Aman dikkat vergi çarpmasın

Son dönemlerde mükellefler, normal yapılandırma borçlarını ödemenin telaşesi içindelerdi. Vergi adaletini erezyona uğratan, dürüst mükellefi dahi yoldan çıkaran

AFLAR

idarenin tahsil gücünü zayıflatmaktaydı. Vatandaş daha bir önceki yapılandırması bitmeden sonraki yapılandırma taksitlerine başlamak zorunda kaldığı için güncel borçlarının tahsil kabiliyeti ister istemez azalmaktaydı.

Yeni bir af çıkar deyip, vergi ödeme eğiliminden kaçınan vatandaşlarımız için mevzuatta olmayan cep yakan vergilere yenileri eklendi. Pek çok düzenlemenin yer aldığı ve ciddi anlamda önem taşıyan vergi yasa teklifi kabul edildi. Sizler, farkında olsanız da olmasanız da kimlerin vergi ödeyeceğine veya ödemeyeceğine karar verildi bile. Söz konusu düzenlemenin içeriği nelerden mi oluşuyor?

Dijital Hizmet VergisiKonaklama VergisiDeğerli Konut Vergisi

Dijital Hizmet Vergisi

Bu kanun Fransa’dan kopya edilmiş. Fransa’da bu oran % 3 iken Türkiye’de bu oran % 7.5 olarak belirlendi. Taslakta yer alan tanıma dikkat! Çevirimiçi faaliyetin gerçekleştiği her ortama dijital hizmet verilen ortam kastedilmek isteniyor. Burdan anlamamız gereken, Facebook, İnstragram, Linkedin gibi kullanıcıların birbirleriyle etkileşime geçebilecekleri dijital ortamların sağlanması ve işletilmesi.

Adverse, admob, adwards vb. gibi dijital ortamda sunulan her türlü

REKLAM HİZMETLERİ

de bu kapsamda sayılmakta.

I-tunes, spotify, netflix vb. gibi sesli, görsel ve dijital bir içeriğin ortamda sunulması hizmetleri ve bu hizmetlere yönelik dijital ortamda verilen aracılık hizmetlerine istinaden % 7.5 oranında vergi alınacaktır.

Kimler Ödeyecek?

Türkiye’ de elde ettiği gelir 20.000.000 TL’yi veya dünya çapında 750 milyon Euro’yu aşan dijital ortamda hizmet satan teknolojik şirketlerin ödeyecek olması sizleri korkutmamalı. Bu şirketlerin Türkiye’ de vergi mükellefi olup olmaması ya da Türkiye’ de temsilcilerinin olup olmamasının önemi yok. Her şekilde Dijital Hizmet Vergisini ödemekle yükümlü olacaklardır. Özetle, bu vergiyi ödeyecek olan sizler değilsiniz Turkcell gibi teknolojik firmalardan bahsedilmektedir. Vatandaşa yansıması ne olacak derseniz? Vatandaşı korkutan kısmı ödediğimiz faturalarda fiyat güncellemesi yapılıp artış gösterip göstermeyeceği olsa gerek. Lakin, Turkcell’in dijital hizmetlerinin servislendirilmesinde herhangi bir fiyat artışına neden olmayacağı açıklandı. Turkcell gibi firmalar açısından bakış açısı ne derseniz? Eşit rekabet ortamı yaratılacak olması. Yani aynı hizmeti sunan hem yabancı hem yerli uygulamalar aynı oranda vergi ödemeye başlayacak ve yerli firmaların dezevantaj yaşadığı ortamdan kurtulacağının sinyali olarak algılanmalıdır.

www. haberhurriyeti.com / Serra Aytaç

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Serra Aytaç - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?