BU HEPİMİZİN AYIBI

Bu yazı insan olan herkesin yüreğini sızlatmalı diye düşünüyorum. Ben bu yazıyı yüreğim sızlayarak, yüzüm kızararak yazdım. İnsanlığımdan utandım.
Hani haberlerde duyuyoruz, şu kadar şehit, bu kadar yaralı var diye. Sonra, ertesi gün biz hayata devam ederken, o ”yaralı” ne durumda bilmiyoruz ya. İşte o ”yaralı”diye duyup unuttuklarımızdan birinin hikayesi bu.
”Var olsun diye uğruna canımı ortaya koyduğum devletimi yanımda görmekten ve karşılaştığım haksızlıkların ortadan kaldırılmasından başka bir isteğim yok” diyen bir poliscanın hikayesi.
Hikaye şöyle başlıyor.
27 Temmuz 2016 günü, Hakkari şehir merkezine 8 km uzaktaki Depin polis kontrol noktasında görevli 7 polis memuru. Görevleri gelen araçları kontrol etmek. Rutin görev, ”bitti” diyene kadar devam.
Aralarından bir meslektaşlarının son günü, ertesi gün yeni görev yerine gidecek ya, geride kalanlara baklava ikramında bulunmak istiyor. Baklava almayı Abdullah Bozkurt üstleniyor. Baklavalar tabaklara konuyor, servise hazır bekliyor. Ama karşıdan gelen aracın ışıkları, o baklavayı yemeyi kısmet etmedi canlara.
O araç bomba yüklüydü ve dakikalar sonra kontrol noktasında patladı. Görsel medyada 3 dakika, yazılı medyada 13 satırla yer aldı. Valilikten yapılan açıklamanın son cümlesi ”Soruşturma sürüyor” ile buna benzer diğer haberlerin yanında unutulmayı bekledi.
Olayın sonrasında ne oldu bilmek ister misiniz? Baklava’yı alıp gelen polis memuru Abdullah Bozkurt ve Hamza Irmak şehit oldu. Zaten bu işin fıtratında var!! ya şehit olmak, yürek yangını olarak cennete uğurladık onları.
Yazımın sahibi, olay sonrasını anlatırken:
”Kendime geldiğimde ateşten bir havuzun içinde yüzüyor gibiydim. Alevlerin ağzımdan içeri girdiğini hissediyordum. Gözlerimi kapatıyordum, ellerimi başıma siper ediyordum ama alevler ağzımdan, burnumdan içeri giriyordu ” diye tanımlamış.
Dehşet verici bir tanımlama.
Gözünü hastanede açtığında, göğsünün 5-6 cm altında bir kurşun, Yüzünde sayısız, sağ ve sol gözde toplam 11 şarapnel parçası, sol kolda 3. derece yanık, bombanın yarattığı basınç nedeniyle sol kulak zarında parçalanma, bacakta ve vücudun neredeyse her yerinde şarapnel parçaları.
Göğüsteki mermi çıkartıldı, sağ gözde görme kaybı, kulakta işitme kaybı var. Kol üzerindeki yanık deri iki günde bir bistrü ile kazınarak canlı deriye ulaşılmaya çalışıldı, çünkü yanık değil kavrulmaydı aslında o.
Okurken içiniz sizladı mutlaka ama esas iç sızlatan kısım bundan sonra geliyor.

Yukarıdaki sözlerin ve yazının sahibi, 27 Temmuz 2016 tarihinde, Hakkari’de polis noktasına yapılan bomba yüklü araç saldırısında, iki meslektaşını şehit veren, kendi ağır yaralanan polis memuru Mustafa Erhan Çelik.
Mustafa Erhan Çelik daha hastanede tedavi görürken, evet yanlış okumadınız, sağlığına kavuşmadan tedavisi sürerken, 4 Ekim 2016′ da açığa alındı, 7 Ocak 2017 de çıkartılan KHK ile polislik mesleğinden ihraç edildi.
İşte burada yürek yanıyor, yüz kızarıyor. Biz ki Avrupa’nın kıskandığı ülke, biz ki şerefsiz teröristlere hastanede 5 yıldızlı otel gibi hizmet veren ülke, gecesini gündüzüne katıp, terör saldırısında ağır yaralanmış kişiyi, daha tedavisi sürerken meslekten ihraç edip,”artık sana bakmak zorunda değiliz, tedavi olmak istiyorsan sigortalı iş bul çalış, tedavini ol” diyebiliyoruz.
Suçlu ya da suçsuz konu bu değil. Konu, yardıma muhtaç diye teröriste bakan devletin, kendi bünyesinde çalıştırdığı, göğsünde ay yıldızlı üniformasıyla yaralanmış kişiye hak gördüğü davranıştır.
Sayın yetkililer, son söz olarak şunları söylemek istiyorum. Birincisi, ”KANDIRILMIŞ OLABİLİRLER, MİLLETİMİZ VE ALLAH AFFETSİN!!” onları. İkincisi, bizim gözümüzde bu canların gazi olması için imzalı mühürlü belgeye ihtiyaçları yok.
Ama devletin büyüklüğünü göstermek için, gelen bu sese kulak verip, en azından yarım kalan tedavisini sürdürmede yardımcı olması gerekir diye düşünüyorum.

CAN GAZİLERİMİ, YÜREK YANGINI ŞEHİTLERİMİ SEVGİ SAYGI VE MİNNETLE ANIYORUM.

www.haberhurriyeti.com / BEYHAN BİÇKİN

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Beyhan Biçkin Kozanoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi