Taltif var seçilene, sürgün var itiraz edene

Sadece şehit olduklarında hatırladığımız polisler var ya, onların hali en iyi denizde kum, onlarda dert ile anlatılabilir sanırım.

Bir dokunsanız bin ah geliyor her birinden. Öyle cevap olarak ‘’ amann sen de derdin bu mu’’ dedirtemeyen şeyler bu anlatılanlar. ‘’Ben olsam’’ ile de başlanamıyor cümleye, çünkü o sorunlarla ‘’ben’’ olarak bile karşılaşmak korkutucu geliyor insana.

Bugün en çok ‘’ah’’ getiren bir konuya parmak basmak istedim. Taltifler.

TDK taltif için ‘’iyilik ederek gönül alma’’ açıklaması yapmış, ama sanırım bu açıklamayı sayın yetkililer iyi okumamışar. Hatta Taltif prosedürünü de unutmuşlar.

Mevzuat.gov.tr Para mükafatı(taltifin) dayanağı olan3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanunu’nun (ETK) 86’ncı maddesini aşağıdaki şekilde açıklıyor

’’Madde 86 – (Değişik: 19/2/1980 – 2261/2 md.) Emniyet örgütü mensupları, 1475 sayılı Nakdi Tazminat Kanunu hükümlerinden başka aşağıdaki durumlarda: A) Ülkenin güvenlik ve esenliği, Devletin çıkarları ve kişilerin can, ırz ve mallarını korumada yüksek hizmetleri görülenler, fiilen almakta oldukları aylık tutarlarının iki katından beş katına kadar; B) Olağanüstü durumlarda yaşamını ortaya koyarak büyük yararlıklar gösterenler, fillen almakta oldukları aylık tutarlarının altı katından yirmidört katına kadar, para verilerek ödüllendirilir.’’

Eee ne var bunda diyenlere Antalya Emniyetinden örnek vermek istiyorum.

15-16 Kasım tarihinde Antalyanın Serik ilçesinin Belek Mahallesinde, 20 ülkenin katılımı ile G-20 zirvesi yapıldı. Bu G-20 yi anlayamayanlar için hazırlanan G-20 yi anlama klavuzunun güvenlik kısmında şu açıklama var

‘’

…..G-20 Zirvesi boyunca Antalya’da 1400 trafik 12 bin normal olmak üzere toplam 13 bin 400 polisin görev yapacak. Zirveye katılacak yaklaşık 25 bin kişinin güvenliğini 12 bin polis sağlayacak. Trafik açısından tüm önlemleri alan emniyet ekipleri aksama yaşanmaması için 270 eskort ve 1400 trafik polisi 24 saat aralıksız çalışacak…’’

Şimdi gelelim sorularımıza.

Sayın Başbakan, Sayın Emniyet Genel Müdürü, Sayın Antalya Valisi ve Sayın Antalya Emniyet Müdürü,

2 gün sürecek zirve için 11 gün 12/12 çalışan memurlarınız adına size şunları sormak istiyorum:

Bu taltif listesini kim ve neye dayanarak hazırlıyor?Alınacak taltif miktarını kim neye göre hesaplıyor?Eğer bu zirve için toplam 13 bin 400 polis memurunuz görev aldıysa, Antalya dışından mesela Niğde ilinden gelen çevik kuvvet mensubu memur 24 maaş taltif alırken, Antalya Emniyetine bağlı olup zirvede birebir görev alan memur neden taltif almamıştır?11 gün boyunca zirvede görev alanlardan oluşan boşluğu doldurmak için, zirveye katılmayanların çalışma saatlerinde değişiklik oldu mu? Olduysa bu fazla çalışma nedeniyle o personelde taltif tazmini dahilinde miydi? Değilse neden değildi?

Hani hak yemek günah ya inanın sırf bu yüzden sorularımız, yoksa biz zaten biliyoruz ne yapılırsa yapılsın düzen hak ve hukuk çerçevesinde değil, istek ve ricalar çerçevesinde işler. Öyle olmasa ‘’ ben neden taltif almadım’’ sorusunun cevabı ‘’ yeni görev yerin….’’ olmazdı.

www.haberhurriyeti.com / BEYHAN BİÇKİN

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Beyhan Biçkin Kozanoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?