İnsan olabilmek…

Hani sormuştum ya ‘’biz ne zaman bu kadar terbiyesizleştik’’ diye, işte onun canlı kanıtını yaşadık Ankara’mızda yaşanan felaketle birlikte.
İnsanlar ölmesin, barış olsun isteği ile binlerce insanın toplandığı bir meydanda, insanlıktan nasibini alamamışların kanlı oyunu sergilendi. Son açıklamalara göre 95 can barış güvercini oldu gökyüzüne uçtu. En miniği 9 yaşındaydı. Ömrünün baharı bile başlamamıştı.
Bundan sonra terbiyesizlikler sırayla yaşanmaya başladı. Kimi ‘’tarihi gar da hasar gördü’’ dedi, kimi ‘’bu olaylar Ortadoğu’da hergün yaşanıyor’’ dedi, kimi ellerinde kırmızı karanfillerle şen şakrak olay yerini ziyaret etti, kimi bekleneni yapıp suçlu olarak polisi hedef gösterdi, kimi ‘’zaten ölenler bizden değildi’’ dedi. Oysa orada hayatını yitirenler İNSANDI. En azından insanlık adına üzüntü yaşanmalıydı.
3 günlük yas ilan edildi acilen. Televizyon kanalları yayın akışını değiştirdi. Ne mi yaptılar? Yayında olan dizileri fırsat bu fırsat diyerek ilk bölümlerinden itibaren sil baştan vermeye başladılar. Bir de ekran köşesine siyah kurdele koydular. ACIMIZ ÇOK HAFİFLEDİ.
Yas uğruna evlilik programını yayından kaldırdılar, onun yerine, en yakın arkadaşının kocasını ayartan kadının entrikalarını getirdiler ekrana. ACIMIZ ÇOK HAFİFLEDİ.
Bir diğer kanal, benim stilim diye insanları aşağıladığı programı yayından kaldırdı, Kırgın Çiçek diye isimlendirdiği yetiştirme yurdunda yaşayan kızların, yurt müdiresi tarafından nasıl kullanıldığını, eşinin ilk evliliğinden olan genç kızına sulanan şeref yoksunu adamın yaptıklarını hatırlatma uğruna yeniden vermeye başladı. ACIMIZ ÇOK HAFİFLEDİ.
Bir diğer kanal çok uğraşmadı, Allah’tan dizi yeni başlamıştı, erkeklerin eşlerini nasıl aldatması gerektiğini öğreten Evli ve Öfkeli’yi vermeye başladı sabahtan itibaren. ACIMIZ ÇOK HAFİFLEDİ.
Biz acıları bile nasıl yaşamamız gerektiğini bilmediğimiz zaman terbiyesizleştik işte.Biz ölenlere kulp takarken terbiyesizleştik. Biz şehitlerimiz gelirken gösteremediğimiz gecikmiş tepkiyi daha kanlı bir olay yaşadığımızda gösterirken terbiyesizleştik. Çünkü acı bir kişi de olsa, acı 95 kişi de olsa acıdır. Sayının çoğalması acıyı artırmaz derinleştirir. Aynı yanık yarası gibidir bu çapı değil derinliğidir canı acıtan.
Acıyı yaşamak sadece sosyal medyada sayfaya düşen gönderileri beğenip paylaşmak değildir. Acıyı paylaşmak, tepkisini sizinle aynı şekilde göstermeyen insanı ‘’insan olmamakla’’ suçlamak değildir. Belki sen sosyal medyada paylaşım yaparken o hayatını yitirenlere dua ediyordu ama sen terbiyesizleştiğin için bunu düşünemedin, düşünmek istemedin.
Kendi aramızda suçlu aramaktan vazgeçip, gerçek suçlunun üzerine gitmeye başlayıp, acılara eşit şekilde tepki verdiğimiz, kim olursa olsun ‘’haketmişti’’ demediğimiz zaman terbiyeli birer insan olacağız.

www.haberhurriyeti.com / BEYHAN BİÇKİN

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Beyhan Biçkin Kozanoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?