GÜNLER ÜLKESİ

Güzel’in yaratılışı dışında kurtuluş yoktur. Yalnız güçsüzler, yaratacakları yerde öğretirler. Bir mısradaki güzelliğin, ahlak ve ahlaksızlık duygusundan ayrı olduğunu bilmezler veya bilmezlikten gelirler. Oysa bu güzellik, bir çeşit insandışı özel nitelikleri gerektirir.

Geçen Salı günü ‘Siyasi Edebiyat’ yazımda isim veremedim ama biraz olsun güzel yürekli olduğuna inandığım, yazmış olduğu kitabını yorumlayacağımdan söz ettim. Ve bu sayfaya konuk ettiğim ‘Ebru Tong’un, ‘Günler Ülkesi’ adını verdiği, küçük yüreklerin masal dünyasına gezinti yaptırdığı bir çocuk kitabı;

“… Bir varmış bir yokmuş… Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, bütün çocukların gülüp oynadığı bir dünyada Günler Ülkesi adında bir ülke varmış. Bu ülkenin padişahı çok adaletli, iyi kalpli ve akıllı bir adammış. Padişahın yedi tane çocuğu varmış. Adları: Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Pazar’mış…” (*)-(sy.05).

Çocuk kitabı yazmanın ne denli zor olduğunu bilirim. Dolayısıyla hemen her yazar arkadaş, her ne kadar ‘çocuk kitabı yazayım’ diye heveslense de, bu işin zorluluğunu sanırım bir müddet sonra anlar. Çünkü öykü veya romanda düşüncelerinizi siz yönetirsiniz. Oysa çocuklar için yazılan salt kitap olarak değil, her yazı veya her makale, onların seviyesine indirgenebilmeli ve yazan kişi bu iniş-çıkışa çok dikkat etmelidir. Bu nedenle bu kitabın yazarı Ebru Tong arkadaşımızı kutluyorum. Kitap, okuduğumda haftanın yedi gününde, yedi ülkeye bölünmüş değerleri içeriyor. Çocuklar için güzel bir tasnif, hatta bu kitap, öğretisi bakımından ve gerekli mesajları içermesi bakımından MEB’in gerekli gördüğü yerlerde okunabilmesinin uygunluğunu betimleyebilirim.

Eğitim, yıllar geçse de güncelliğini yitirmez. Okumanın temeli aile içi sosyal yaşantı ve düzenle sağlanır. Sonrasında ise sırasıyla öğretim yapılır. Bu eğitim, ‘ağaç yaşken eğilir…’ sözünü düşünce anlağımıza yerleştirdikten, davranışlarımızı da o akımla gerçekleştirdiğimizde, birçok filizlere düzeyli örnekler oluruz. Onların örnek aldıkları adeta bir idol gibiyiz… Bu nedenle çocuk kitaplarını önemsiyorum. Elbette ki eğitim şart!

www.haberhurriyeti.com / Mustafa Gökçek

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Gökçek - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Sabri KİRİŞ - Ebru Hanım, ben de yüreğinizin güzelliği yazılarınıza yansıdığına inananlardanım. Bir başka yazarın köşesine senin yazını taşıması takdire şayan bir durumdur. Tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Eylül 00:02


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?