HEMŞİRELİĞİN “ETİK” İLE İMTİHANI

Hemşirelik mesleğinin kendi içindeki özel etik değerleri dışında, mesleki uygulamasında yaşanan etik sorunların varlığı düşündürücüdür. Kimi zaman hekim tarafından verilen ve uygulanması istenen klinik tıbbi işlemlerin etik veya hukuki olmaması sonucunda hemşirelerin hangi ölçütlere göre karar verecekleri halen bir soru işaretidir.

Hukuki veya etik olmayan bir emir ile hemşirenin klinik uygulamayı gerçekleştirmesi doğru mudur?

Hemşirenin itiraz hakkı nasıl ve ne şekilde olacaktır?

Hemşire ile hekim arasındaki bu ikilemli durumdan ötürü bir mesleki çıkar çatışması yaşanması mümkün müdür?

Bu sorular Türkiye’deki hemşirelik uygulamalarında cevap bekleyen sorulardır.

Buna göre bilmeliyiz ki;

Her mesleğin kendi etik ve ahlaki, hukuki özelliğinden ötürü bir ölçüt içinde yapılması zorunluluğu vardır.

Etik dışı ve kanun dışı bir görev yaptırma talebi elbette ki, kabul edilebilir değildir.

Kimi zaman kendi içinde çelişkiye düşen bu durum karşısında en doğru yaklaşım, amacı dışına çıkmış görev yaptırma emirlerinin kabul edilmemesi ve bunun yazılı olarak bildiriminin sağlanmasıdır.

Gündelik hemşirelik uygulamalarında yaşanan bu sıkıntıların aşılması için doğrunun bilinmesi ve etik ile ahlâki olanın tespitinin sağlanması ve bunun korunması için duyarlı olunmasıdır.

Hemşirelik için mevcut kanun ve yönetmeliğin ülkemiz şartlarına, sosyokültürel ve mesleki koşullarına uygun bir şekilde yeniden tanımlanarak, net ve açık bir hale getirilmesi gerekmektedir.

Bununla ilgili çalışmaya istekli, çalışkan ve bir şeyler yapma arzusu içinde olan genç hemşireler tanıyorum ve onlarla da bu fikirlerimi paylaşıyorum.

Hemşirelik mesleğinin özverili özelliği sayesinde gelişen klinik sorunların ve bunların getirdiği yoğunluğun bu sayede aşılması mümkündür.

www.haberhurriyeti.com / Prof. Dr. Çağatay Üstün

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Çağatay Üstün - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?