Alzheimer hastalarının bakım evlerinde kalmaları

Alzheimer hastalığını yaşayan insanlar, tüm hastalıkları süresince kendi evlerinde kalmak ve mümkün olduğunca bağımsızlıklarını korumak isterler. Ancak hastalık ilerledikçe tam zamanlı bakıma ihtiyaç duyulabilir ve demans hastalarının çoğu bakım ve huzurevlerine taşınır.

Çoğumuz yapmak istemiyoruz. Ancak bazen doğru karardır. Sevdiklerinizi sürekli yaşayacakları bir bakım evine yerleştirmek zorunda olmanızın sizin açınızdan bir çok haklı nedeni olabilir.

Demans hastaları ( veya onlara bakmakla yükümlü olan kişiler) bakım evi tercihi yaptıklarında kendilerinin (veya hastalarının ) ömürlerinin sonuna kadar orada yaşayacaklarını bilirler.

İngiltere’deki 151 adet bakım evini denetleyen yetkililer 78’inde (% 52) demans hastalarına iyi bakılmadığını belirledi. Burada kalmakta olanlarda dehidratasyon, zatürre, yetersiz beslenme ve idrar yolu enfeksiyonları gibi sorunları olduğunu ve bu hastalıklarının uygun şekilde tedavi etmediğini saptadılar. Müfettişler ayrıca yatak yaraları, alt solunum yolu enfeksiyonları ve ciddi hafıza kaybı yaşayan sakinlerde kırık kemikler bulunduğunu da belirtti.

Alzheimer Derneği, bakım evlerinde yaşayanların% 80’inin demans olmasına rağmen, birçok personelin onlarla nasıl başa çıkılacağı ve uygun şekilde destekleneceği konusunda eğitim almadığını söyledi.

Alzheimer’ın hastalığı ciddiyetle ilerledikçe, hastanın ihtiyaçları ve tedavisi zorlaşır. Hastanın bakımına evde devam etmesi için çok çaba gösterilir. Bununla birlikte, Alzheimer hastalığının ilerleyen aşamalarında, bakım evlerinin sağladığı, yedi gün ve yirmi dört saat boyunca yoğun, yetenekli ve yeterli bakımın yerine geçecek az sayıda alternatif olduğu söylenebilir. Bu, özellikle Alzheimer hastalığının davranışsal ve psikiyatrik semptomlarını göz önüne aldığında çoğu kez en iyi çözümün bakım evleri olduğu görülmektedir.

Özel bakım evlerinde en uygun demans bakımı, insan merkezli bir bakış açısı benimsemekte ve sakinlerinin yaşam kalitesini en üst düzeye çıkarmaya odaklanmaktadır. Kişi merkezli bakım, her bireyin değişen tercihlerine, yeteneklerine ve ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilmiş ve uyarlanmış bakımı ifade eder.

Yaşam kalitesi, fonksiyonel durum, sosyal işlevsellik, rahatlık, güvenlik, kişisel kurum ve duygusal ve fiziksel sağlık alanlarını içeren karmaşık ve çok boyutlu bir kavramdır. Alzheimer hastalığı olan insanlar ılımlı durumdan şiddetli aşamalarına doğru ilerledikçe yaşam kalitesi azalır. Yaşamakta oldukları hastalığın yanı sıra buna eklenen depresyon, davranışsal ve fonksiyonel bozukluklar gibi bir dizi faktör yaşam kalitesinin düşmesine katkıda bulunur.

Hastanızın bakımın psikolojik baskısı, uyku yoksunluğu, normal ev ve temizlik işleri, yemek hazırlamak gibi bakıcının günlük rutin işleri, bakmakta olduğu kişide sağlığının ve genel durumunun daha kötüleşmesine neden olabilir. Bu olumsuz durumlar oluşmaya başladıysa başka seçeneğiniz yoktur. Sevdiklerinizi özel bir bakım evine taşıma zamanı gelmiş demektir.

Bunu netleştirerek başlayayım. Sevdiğin birinin demansla yaşaması senin suçun veya hatan değil. Bakım veren çoğu kişinin kendisini suçladığı bir gerçek. Sevdiklerini bakım evine yolladıklarından büyük bir stres, suçluluk duygusu, üzüntü veya depresyon içerisine girerler.

Sevdiklerin için doğru karar verdiğine inanıyorsan bu karardan ötürü kendini suçlama. Bu karar sizi sevdiklerinize küskün yapabilir. Onları da suçlamayın .

Bir bakım evinde uzun süreli bakıma ihtiyaç duyulmasına neden olabilecek sebeplerden bazıları şunlardır.

Dolaşan hastalar : Alzheimer hastalarının yüzde 60’ı evin dışına çıkarak dolaşmak ister. Bu Alzheimer ile yaşayan kişi için ciddi bir stres kaynağıdır. Bir işte çalışmanız gerekiyorsa ya da hastanız evde yalnız yaşıyorlarsa, uzun süreli dış merkezlerde bakım gerçek bir olasılık ve çoğu zaman doğru alternatif haline gelir. Düşme ve yürüme problemi yaşayan hastalar : Demans hastalarında denge, düşme ve yürüme problemleri yaygındır. Bu özellikle hastalığın ileri aşamalarında daha belirgin bir hale gelir. Bakmakla yükümlü olduğunuz kişinin kilosu fazla ise düştüğünde kaldırmak bile bakıcı için ciddi bir problem olabilir. Yakında düşüp kalçasını kırabileceğini veya düşüp kafasını vurabileceğini ve bir beyin sarsıntısı ya da daha kötüye gidebileceğini bakıcının daima aklındadır.

Zamanla, bir bakım tesisinde olmasının ne kadar güvenli olduğunu hastanın kendisi de fark eder. Ölümcül bir düşüş yaşayacak olsaydı neler olabileceğinin tüm endişeleri ile yaşamak zorunda değildi. Stresi büyük ölçüde azalmıştı. Kaygı düzeyi düştü. Fiziksel ve zihinsel olarak daha iyi hissetti.

Agresif Davranışlar : Bazı Alzheimer hastaları çok agresif hale gelebilir. Saldırganlığın evde tedavisi zordur ve profesyonel yardım gerektirir. Hastalanız da sorun yaratan bir başka konu da gün batımı sendromudur. Demans hastalarının büyük bir kısmında bu ciddi bir sorundur. Bazen kontrol edilebilir olmasına rağmen çoğu kere de ciddi sıkıntılar yaratır ve hasta çok agresif hale gelebilir. Bu, bakıcılara çok ağır gelen davranışlardan biridir. Onlarda stres, derin üzüntü ve depresyona neden olur. Sorunu çözemiyorsanız kendinizi suçlamayın, uzun süreli bakımı düşünün. Artan Sağlık İhtiyaçları : Bir demans hastasının sağlık bakımı zordur ve gereksinimleri fazladır. Sevdiklerinizi evde tutarak bu ihtiyaçlarını karşılamanız sıkıntılı olabilir. Diğerleri : Hastanıza bakacak enerjinin yeterli olmaması. Bakıcının kendisinin yaşadığı sağlık problemleri nedeniyle iyi bakım sağlayamaması. Yoğun iş temposu içerisinde bulunmasından dolayı hastasına ayıracak yeterli zamanı yoktur. Bakıcının sürekli endişe duyması, stresli olması. Böyle durumlarla karşılaşırsanız sevdikleriniz için en iyi seçim bakım evidir.

Peki orada iyi bakılıyorlar mı? İhtiyaçları karşılanıyor mu? Bakım evini seçerken nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Sevdikleriniz bundan sonraki yaşamlarını bakım evinde sürdüreceklerse şunlara dikkat edin.

Bakım evini seçerken ilk olarak kendiniz gidip şartlarını öğrenin. Görevlilerle ve kalanlarla konuşun. Sevdiğiniz kişinin kalcağı odayı görün. Bu odanın fiziksel şartlarını denetleyin. Eksik bir şey varsa görevlileri uyarın.Kalınacak odanın temizliğine özellikle dikkat edin. Tuvaletlerinin nasıl temizlendiği, perdelerinin kaç günde bir yıkandığını sorun.Odada duş alma imkanını, suyun sıcaklığı, havlularını, yatak çarşaflarını kontrol edin.Tuvaletinde tutunma çubukları olup olmadığı, yerde halı varsa bunun kaygan olup olmadığına bakın.Kalınacak odada acil yardım isteme butonu ve telefonu var mı ?Odada belirlediğiniz eksikleri yönetime bildirin hastanızın ihtiyaçları doğrultusunda sizde eksikleri tamamlayabilirsiniz.Hastanıza artık bakım evinde yaşayacağını ve burada daha rahat edeceğini, burada arkadaşları olacağını tatlı bir dille anlatın. Kalacağı binayı, odasını gösterin. Beğenip beğenmediğini sorun.Bakım eviyle sözleşme imzalarken dikkatli olarak okuyun. Eksik bakım şartlarının ilave edilmesini sağlayın.Bakım evinde çalışanların Alzheimer hastalarının bakımları konusunda eğitimleri olup olmadığını öğrenin. Psikolojik testlerden geçip geçmediklerini ve sertifikaları olup olmadığını araştırın.Acil bir sağlık sorunu çıktığında neler yapılabileceğini ve 24 saat görev yapabilecek bir sağlık görevlisinin bulunup bulunmadığı konusunda sorular sorun.Mali konuları garanti altına alın.

Yazı dizimiz devam edecek

Yeni bölüm: Alzheimer hastalarında koku algılama sorunları

www.haberhurriyeti.com / Dr. Cem Aydemir

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cem Aydemir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?