanması ile daha da değişik bir hal alır. Artık tuvaletini bile doğru düzgün yapamayan yaşlı annelerine bakmak zorunda kalmaları, buhranlı yaşamları olan aile bireyleri için işleri daha da içinden çıkılmaz bir hale gelir. Üç kardeş, hasta annelerinin aralarina katılımasıyla, pek çok gerçekle yüzleşirler.

T

hanmathra

Dram, 2005, Hindistan

IMDB Puanı : 8.1

Yönetmen : Blem

Oyuncular : Mohantal, Meera Vasudevan, Arjun Lal

Alzheimer hastalığını en iyi anlatan filmlerden birisi olarak kabul edilen bu film, Alzheimer hastalığının orta halli bir aile üzerindeki etkileri anlatılıyor.

Filmde hastalığa ait detaylar çok başarılı olarak işlenmiş. Ailesi tarafından sevilen bir kişi olan Ramesan’ın hafızasında problem oluşmaya başlar. Bunun üzerine gittiği hastanede Alzheimer teşhisi konulur. Aile güçlü duygusal bağlarla bir birlerine bağlı oldukları için yeni duruma uyum sağlamaya çalışırlar. Bu hastalık ile mücadeleleri filmin özünü oluşturuyor.

A moment to remember (Hat

ırlanacak bir an )

Dram, Romantik, 2014, Güney Kore

IMDB Puanı: 6.3

Yönetmen: John H.Lee

Oyuncular: Woo Sung Jung, Ye-jin Son

Birbirlerini çok seven bir çiftin yaşamı mutlu bir şekilde devam ederken evin hanımının Alzheimer hastalığına yakalanması ve bu hastalıkla yaşamına devam etmesi romantik ve duygusal bir ortamda anlatılıyor.

Before we forget (Unutmadan önce )

Dram, belgesel, 2011, Singapur

Yönetmen : Boo Jeremy

Oyuncular : Fernandez Joyce, Fernandez Celine, Giam Irene

Singapurlu iki ailenin Alzheimer hastalığı ile mücadelesi filmin ana konusunu olarak işlenmiş. Alzheimer Hastalığı olan annesi Celine’e yedi yıldır bakan elli yaşındaki Joyce Joyce’un hikayesini anlatıyor. Film ayrıca, eski bir matematik öğretmeni olan Dr. Irene Giam’ı da anlatıyor. Hızla kötüleşen sağlığı nedeniyle bir hastanede kaldıktan sonra kocasının sık sık ziyaretlerini unutması yalnızlık duygularını derinleşmesine neden olur. Unutmadan önce, demansın yavaş ve ince bir şekilde her iki aileyi nasıl baskı altına aldığı başarılı bir şekilde anlatılıyor.

Wrinkles (Kar

ışıklıklar)

Çizgi film, 2011, İspanya

IMDP : 7.6

Yönetmen : Ignacio Ferreras

Hikaye bir emeklilik evinde geçiyor. Birisi Alzheimer hastalığının erken devresinde olan iki yaşlı erkek arasındaki dostluk ön planda işlenmiş. Film eski bir banka müdürü olan Emilio’nun ailesi tarafından bir emeklilik evine gönderilmesiyle başlıyor. Yeni oda arkadaşı, Miguel adında, akıllı bir satıcıdır. Çok iyi anlaşan iki kafadarın günlük hayatı paylaşmaları ve bir birlerine karşı olan anlayışlı davranışları ve bazen güldüren, kimi zaman ise duygusal bir görsellik sunuyor.

Head full of honey (Kafandaki bal )

Drama, 2018, ABD, Almanya ortak yapımı

IMDB : 3.3

Yönetmen : Til Schweiger

Oyuncular : Nick Nolte, Matt Dillon, Emily Mortimer

Alman aktör yönetmeni Til Schweiger’in filmi, bu hastalıkla yüzleşmenin tek yolunun özen, bağlılık ve cesaret ve aile sevgisi olduğunu anlatıyor. Karısının ölümüne çok üzülen Amadeus adlı eski emekli bir veterinerin (Nick Nolte) Alzheimer hastalığı yaşamaya başladıktan sonra yaşadıkları yer yer dramatik bazen de eğlenceli bir şekilde anlatıyor.

Yazı dizimiz devam edecek

Yeni bölüm: Alzheimer tedavisinde yeni araştırmalar

www.haberhurriyeti.com / Dr. Cem Aydemir

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cem Aydemir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?