Hataların kaynağı

Teknik bir hatadan dolayı…. Özellikle ülkemizde bunu sıkça duyarız. Büyük fabrika yangınları, büyük iş kazaları, hasarı yüksek mekanik arızalar hep bu nedenden kaynaklanır. Suçu başka şeylere yüklemek isteriz. Ancak hepsinin temelde tek nedeni vardır: İNSAN.

İş kazalarının büyük bir çoğunluğu, mekanik arızaların tamamına yakını, yangın ve maddi hasarlı olayların büyük bir kısmı insan hatasından kaynaklanıyor. Ancak bunu suçlayıcı bir yaklaşımla ele almamak gerekiyor. Her gün yaşanan hatalar ve kazaların altında yatan sebep aslında önlem almayan insandır. Bu hataların yine büyük bir kısmı da alınacak tedbirler ile önlenebilecek niteliktedir.

Modern bakış açısı

Modern yönetim sistemleri artık önlem alma mantığına kayıyor. Riskler hesaplanıyor ve hatalara yol açabilecek nedenler sıralanıyor. Risk hesaplama yöntemleri ile meydana gelebilecek kaza/zarar riskleri masaya yatırılıp katlanılabilirliği ölçülüyor. Bu yaklaşım işletmecilikte tüm sektörlerde ve tüm faaliyetlerde kalitenin bir ön şartı olarak kabul görüyor.

İşyerinizde önlem alın

Küçük ya da büyük tüm işyerleri bu mantığı benimseyebilir. Önlem alma felsefesini hayata geçiren işletmeler sürprizlere hazırlıklı olmak, kazalardan ve hasarlardan korunmak, daha verimli çalışmak için stratejiler geliştirilebilir. Bunu pek çoğumuz yaptığımızı söyleyebiliriz. Ancak iş hayatında bu faaliyet profesyonel olarak yürütülmelidir.

Kayıt tutun

Meydana gelen hatalın kayıtlarını tutun, hataların tekrar sayısını ve nedenlerini kaydedin. Çünkü günümüzde artık hiçbir üretimin hatalara katlanma lüksü bulunmuyor. Hatalar maliyetleri, maliyetler de zararları doğuruyor. Modern işletmecilikte iyileşme ve mükemmelleşme stratejileri oluşturulmak zorundadır.

Eğitimi sürekli hale getirin

Hataları azaltmanın bir diğer yolu ise eğitimi sürekli hale getirmek. Hataların tekrarlanmasını önlemek, eğitim faaliyetlerini zorunlu kılıyor. O yüzden işletmeler eğitime kurumsal bir bakış açısı ile yaklaşmalıdır.

Hatasız çalışmalar ve bol kazançlar dilerim.

www.haberhurriyeti.com / LEVENT EKİZOĞLU

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Asım Doğan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?