Karikatürist…

Ne bir öykücü, ne bir şair ve ne de makale türü yazılar yazan biri… Kalemini savurup kâğıda, sayfalarca yazılar yazarın anlatımını, özetleyerek aktaran gibidir Karikatürist! Öyle ki, kimi yazarlar ve şairler, düşünceleri savururken sanki kalemlerine yenik düşerler! Ve sanki “ “bana dokunmayan…” diye düşünürler… Oysa karikatüristler pek öyle değillerdir! Çünkü düşüncelerinde betimlediğini dökerken önündeki kâğıdına, fırtınalara yakalanmış, esrik bir mabedin inceliğinde savurur dalgalara ve denizlere kalemini, düşüncelerini…

Charlie Hebdo… Günlerdir yapılan yayınlardan ve kitle iletişim araçlarından öğrenildiği kadar, Fransa’nın, Paris’inde yapılan ve kimi saldırganlarca üstlenen faşizan, terör üstlerine adeta madalya taktırtılan bu eylemi, etik bulmadığım gibi elbette kınıyorum. Ancak bu tür saldırganların yaptığı, yapılanlarca sakın İslam fobi olarak lütfen betimlenmesin… Çünkü açık yüreklilikle şunu söylemek isterim ki, benim dinim kesinlikle insan öldürmeyi savunmaz… Ki, ne olursa olsun! Ayrıca şunu da söylemek istiyorum; bir kâğıt ve bir kalem… Bunların karşısında ve çizim yaptığı masada oturan bir karikatürist… Alt tarafı bir çizgi dersiniz ama o çizgiler bütünleştiğinde, işte böyle birilerini sarsacak kadar kuvvetli oluyor!

Tüyap’ta olsun, dışarılarda buluşmalarımızda olsun ve bazı etkinliklerde olsun hep Sezer Odabaşıoğlu kaybolur bir anda… Sonraları anladım, kendisine sigara molası verdiğini! Birkaç kez sigara içerken yanındaydım. Yakaladım diyemem, elbette haddim değil… Oysa bir dost olarak, hep içmemesini salık vermişimdir… Tabii ki, o da beni hiç dinlememiştir! Üstelik salt beni mi, tüm dostlarını… Ancak bir şeyi söylemem gerekir ki, hatta çoğu sigara içen buna dikkat etmez! Sezer Odabaşıoğlu, gerçek anlamda bir beyefendidir… Çünkü her sigara içiminde yerinden ve bulunduğu ortamdan bir an için uzaklaşır! Ve sorduğumda da şunu fikrine sabitlemiştir… “Zehirlenirsem ben zehirleneyim, başkası neden zehirlensin ki!”

Yıllardır adeta bir dost, hatta dosttan öte kardeşçe yaşadığım çizgi dolu bir aydındır sevgili Sezer Odabaşıoğlu… Bağışlasın beni! Bir türlü fırsat bulup da gidemedim yanına! Bu yazıyı yazdım ama sanmasın gitmeyeceğim! O biliyor… Uzak olsam bile gönlüm hep onunladır! Ve küçük bir sitemimi de yapmaktan çekinmeyeceğim! Çünkü elbette dost acı söylermiş… Fakat artık ne desem nafile… Biliyorum! Eminim ki, bulunduğu ortamdan sıyrıldığı an, kimseyi yine pek dinlemeyecek! Ve elbette dostlarını, hatta yıllarca emek verdiği kimi öğrencilerini de üzecek. Varsın dilediğini yapsın… Ve içinde bulunduğu stresli ortamdan, kendini umarım sıyırır ve güzel günlere kucak açar. Ve eminim, çizgiler dünyasına yeni düşüncelerle esrik çizgiler katar. Hatta benim sanat yılında yaptığı çalışmayı, umarım yıllar sonra yine bana ve kimi dostlara yapar.

Sevgili Odabaşıoğlu, bizleri artık yorma ve daha fazla bekletme! Çünkü yıllarca sağlığına yaptığın umursamaz davranışlarını sanki bizler bünyemizde hissediyoruz! Ve bir an önce yine o güzel, sağlıklı günlerine kavuş… Ancak, en azından bildiğim süreçte ve yanımda olduğun zaman, bir yerlerde oturup çay içer ve yine sohbetlere dalarız. Evet, dalarız seninle ama unutma ki, artık bu kardeşin sana çay arası bir sigara içimi yaptırmaz!

www.haberhurriyeti.com / MUSTAFA GÖKÇEK

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Gökçek - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?