KARAMSAR SİNYALLER 2020 RESESYONUNU NASIL TETİKLER?

FİNANSAL PİYASALARDA KARAMSAR SİNYALLER 2020 RESESYONUNU NASIL TETİKLER?

TÜRKİYE’nin stratejik konumunu ve en önemlisi de arkamızdan esen rüzgarı hissetmeye başlayacağımız bir sonbahara hazır mısınız?

Son ekonomik raporların detaylarında, piyasalardan gelen sinyallerde ve yakın zamanda yaşanan durgunluklar hakkında birçok ipucu olduğu aşikar. Potansiyel olarak kendiliğinden yaralanan bir DURGUNLUK türü hakim.

FİNANSAL PİYASALAR OMUZ SİLKTİ

Eğer düzensiz ticaret politikası ekonomiyi baltalıyorsa, FED’ in uyguladığı politikanın oluşacak zararın üstesinden gelme konusunda sınırlı bir yeteneği olacağı kaçınılmazdır. Bu durumda faiz indirimleri kemiği kırılmış birine ağrı kesiciler vermek gibi bir şey olabilir diyebiliriz.

Gerçek şu ki, dünyada büyük ekonomilerin çoğunda değişken bir siyasi ortam mevcut. Bu da hem finansal piyasaları hem de her gün ekonomik kararlar vermekle yükümlü olan işletmeler ve tüketiciler için yeni riskler oluşturmaya devam ediyor.

Daha doğrusu, eğer işletmeler yatırım harcamalarını geri çekerlerse işten çıkarmalar, fazla mesai kesintileri de dahil olmak üzere tüketicilerin gelirlerini azaltan hareketler oluşabilir. İşte bu noktada tehlike çanları çalmaya başlar. Neden mi? Çünkü tüketici harcaması AMERİKAN ekonomisinin üçte ikisini oluşturuyor. Tüketicilerin coşkuyla ekonomiye yön vererek harcama yapıyor olmalarının önüne engel koymak hem tüketici güven endeksini düşürür hem de satın alma eğilimini geri iter. Eğer şirketler, çalışanları işten çıkarmaya ve yatırımlarını durdurmaya devam edecek olurlarsa bunlar ekonomik krizleri tetikleyecektir.

2019 ticari gerilimlerinin 2020 durgunluğuna dönüşmesine dair en mantıklı yaklaşım, denizaşırı ülkelerden gelen zayıflığı telafi etme görevi için yetersiz olan politika tepkisidir.

ÇİN’deki ekonomiler ve çoğu ASYA komşusu, kısmen de olsa AMERİKA ile olan ticaret savaşının bir sonucu olarak zayıflıyor. Yıllar boyunca düşük büyüme ile karışan AVRUPA ekonomisi durgunluğa düşebilir. İngiltere

AVRUPA BİRLİĞİ

’nden 31 Ekim’ de herhangi bir çıkış anlaşması yapmazsa, AVRUPA daha derin yaralarla karşı karşıya kalacak.

Dolayısıyla, Ticaret savaşının teşvik ettiği FİNANSAL PİYASALARDAKİ kargaşa her türlü işletmeyi daha temkinli hale getirecektir.

HATIRLAYACAK OLURSANIZ…

2001 ve 2002’ de AMERİKA’ da terörist saldırılarının etkisiyle Borsa’ da büyük korku meydana gelmişti. AMERİKAN ekonomisinin 2001 ve 2002 ‘ de sığ bir durgunluğa itilmesinin asıl sebebi bu olmuştu.

BUSH hükümetinin vergi indirimlerinin, iki savaşın ve finans sektöründe serbestleştirilmesinin yanı sıra bu enjeksiyonlar KONUT ve TİCARİ GAYRIMENKUL yatırımında canlılık yaratan bir para havuzuna dönüşmüştü.

2002-2005

yılları arasında harcamalar evin teminat gösterilmesi ve tarihteki en düşük faizle konut kredileri sayesinde canlanmıştı. Faaliyetleri serbestleştirilen bankalar hemen hemen her başvurana kredi vererek ateşi körüklediler. Yükselen konut piyasası da bir servet etkisi yarattı. Tüketiciler kredi harcaması cümbüşüne devam ederek sisteme fayda sağlamışlardı.

2006

yılında aşırı ısınan konut piyasası hız kesmeye başlamıştı. Bir süre sonra durumu idrak eden yatırımcılar konut piyasasından çekilip, paralarını petrol ve değerli madenler gibi emtiaya yatırmaya başlamışlardı. 2007 yılında petrol fiyatları hızla yükselirken konut piyasası serbest düşüşe geçti. Olayların bu kombinasyonu, enerji ve gıda fiyatlarında gözle görülür şekilde artmasından dolayı tüketicilerin servetlerinin azalmasına sebebiyet verdiğini hissettirdi. Haliyle harcama yapma eğiliminde olan kesimi durdurdu. Gayrimenkul yatırımcıları ve nihayetinde de ev sahipleri, mortgage bakiyesinden daha düşük değere sahip mülklerden uzaklaşmaya başlamışlardı.

SONUÇ…

ABD’ deki 2007 konut baskısı, 2008’ de küresel kriz haline gelmişti. 2007’ de AMERİKAN tarihinin muhtemelen en kötü mali krizi başlamıştı. 2008 ve 2009 boyunca bu finans krizi küresel bir durgunluk haline gelmişti.

RESESYON SİNYALLERİ

AMERİKA’da resesyona yol açabilecek uluslararası gerilimlerin başlangıç noktası ise SANAYİ SEKTÖRÜNDE yapılan yatırım harcamalarıdır diyebiliriz. Özellikle kurumsal borcun artması iflas dalgası yaratabilir. Ekonomik faaliyetlerini arttırma eğiliminde olan çoğu işletme düşük faiz oranları döneminde daha fazla borç üstlenmişlerdi. Ekonominin yumuşaması ve faiz oranlarının yükselme eğiliminde olduğu bu süreçte başarısızlığa karşı daha savunmasız kalınmasına neden olmuştu. Ticaret savaşları ve uluslarası ekonomik diplomasideki çöküş dünyadaki işletmelerin geri çekilmesine neden oluyor. Bu da AMERİKALI tüketicilerin daha temkinli olmalarını sağlayacak şekilde pazarlarda ve iş kayıplarında daha fazla düşüşe sebep olmaktadır. Sonunda, hafif de olsa bir yavaşlama sürecini göz ardı etmek imkansız hale gelecektir.

www.haberhurriyeti.com / Serra Aytaç

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Serra Aytaç - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?