SUUDİ ARABİSTAN’IN EKONOMİK HAMLESİ

Geçtiğimiz günlerde Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) günlük ham petrol üretimi ise AĞUSTOS 2019 ayında günlük 29 milyon 740 bin varil olarak açıklamıştı. Oklar ise varil başına dünya petrol fiyatlarını belirleyen ülkelere çevrilmişti. Petrol ile zenginlik arasında bir ilişki kurulacak olursa bunun ana vatanı Suudi Arabistan’dır diyebiliriz. Aynı zamanda Suudi Arabistan’ın bütçe gelirlerinin yüzde 87 gibi büyük bir kısmı petrolden gelmektedir. Hal böyle olunca, ülkenin ekonomisi küresel piyasalarda petrol fiyatlarında yaşanan dalgalanmalar karşısında hassas hale geliyor. Bu da ekonomik dünyada korku ve endişeyi tetiklemeye devam ediyor.

Amerika-Suudi Arabistan ittifakı

1950’ li yıllarda petrol ihraç etmeye başlayan Suudi Arabistan o günden bu yana küresel petrol pazarında öncü olduğu halde teknolojinin gelişmesiyle Teksas’ta başlayan kaya petrolü üretiminin, ABD’nin dünya çapındaki kendi enerji hâkimiyeti çağını başlattığını vurgulamamız gerekiyor.

Teksas’tan ham petrol ihracatının artmasıyla büyüyen küresel petrol arzının, Rus ve Suudi ekonomilerini zayıflattığı ve bu ülkelerin fiyatlarının düşmesini engellemek için üretimlerini kısmak zorunda kaldıklarını belirtmemiz gerekmektedir.

Suudi Arabistan

ise d

ünya ham petrolünün yaklaşık yüzde 10’unu üretiyor. Abkayk, Suudi Arabistan’ın en büyük petrol işleme tesisi ve küresel arzın yüzde 7’sini karşılama potansiyeline sahip bir tesis. Hatta Suudi Arabistan’ın bütçe gelirlerinin üçte ikisini de bu şirket tek başına sağlıyor.

PETROL DÜNYA EKONOMİSİNİN KANI

Saldırıya uğrayan bölgelerden ilki, devlet petrol şirketi Aramco’nun Abkayk’ta bulunan en büyük petrol işleme tesisinin olması sizce de dikkat çekici değil mi? Abkayk’taki tesiste, kükürtlü ham petrol işlenip ham petrole dönüştürülerek, günlük yaklaşık 7 milyon varil ham petrol üretiliyor.

S

audi Aramco Abkayk

petrol tesisini “dünyadaki en büyük ham petrol stabilizasyon tesisi” olarak tanımlanıyor. Tesiste ekşi ham petrol tatlı ham petrole dönüştürülüyor ve ardından Basra Körfezi ve Kızıldeniz’deki yük aktarma limanlarına götürülüyor.

Ayrıca Aramco, sadece dünyanın en büyük petrol üreticisi değil, aynı zamanda en çok kâr elde eden şirketlerinden biri.

Suudi Arabistan için petrol ihracının tek yolu Basra körfezi ve Kızıldeniz üzerindendir. Yani BASRA KÖRFEZİ ve KIZILDENİZİN güvenliği SUUDİ ARABİSTAN için oldukça önemli.

Khurais petrol sahası

ise dünyanın petrol ihtiyacının yaklaşık yüzde 1’ini karşılıyor. Bu nedenle küçük de olsa herhangi bir müdahale, şirketin üretimini etkileme riski taşıyor.

İkinci saldırı ise, ülkenin ikinci büyük petrol sahası olan Khurais’e düzenlendi. Sahadan günde 1.5 milyon varil petrol çıkarılıyor. Sahada 20 milyar varillik rezerv olduğu tahmin ediliyor. İki tesisin toplam günlük üretimi yaklaşık olarak 8.5 milyon varile denk gelirken, açıklamalara göre 5.7 milyon varillik bir azalma yaşandı. Bu denklemden anlamamız gereken şudur ki; KÜRESEL ARZIN YÜZDE 8’İ TEHLİKEDE!

Sebepler bir sonuca hizmet eder…

Dünya ekonomisinde PETROLÜN domino etkisi oldukça tramvatiktir. Eğer petrol fiyatları çok yükselirse ve kısa bir süre içinde petrole alternatif daha iyi bir kaynak bulunmazsa, dünya ekonomisinin can çekişmeye başlaması kaçınılmaz olacaktır. Yeni Dünya düzeninde, Amerikan petrol ve gaz ihracının artmasıyla, ABD’nin ticaret açığı buharlaşacak ve dış borçları çabuk ödenecek stratejisi güvenli ve cazip olacak mı zamanla göreceğiz.

www.haberhurriyeti.com / SERRA AYTAÇ

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Serra Aytaç - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi