MERKEZ MEDYA YOK HÜKMÜNDEDİR

Gazeteci Yazar Ercüment Erkul, yazılarına medya analiziyle başladı ve merkez medyanın kan kaybını yazdı. Türkiye’deki digital haber medyası üstünlüğünün sozcu.com.tr’ye geçtiğine dikkat çeken Erkul, Fox TV’nin seçim gecesi ile başlayan “dik duran” yayınları İmamoğlu’nun “KUL HAKKI YEDİLER” canlı yayını ile adeta patlama yarattığına dikkat çekti. “Muhalefetin yapamadığını İmamoğlu, sosyal medya ve halk gerçekleştirdi” yorumunda bulunan Ercüment Erkul’un yazısı şöyle:

MERKEZ MEDYA YOK HÜKMÜNDEDİR

Türkiye’de seçim kazanmanın birinci kuralı medyayı ele geçirmektir.AKP yıllarca bu uyanıklığının ekmeğini yedi.Muhalefet onlarca gazeteciyi en üst seviyelerde kadrosuna katmasına rağmen bir arpa boyu ilerleyemedi.

ŞİMDİ TAŞLAR YENİDEN DAĞITILIYOR

Muhalefetin yapamadığını İmamoğlu, sosyal medya ve halk gerçekleştirdi.…Ve medya üstünlüğü İmamoğlu, Fox TV, Halk TV, Sözcü ve TELE 1 (Digitürk 48 kanalda yayına başlıyor) sayesinde muhalefetin eline geçti.Bunların yanısıra Birgün, Yeniçağ gibi yayınların hakkını da yememek gerek.

İMAMOĞLU’NUN CANLI YAYIN BAŞARISI

İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçim gecesi başlayan canlı yayın başarısı medya’nın el değiştirmesinde ateşleyici oldu.İstanbul Belediye Meclisi toplantılarının canlı yayınlanması,Seçimin iptali kararı gecesi tarihi Beylikdüzü konuşması,Ve Fox TV’ye canlı yayına katılması ile izleyici rekorları çığ gibi büyüdü.

FOX TV VE FATİH PORTAKAL

Fox TV’nin seçim gecesi ile başlayan “dik duran” yayınları İmamoğlu’nun “KUL HAKKI YEDİLER” canlı yayını ile adeta patlama yarattı.Fatih Portakal’lı FOX Haber, bütün kategorilerde birinci oldu.O saatte açık olan her 100 televizyondan 30’unda İmamoğlu izlendi.Sadece İstanbul genelinde 4 milyon 400 bin kişi canlı yayını izledi.

HALK TV

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Beylikdüzü konuşmasını tek yayınlayan Halk TV’de rekorları altüst etti.Bu tarihi konuşma Halk TV’den toplamda 3 milyon 200 binden fazla kişi tarafından izlendi.Video Facebook üzerinden 1.287.803, twitter üzerinden 1.952.000 kişi tarafından görüntülendi.

SÖZCÜ.COM.TR

…Ve Türkiye’deki digital haber medyası üstünlüğüsozcu.com.tr‘ye geçti.Uluslararası bağımsız dijital ölçüm şirketi SimilarWeb, Nisan 2019 rakamlarına göresozcu.com.trTürkiye birincisi oldu.Ölçüm şirketinin haber dalında “Traffic Share” rakamlarına göre;sozcu.com.tr7.88% ile birinci,hurriyet.com.tr6.81% ile ikinci,sabah.com.tr5.81-7% ile üçüncü,milliyet.com.tr3.57% ile dördüncü.

MERKEZ MEDYA YOK HÜKMÜNDEDİR

Türkiye’de yazılı basın üstünlüğünü yıllardır sürdüren büyük gazeteler “havuza düştükten sonra” tiraji komik! oldu.Bir zamanlar izleyiciyi ekrana kilitleyen ünlü ünlü haber kanalları, canlı yayına çıkardıkları “badem”ler sayesinde zap şampiyonluğu! na ulaştılar.Türkiye’de digital medya üstünlüğü yıllarca sürdüren “com.tr“ler beceriksiz ve kifayetsiz yönetimler, ısmarlama haberler ve çıldırtan galeriler sayesinde küme düştüler.

EVET VATANDAŞ KENDİ MEDYASINI YARATTI.SEÇİM KAZANMANIN EN ÖNEMLİ ŞARTI MEDYADIR.EĞER SİYASETÇİLER BU FIRSATI İYİ KULLANIRSA…

www.haberhurriyeti.com / ERCÜMENT ERKUL

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ercüment Erkul - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?