DENİZLER DELİSİ

Yazılı kültürün dilin asıl yaratıcısı oluşu gelecekle ilgili tasarımların büsbütün suya düşmesini önlüyor. Azınlığın gücünü en etkin gösterdiği hayat alanlarından, dilin yazılı kültür içinde taşıdığı büyük gizli güçtür. Özgürce kullanılması gerçek bir güvencedir. Nitelikli düşüncenin ayrıca edebiyatın içinde yaratıcılıkla birleşmesi, dilin toplumsal hayatta en çok saygı gösterilen kurumlardan biri olmasına yol açar. Bu niteliğini güçlü biçimde kullanmasının koşulları arasında, dilin kendi tutarlığına sahip çıkması, bunun için de kendi ilkelerine göre gelişmesi öncelik alır.

Bu düşünsel anlamdaki liriksem duygulara, elbette iç dünyamızı kapatamayız. Bu nedenle yazdığı eserde kendisine özgü dil ağırlığında olan yazar, salt bu yüzden insafsızca eleştirilmemeli… diye düşünüyorum. Çünkü bir yazarın, düşüncelerinde ve edebi varsıllığında anlatımı, ifadesi ve okura, okuyana vereceği liriksem hazzı önemlidir!

“… Severek, isteyerek de olmadı bu gidişleri. Gitmeye hazırlanırken ev ev, kapı kapı dolaşarak, sarılıp ağlarlardı. Hem ağlarlar, hem de bizi ağlatırlardı. Kolay değildi elbette yurt edindikleri bu toprakları terk edip gitmek, yeni yurt aramaya çıkmak. Emeğini, ekmeğini, anılarını ve de ölülerini bırakıp da yaban ellere gitmek kolay değildi öyle…” (97)-(*).

Şimdi bu tasarımın ne içindeyiz, ne de bu dünyayı kurmak isteyenlere bir toprak parçasından söz edilebilir.

Denizler Delisi’, sevgili yazar dostum ‘Ali Kaya’nın, bana ulaşan son romanı… Bulunduğu ve ikamet ettiği, Ege’nin güzel bir yöresinde yaşamakta. Bu kitapta bu yörede hatıralarının kurgusallıktan öte, duygusal anlamda yazılanlarla ilintili. Okurun sıkılmayacağı ve severek okuyacağı bir üslupla yazılmış. Umarım, kitabı okumak isteyen okurlar, aynı zevk düşüncesinde olurlar…

Meraklısına;

Yazar, 1944 Isparta-Aksu doğumludur. Birçok ödüllü kitaplarının yanı sıra, çocuklara yönelik kitapları da yazmıştır. Yazar, uzun yıllar yaptığı öğretmenlik yaşamından emekliye ayrılarak, Dikili’de yaşamını sürdürmektedir.

www.haberhurriyeti.com / Mustafa Gökçek

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Gökçek - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?