Biz geleneklerimizi unuttuğumuzda terbiyesizleştik

‘’Bizimlan deyılsın’’ artık toplumun herkesiminden insanların bildiği, alay amaçlı kullandığı cümle, bir televizyon kanalının stil olmayanların yarıştığı programda doğdu.
Programın amacı, en iyi kendi giyim şeklini(stil) yapabileni seçmek olsa da kavgaları ve yarışmacıların birbirlerine hakaretleri daha ön plana çıkar oldu.
Jüri üyelerinin o moda dünyasının kral ve kraliçe tavırları dillerine yansıyınca ortaya saygısızlıktan doğan bir terbiyesizlik çıkar oldu.
Arada çıkan kavgalar sonucu, insanların birbirine saygılı olması yönünde sosyal mesaj vermeye çalışarak, boylarını aşan cümleler kurmaya çalışan jüri üyeleri, kendi yaptıklarıyla bu vermeye çalıştıkları mesajın altında kalabiliyorlar zaman zaman.
Boyu uzun yarışmacıya, suratının ilginç halleriyle sosyal medyaya bolca malzeme olan bayan, ‘’devede de boy var boşuna kasılma’’ diyecek kadar terbiyesizleşebildi.
Yüzbinlerce seyirciyi bırakın o yarışmacının anne ve babasını hiçe sayarak ‘’sen kendini ne sanıyorsun haaa’’ diyecek kadar ileri gitti bir diğeri.
İşin ilginç yanı bunca hakarete rağmen, yarışmacılar kurulmuş bebek gibi sadece ‘’teşekkür ederim’’ diyorlar sırıtarak.
Bu hakaretleşmelerden doğan terbiyesizliği doğal göstermenin yanı sıra, insanlara ‘’bakın artık herşey normal karşılanabilir’’ mesajı verir gibi kültürümüze ters düşen olayları da yarışmanın içeriğinde olmamasına rağmen allayıp pullayıp ekrana getirmeleri RTÜK kurulunun nasıl gözünden kaçabiliyor merak ediyorum.
Ben daha önce de yazmıştım, bizim kültürümüzde kadın eşini kaybettiği zaman, yaşanmış yılların hatırına yas tutar. Bu yarışmadaki bayanlardan biri eşini kaybetti bir cinayet sonucu. Kocasını toprağa koydu, haftasına koşa koşa programa geldi yarı çıplak bi vaziyette. Laf edenlere de ‘’ama bakın siyah giydim hala yastayım’’ deme saçmalığını göstermişti.
Esas bombayı bugün patlattı. Hanım aşık olmuş. 10 Ağustos’ta kocası öldürülen bir insan, bu acının üzerinden ki eğer bir acı yaşadıysa nasıl olur da 2 ay sonra ekranlara çıkıp kırıta kırıta ‘’ben aşık oldum’’ der. Terbiyesizleştiğimiz zaman der. Yok önceden tanıyormuş da, yok kocası da bu aşktan haberdarmış da, Allah bunu görmüş de yeni bir aşk yollamış da. Yok yok biz ne zaman bu kadar terbiyesizleştik ben karar vermekte zorlanır oldum. Ayrıca o ölen adamın annesi babası ne hissettiler bu saçmalığı seyrederken çok merak ediyorum.
Aslında bu yazdıklarım basit bir programda yaşanan basit olaylar değil. Son zamanlarda sıkça söylüyorum, lütfen olaylara bireysel değil, toplumsal bakmaya çalışın.
Bu olaylar bizim gelenek göreneklerimizin üzerine çizilmiş kalın bir çizgidir. Bizim kültürümüzde büyüğe saygı, küçüğe sevgi vardı. Allahın yarattığı kul’un boyu bosu, ağzı, burnu ile alay edilmez diye yazısız bir kural vardı. Kabahat de gizli, ibadet de gizli diye güzel bir söylem vardı. Daha yeni dul kalmış biri böyle göğsünü gere gere televizyon kanalında ne gibi bir rezillik içerisinde olduğunu, marifet gibi anlatmaya başlayınca, devlet büyükleri bile cuma namazlarına basın ordusuyla gidince bu söylemdeki iki kavram da özelliğini yitirdi aslında. Ama eğer tepkisiz kalıp, ‘’bana ne ben zaten seyretmiyorum’’ gibi bireysel düşünürsek, yakında toplumda oluşacak abukluklara da ‘’nasıl bu hale geldik’’ tepkisi verme hakkına sahip olamayacağız.

www.haberhurriyeti.com / BEYHAN BİÇKİN

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Beyhan Biçkin Kozanoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

hacı ali kahraman - hocam çok haklısınız,sizi kutluyorum saygılar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Ekim 19:34
01

Ülkü Kesicioğlu - Tam bir yozlaşma ve duyarsızlık örneği. Tüylerim diken diken oluyor bu seviyesiz ve basit diyaloglarla.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Ekim 19:34

İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?