ASGARİ ÜCRETİN İÇİNDE AGİ VAR MI?

Birçok işçi varandaşımızın merak ettiği ve alması gereken ÜCRET hesaplanırken yanılgıya düştüğü nokta AGİ hakkında bilmeniz gerekenler…
Asgari Geçim İndirimi ( AGİ), işçi vatandaşlarımız arasında bilinen adıyla ÇOCUK PARASI, işverenin işçiye ödediği bir ÜCRET değildir. Devletimiz, çalışmakta olan işçi vatandaşımızdan alacağı GELİR VERGİSİNİN bir miktarından vazgeçmekte ve çalışan işçi vatandaşımızdan daha az vergi almaktadır. Söz konusu bu indirim tutarını da işçinin EŞ DURUMUNA ya da ÇOCUK SAYISINA göre tespit etmektedir. Haliyle her işçi vatandaşımız için ASGARİ GEÇİM İNDİRİM TUTARI değişmektedir.
2018 yılı için bu rakam 152,13 TL. olarak belirlenmiştir. Yani işçi vatandaşımız bekar ya da evli olsa bile eşi çalıştığı takdirde alması gereken asgari ücret tutarı 1.603,12 TL. olmalıdır.
Bekar = 1.603,12 TL.
EVLİ VE EŞİ ÇALIŞAN 1.603,12 TL.
Örneğin; evli, eşi çalışan ve 1 çocuğu olan= 1.625,95 TL.
Örneğin; evli, eşi çalışan ve 2 çocuğu olan= 1.648,79 TL.
Örneğin; evli, eşi çalışan ve 3 çocuğu olan= 1.664,01 TL.
Eğer işçi vatandaşımızın eşi çalışmıyorsa ya da çocuğu varsa asgari ücret artacaktır.

EVLİ VE EŞİ ÇALIŞMAYAN 1.633,57 TL.
Örneğin; evli, eşi çalışmayan ve 1 çocuğu olan = 1.656,40 TL.
Örneğin; evli , eşi çalışmayan ve 2 çocuğu olan= 1.679,40 TL.
Örneğin; evli, eşi çalışmayan ve 3 çocuğu olan = 1.694,45 TL.

Ne yazık ki işçi vatandaşlarımız arasında genel yanlış bir algı oluşmuş ve bilgi kirliliğine sebebiyet vererek işçi vatandaşlarımız ile işveren arasında pürüzlere neden olmuş olan husus ne midir?
İşçi vatandaşlarımız, asgari ücretin AGİ ‘ yi içerip içermediği hakkında işverenleriyle görüş ayrılıkları yaşamışlardır. İşçi vatandaşlarımızın çoğu asgari ücretin AGİ’ yi içermediği ve bu 1.603,12 TL.’ lik tutarın üstünde asgari geçim indiriminin de eklenmesi gerektiği yönündedir. Oysa ki devletimizin açıklamış olduğu asgari ücret rakamına, bekar ya da eşi çalışan ve çocuksuz işçinin ASGARİ GEÇİM İNDİRİMi de DAHİLDİR. 2018 yılı için 1.603,12 TL. olarak NET ASGARİ ÜCRETİN içindedir.
MAAŞ ARTI AGİ ANLAŞMASI OLMAZ
İşveren işçiyle bir maaş üzerinden anlaşır. İşveren maaşınızdan vergiyi kesip ödediği için AGİ’ yi de işveren size öder.
Dipnot: Agi maaştan ayrı kalem olarak tutularak ücret bordrosunda gösterilmeye başlandığından sizler hangi ücreti alıyorsanız alın ücret bordrosuna yansır ve işveren size maaşınızı agi dahil ödemekle yükümlüdür.

www.haberhurriyeti.com / SERRA AYTAÇ

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Serra Aytaç - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?