Enflasyondan kaynaklanan dramatik senaryolar

TÜRKİYE, yüksek enflasyon ve siyasi belirsizliğin olduğu bir ülke olarak bilinse de ülke de ciddi bir TASARRUF PASTASI olmadığı için ne yazık ki SERMAYE BİRİKİMİ de söz konusu değildir.

Bizim gibi tasarruf açığı bulunan sistemlere bakılacak olursa, dönen yatırımların büyük bölümünün yabancı kaynaklı olması istenecek ve çeşitli yollarla teşvik edilecektir. En kabul edilebilir teşvik yolu da haliyle YÜKSEK FAİZLİ ENSTRÜMANDIR. Böylelikle sistemimizi ayakta tutabilmek adına yabancı kaynağı belli bir orana dek sisteme çekebilmiş ve yabancı kaynağın teşvik edilmesini sağlamış oluruz. Dikkat edilecek olursa, taraflardan biri ekonomik sistemini sürdürebilmekte, diğeri ise risk karşılığı yüksek gelir elde etmektedir.

AMERİKAN MERKEZ BANKASI (FED)‘İN FAİZ ARTTIRMASI BİZİM İÇİN NE ANLAM İFADE EDİYOR?

TÜRKİYE, tasarruf açığı olan bir ülke konumunda olduğundan, yatırımlarımıza yetecek kadar tasarruf yapamıyoruz. Bu sebepten ötürü yabancıların tasarrufunu ya yatırım ya da borç olarak alıp açığımızı kapatıyoruz. ABD’li kurumlar veya kişiler tasarruflarını düşük faizle ABD’deki bankaya yatıracağına bizim ülkemize getirip daha yüksek faiz almayı tercih ediyorlar. Onları tek düşündüren durum kur riski ve diğer riskleri yüksek ülke olmamız. Lakin bütün dünyanın bildiği tek gerçek vardır ki o da ‘’RİSK YOKSA KAZANÇ DA YOKTUR İLKESİ’’.

AMERİKALI yatırımcı, FED’in faiz arttırmasına istinaden ABD’deki banka ve tahvil faizlerinin de arttığını görürse haliyle bize getirdiği parasını alıp kendi ülkesine dönüş planları yapacaktır. Bu koşullarda bizler ise daha YÜKSEK FAİZ ödeyerek o paraları burada tutmaya çabalayacağız.
ÖZETLE, FED’in faizi arttırması bizlerden DÖVİZ çıkışına o da KUR artışına ve tabiki haliyle de ENFLASYON yükselişine yol açacaktır.

www.haberhurriyeti.com / SERRA AYTAÇ

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Serra Aytaç - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?