Alzheimer hastalarında ishal sorunları

Yaşlıları ve Alzheimer hastalığı olanları daha çok etkileyen ishal veya diğer bir deyişle diyare , kişinin gün içerisinde üç veya daha fazla biçimlendirilmemiş veya sulu dışkı çıkartmasıdır.

İshal, yaşlılarda felaket sonuçlara yol açabilen yaygın bir sorundur. İshale neden olabilen hastalıklar ile ilgili ölümler, yaşlı yetişkinlerde ve bakım evlerinde yaşayanlarda sık olarak görülür. Her ne kadar ishal kaynaklı dehidrasyon vakaları gastrointestinal enfeksiyonlardan kaynaklansa da başka nedenlere de bağlı olabilir.

Yaşlı ve demans sorunları olan hastalarla ilgilenen kişiler olası ishal varlığına karşı daima dikkatli olmalıdır. Alzheimerli hastalarda durum daha önemlidir. Hasta ishal olduğunu bile farkında olmayabilir. Yaşlılar gençlere göre daha az besin rezervine sahip olduklarından daha şiddetli olarak seyredip hastayı zor durumda bırakır. Ayrıca yaşlılarda bilindiği gibi bağırsaktan gıdaların emilimi daha güç olduğu için klinik bulgular daha şiddetlidir.

Sürekli diyare sadece dehidratasyona neden olmasının yanı sıra, irritabl barsak sendromuna da yol açabilir. Bu durum, kalın bağırsakları gaz ve mukoza ile dolduran bir rahatsızlıktır. Bu hastalığın vücuttan çok fazla su alması yaşlılarda sonu ölümle biten hastalıklar arasında en üst sıralar da yer alır.

Acil sa

ğlık yardımı almanız gereken konular

İshalle birlikte 38.5 üstündeki ateş

Dışkıda kan. İlk önce herhangi bir kesik veya tahriş olup olmadığını görmek için anüs ve kalçalarını kontrol edin. Ancak çok fazla kan varsa veya dışkı siyah, koyu renkli veya kızılcıksa doktora gidin.

Karın ağrısı veya şişmesi.

Kan veya siyah, kahve benzeri granüllerin kusulması.

24 saat içinde pek çok kere kusma.

İdrarın miktarının az ve koyu renkli olması, kuru dil, batık gözler, kafa karışıklığı, güçsüzlük, hızlı kalp atışı gibi dehidrasyon (susuz kalma ) belirtileri göstermesi.

Sevdikleriniz, herzamankinden daha kolay dikkati dağılmış ve unutkandır, daha az enerjiye sahiptir, orada olmayan şeyleri görür, kişilik ve davranışta ani değişiklikler geçirir, fazla duygusaldır veya konuşması düzenli değildir.

Bunlar

ı hissederseniz doktorunuza danışın

24 saatlik bir süre içinde altıdan fazla biçimlendirilmemiş veya sulu dışkı.

Yağlı, soluk, kötü kokulu dışkı.

Kabızlık ardından ishal.

Bir haftadan uzun süren ishal

Düzenli yemek yese bile yavaş kilo kaybı

Uzun süre bulantı, kusma veya karın ağrısı

İki günden fazla süren düşük ateş 37.5 – 38 derece

İshal Nedenleri

Yaşlılarda en yaygın ishal nedenlerinden bazıları şunlardır:

Bakteri veya virüs: Ciddi enfeksiyonlar da kusmada bulunur.

İlaç Tedavisi: Bazı ilaçlar gastrointestinal yoldan rahatsız olabilir ve ishale yol açabilir. Diğerleri, gastro intestinal kanalınıza enfeksiyon bulaştırma ihtimalini arttırır. Antibiyotikler bağırsaklarınızdaki doğal bakteri dengesini bozabilecek iyi ve kötü bakterileri yok eder. İshale neden olan diğer ilaçlar kanser ilaçları ve magnezyumlu antasitlerdir.

İrritabl bağırsak sendromu : Birisinin krampları olan ishali varsa ve bunun net bir sebebi yoksa teşhisi irritabl bağırsak sendromu olabilir. Bazı yiyecekler, egzersiz eksikliği veya yüksek miktarda stres durumunu daha da kötüleştirebilir.

Laktoz intoleransı : Laktoz, sütte ve diğer süt ürünlerinde bulunan bir şekerdir. Laktozu sindirmekte zorlanan kişiler, süt ürünlerini yedikten sonra ishal olurlar. Laktoz intoleransı yaşla birlikte artabilir çünkü çocukluktan sonra laktoz düşüşünü sindirmeye yardımcı olan enzim seviyeleri yeterlidir.

Fruktozlu gıda alınması : Fruktoz meyvelerde ve balda doğal olarak bulunan bir şekerdir. Bazen bazı içeceklere tatlandırıcı olarak eklenir. Fruktozu sindirmekte zorlanan insanlarda ishale yol açabilir.

Yapay tatlandırıcılar : Sorbitol ve mannitol bazı ı kişilerde ishale neden olabilir.

Karın ameliyatı: Göbek bölgesinde, özellikle bağırsaklarda veya safra kesesinde yapılan cerrahi girişimler buna neden olabilir.

İnflamatuar barsak hastalığı : Vücudun bağırsaklara saldırması ve tahriş etmesi durumunda gerçekleşir. Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı, bu hastalığın iki türüdür.

Malabsorpsiyon sendromlar

ı

: Vücudunuz bağırsaklarınızdan yeterli miktarda besin almadığında oluşur. Laktoz intoleransı ve çölyak hastalığı örneklerdir.

Evde

İshal Bakımı Nasıl Yapılır

Sevdiğiniz birinin ishali varsa, içmeleri için bolca sıvı verin. Yeterince sıvı alamıyorsa , hatta hastanız kendisini susuz hissetmese bile gün içerisinde kafeinsiz spor içecekleri, meyve suyu veya soda verin. Kahve, alkollü içecekler ile kafein vermeyin.

Hastanız su içtiğinde istifra ediyorsa, her 15 dakikada bir veya iki çorba kaşığı gibi küçük miktarlarda su verebilirsiniz.

Az su alınmasının uzun sürmesi halinde bir doktora başvurun. Sevdiğiniz birinin damar içerisine verilen sıvıya ihtiyacı olabilir.

Onlara düşük lifli, tuzlu kraker, kızarmış ekmek, yumurta, tavuk, yoğurt veya pirinç gibi sindirimi kolay yiyecekler sunun. Tansiyon sorunu yoksa tuzlu gıdaları tercih edebilirsiniz. İshal su kaybının yanı sıra vücuttan tuz kaybına da yol açar.

İshal, vücudun bir bakteri veya virüs enfeksiyonundan nasıl kurtulacağıdır. Bunu durdurmak için ilaç vermesseniz enfeksiyon vücutta daha uzun süre kalır ve daha fazla ağrıya neden olur.

İlaçları doktor tavsiyesi ile kullanın.Tek başınıza kullanacağınız ilaçlar veya ağrı kesiciler esas nedenin saklanmasına neden olabildiğinden doktorunuz teşhis koymakta zorlanır.

İshal Nasıl Önlenir?

Sevdiklerinizi ishalden korumak için birkaç şey yapabilirsiniz. Yiyeceklerini iyice yıkayın ve pişirin. Etleri iyi pişmiş şekilde servis edin. Temiz mutfak eşyaları kullanın ve hazırladığınız ve pişirdiğiniz yüzeyleri yıkayın.

Sevdiğiniz birinin, özellikle banyoyu kullandıktan sonra ve yemeden önce ellerini sık sık su ve sabunla yıkadığından emin olun.

Baharatlı, yoğun baharatlı veya yağlı yiyeceklerden uzak durun. Bol miktarda sıvı ve lif aldıklarından emin olun.

Bazı takviyeler veya reçetesiz satılan ilaçlar diyare neden olabilir. Kullanmayı planladığınız herhangi bir şey hakkında doktorunuzla konuşun.

Kendinizi Nas

ıl Korursunuz?

Bakteriler ve virüsler çoğu ishal vakasına neden olduğundan,ishal olan bir hastaya bakıyorsanız kendinizide korumanız gereklidir. Ellerinizi sık sık, özellikle yemek pişirmeden ve yemek yemeden önce ve hasta olanların yanında olduktan sonra sabun ve suyla yıkayın. Sevdiklerinize tuvalette yardım ederken lastik eldivenler giyin. Hastanız banyodan veya tuvaletten çıktıktan sonra ortamı temizleyin ve her sefer dezenfekte edin.

Yazı dizimiz devam edecek

Gelecek yazı: Alzheimer hastası olan ünlülerden neler öğrendik?

www.haberhurriyeti.com / Dr. Cem Aydemir

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cem Aydemir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?