BARİ POLİSCANLARIMIN AİLELERİNİ ÜZMEYİN…

Konuya, nereden, nasıl başlasam bilemedim. Yazdım, sildim, düzelttim. Yok olmuyor. İnanması zor olunca, yazması da zor oluyor.
Bu yazıyı kaleme alma nedenime gelince, poliscan Cenk Ö. emekli olduktan sonra kesilen aile yardımına, büyük bir yüreklilik göstererek sosyal olduğunu düşündüğümüz devlet yetkililerine yazdığı dilekçe ile itiraz etmesi. Bu dilekçenin verilişinin tüm emekli poliscanlara örnek olması dileğiyle yazıma devam ediyorum.
Anlayacağınız gibi, konu kısaca poliscanlarımın emekli olmaya hak kazandıktan sonra, çalışırken aldıkları eş ve çocuk yardımının kesilmesi. Ne yazık ki yanlış okumadınız. Çalışırken verilen eş ve çocuk yardımı, poliscanlar emekli olunca, sanki artık ailesini geçindirmekle yükümlü değillermiş gibi verilen bu yardım kesiliyor.
Bunu yazması neden zor derseniz, ben yazacağım konuyu yazmadan önce, anlamaya çalışırım. Beklenmedik bir soru gelirse, hazırlıklı olup gerekli cevabı verebilmek adına, nedenlerini, niçinlerini araştırıp öyle yazarım.
Araştırdım baktım 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun Aile Yardım ödeneği aile yardımını gayet net anlatmış. Bu kanun altında Madde 205’de bu hakların kaybedilmesini de anlatmış. Buraya kadar sorun yok gibi görünse de , bu 205. Madde’de ”emekli olunca bu yardım kesilir”diye bir ibare olmayınca işin içinden çıkamadım. İşin zorluğu da burada başladı.
Kanun ek maddelerle fazla mesai ücreti, yol yardımı, o, bu, şu herşey emekli olunca kesilir, tüm ek yardımlar kesilir diye anlatmış bunu da anladım.
Ama sayın yetkililer, poliscanlar emekli olunca, eşlerini boşayıp çocuklarını Çocuk Esirgeme Kurumuna vermiyor ki. Onlar hala eşlerine ve çocuklarına, hem de daha kısıtlı bir maaşla bakmakla yükümlü baba ve anneler olarak hayatlarına devam etmeye çalışıyorlar. Bu yardım kanun maddesinde yer almamasına rağmen bu yardımı hangi akla hizmet kesiyorsunuz bize de anlatsanız da biz de anlasak.
Sakın kimse bana bu yardımın Devlet’e yük olduğundan filan bahsetmesin, o zaman sadece ”Suriyeli’ler” derim, oturup kalırsınız yerinizde. Çünkü, sosyal devlet denince, benim aklıma ”herkese insan onuruna yaraşır asgarî bir hayat seviyesi sağlamayı amaçlayan bir devlet anlayışı” gelir. Bu anlatım ile yapılan uygulama çelişiyor mu siz karar verin artık. Ben de sayın yetkililere sorumu yönelteyim.

KALEM KALEM DEVLET KASASINDAN YAPILAN FUZULİ HARCAMALARI YAZMADAN SORMAK İSTİYORUM.
HAYATININ HER SANİYESİNİ TEHLİKE ALTINDA, YETKİSİNİ KANUNLARDAN ALARAK HALKIN IRZ, CAN VE MALINI KORUYAN, BUNLARI YAPARKEN, EŞ VE EVLATLARINA YETERİ KADAR ZAMAN AYIRAMAYAN BU İNSANLARA, 3600 EK GÖSTERGEYİ VERMEDİĞİNİZ YETMİYOR GİBİ, NEDEN EMEKLİ OLMUŞKEN, KANUN MADDESİNDE BİLE YERİ OLMAYAN BİR UYGULAMA İLE AİLE YARDIM ÖDENEĞİNİ KALDIRMAYI HAK GÖRÜYORSUNUZ?

www.haberhurriyeti.com / BEYHAN BİÇKİN

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Beyhan Biçkin Kozanoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?