BİR DAMLA SUDA HALKALAR

Bir şiirin gücü, içten anlatımı ve özgün imgelerinin yanı sıra, böyle, zengin tasarımlar yaratacak, duyguları harekete geçirecek sözcükleri seçmesiyle de artar. Sözcüklerin özgün benzetmeler, aktarmalar ve bugünkü şiirimizde önemli yeri olan alışılmamış bağdaştırmaların oluşturulmasındaki payı da göz önünde bulundurulmalıdır ki;

“… Dışımda yırtık dünya / Ayazı ilikliyor bileklerime / Ellerimde Kara İklim gölgesi / Sırtımda yüklü sürtük evren / İçimde arsız bir mengene / Mengene ki iki eli ince sicim / İçten dışa; önden maziye / Sıkıyor, sıkıyor deme gitsin / Sonra bir çakal sürüsü sahalarda / Etek boyunda mahrem utancı / Kurşununda onaylı bir yamyam / Omurgamsa ağıt kalabalığı / Varlığım biçiminde boğuluyor / Ve tokmak kuyruğunda ramazan davulcusu / İnsanlığımı kalesinden vuruyor // Sonra boyun eğen fil didişmesi / Yine bomba sürüsü bir gece / Koynumda tezgâh kuruyor…” (*)-(88).

Belirtmek istediğim düşünce, ‘Yaşar Özmen’in ‘Bir damla Suda Halkalar’ adlı kitabından alıntıladığım ve yukarıda ki satırlarda aktardığım şiirinde imge yüklemeleri, gizlenen maskelemelerle okura lirik duygular yüklemektedir!

Şairler, duygularını, zihinlerindeki imgeleri şiire aktarırken sözcükleri yeni anlamlarla kullanabilmekte, onlara yeni değerler yükleyebilmektedirler. Türk şiirinin her döneminde de bu tür örneklerle karşılaşırız; “… İçimde arsız bir mengene!” Bu dize ruhun bir an için daralmasını, gizli bir maskelemeyle uyumsallaştırmış… Yersiz bir kuruntu ve korku bu dize de, şiirin bütününde anlatılmak istenileni okurun, adeta belleğine kazıyor. Ve şair; şiirinin akışında son dizelerini, sanki baştaki akışa imleyerek okura iyice betimlettiriyor: “… Yine bomba sürüsü bir gece / Koynumda tezgâh kuruyor…”. Yeni şiirimizin birçok örneğinde de insanlarda belli tasarımlar uyandıran, belli bir dönemi anımsatan ve kişiden kişiye değişmekle birlikte birtakım çağrışımların, duyguların uyanmasını sağlayan değişik özel adlardan yararlanılmıştır. Bu sayfanın konuğu, şiirlerini okumaktan ayrı bir haz duyduğum değerli şair arkadaşım, ‘Yaşar Özmen’… ‘Özmen’in ‘Mengene’ adını verdiği bu şiirinden alıntıladığım dizelerde salt, iki örnekle yetinelim. Ve şunu da ilave etmek isterim ki, iyi şair ‘Özmen’in ‘Bir Damla Suda Halkalar’ şiir kitabını, liriksem bir haz duymak arzusundaysanız, bence okuyun! Bir nesnenin, bir olayın ya da durumun özelliğini anlatabilmek için insanoğlu, her dilde benzetme’lerden (simile) yararlanır. Böylece, niteliği belirlenmek istenen şey, bir başka nesneye dayanılarak, onunla benzerliği ortaya konarak daha canlı, daha güçlü bir biçimde söze dönüştürülmüş olur.

Yazın ürünlerinde, özellikle de şiir dilinde benzetmeler, etkileyici, anlatıma güç verici ve şiiri okuyan/dinleyenin zihninde, anlatılanı canlandırıcı öğelerdir; özgün benzetmeler şiirin etkisini artırır. Daha İÖ IV. Yüzyılda ‘Aristoles’ benzetmenin önemine değinir, onun doğal bir yaratma yetisinin işareti olduğunu belirtir… Ve tüm bu düşünceler ışığında ‘Bir Damla Suda Halkalar’ şiir kitabını okumanızı salık veririm…

Meraklısına;

1964 yılında Eskişehir (Mihallıcçık) ilçesi, Kızılbörüklü köyünde doğan şair ‘Özmen’, sanat felsefesi, fotoğrafçılık, seramik, resim ve şiir türü alanlarda eğitim, çalışmalar yaptı. 2011 yılından itibaren de sanat bilimi, dil bilimi ve özellikle de şiir üzerine bireysel çalışmalar yapmaktadır. Yayınlanmış şiir kitaplarının yanı sıra, makaleleri ve şiir üzerine çalışma ve eğitici kitapları bulunmaktadır…

www.haberhurriyeti.com / MUSTAFA GÖKÇEK

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Gökçek - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

YASAR OZMEN - Hocam, güzel gördüğünüz ve bunu ustalıkla satırlara döktüğünüz için teşekkür ederim. Usta kalemlere ve arkasında duyarlılık taşıyan yüreklere her zaman gereksinim vardır; iyi ki varsınız.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Ağustos 12:55

İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019 yılının en iyi dizisi sizce hangisiydi?