Zabıta patlıcancıyı kovalarsa…

Zabıta patlıcancıyı kovalarsa…

Ekonomiden sorumlu bakanları 16 yıl dinlemedi. Yapısal reform isteyen ekonomi bakanlarını kapının önüne koydu. Mali disiplinden sapılmanın kötü olduğunu söyleyen Maliye bakanlarını dinlenmeye aldı.

İktidarda kaldığı sürece Merkez Bankası Başkanlarını faizi indirmedikleri için suçladı durdu.

Başkanlık sisteminde ise hazine ve maliyeyi Saray’dan idare etmeye kalkışınca ekonomi çöktü.

Şimdi ise tavan yapan enflasyonda, fiyatıyla gündeme oturan patlıcanı suçluyor ve teröre karşı askerin kullandığı mermi (kurşun) yüzünden fiyatların tavan yaptığını iddia ediyor.

Şunu demek istiyor: “Devlet terörle mücadele ederken kullandığı mermi yüzünden elde ayakta ne varsa harcadı, hazinede para azaldı ve enflasyon tavan yaptı. Enflasyon artınca da patlıcan fiyatları baş kaldırdı. Bu nedenle enflasyona razı olun”

Sakın gülmeyin.

Ciddiye alın bu enflasyon nedenini.

Düşmana mermi mi, fakir fukara sofrasına patlıcan-soğan mı?

“Tercih sizin” demeye getiriyor Reis.

82 milyonun aklıyla alay ediyor yani.

Sonra dönüyor tüm hazine ve maliyeyi müştemilatlarıyla birlikte damat Albayrak’a havale ediyor. Damat ne yapsın? Aracı ve tefeciyle uğraşmaktansa patlıcanın başını ezmen için tanzim satışları yapacağını açıklıyor.

Belediyeler eliyle tanzim satışı… Rahmetli Ecevit’in Kıbrıs çıkarması yüzünden ABD’nin koyduğu ambargo nedeniyle patlak veren ekonomik kriz ve ardından gelen benzin-mazot sıkıntısı ve bir paket margarine muhtaç durumda kaldığımız dönemde büyük kentlerde kurulan tanzim satışlarını hatırladık haklı olarak. Hiçbir sonuç vermemişti. Sayın Rahşan Ecevit’in tanzim satış mağazalarında zeytinyağı dağıtırken yayınlanan fotoğraflarını bu kuşak nerden hatırlasın? Üstelik tanzim satışları karaborsacıyı ihya etmişti.

Üç büyük şehirde kurulan sebze-meyve tezgahları sayesinde patlıcan-soğan satışları ile fiyatların ineceğine inanan hayalcilerin akıbetini bir aya kalmadan görürüz.

Bu ülkenin 82 milyon olduğunu hatırlatalım bu arada.

Daha tanzim satış tezgahları kurulmadan bir gün önce görüyoruz ki Ticaret Bakanı konuya el atmış meğer.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan: ‘5 ildeki hallerde eş zamanlı yapılan operasyonlarda sebze ve meyvelerin alış ve satış fiyatlarında yüzde 800’lere varan fahiş fiyat artışları tespit ettik. İlk verilere göre, fahiş fiyat uygulayan 88 firma hakkında 2 milyon liranın üzerinde idari para cezası uygulanması için Bakanlığımızca idari işlem başlattık”.

Öğrenin bakalım, fiyatlar nasıl düşürülürmüş (!)

Açıkcası zabıta, 5 şehirde hafiyelik yapmış ve 88 firma yöneticisini enselemiş.

Yahu bu ülkede 81 kent var, yüz binlerce de firma. Tuzu kuru 2 milyonluk nüfusu bir kenara koyarsak, ekonomik sıkıntı çeken ve alım gücü dibe vuran nüfus ise en az 80 milyon.

Hafiyelik yaparak, göstermelik semt tezgahları açarak, biberci-kabakcı-patlıcancı kovalamakla fiyatların düşeceğine sananlar, bu kez bizim değil kendi akıllarıyla alay ediyorlar sanırım.

Varsa tabii.

www.haberhurriyeti.com / Sezai Bayar

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sezai Bayar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?