NİCE ZAFERLERE… VE ÖNEMİ

30.08.1922 Başkumandanlık Meydan Muhaberesi, 97. Yılında…

Atatürk’ün başkomutanlığı sırasında yapıldığı için; “Başkomutanlık Meydan Muhaberesi” adıyla da bilinen Büyük Taarruzun başarıyla sonuçlanmasının ardından Yunan orduları İzmir’e kadar takip edildi ve 9 Eylül 1922’ de İzmir’in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtarıldı. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını daha sonra gerçekleşti ancak, her yıl 30 Ağustos günü, sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder. İlk kez 1924 yılında Afyon’da “Başkumandan Zaferi” adıyla kutlanan 30 Ağustos günü, Türkiye’de 1926’dan itibaren ‘Zafer Bayramı’ adıyla kutlanmaya başlandı.

Büyük Taarruz, Ağustos’un 26’sını 27’sine bağlayan gece Afyon’da başladı, ‘Aslıhan’ civarında kuşatılan düşman birliklerinin, ‘Mustafa Kemal Paşa’nın idare ettiği ‘Dumlupınar Meydan Muhabere’ sinde imha edilmesi ile Türk ordusunun zaferiyle sonuçlandı.

’30 ağustos zafer Bayramı’, ilk olarak 1924’te ‘Dumlupınar’ın ‘Çal’ köyü yakınlarında Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal’in katıldığı bir törenle ‘Başkumandan Zaferi’ adıyla kutlandı. Zaferi kutlamak için iki yıl beklemenin nedeni ise, 1923 yılının yeni Türkiye için hem ulusal, hem de uluslararası alanda yoğunluğun fazla olmasındandı. ‘Dumlupınar’ın ‘Çal’ köyünde gerçekleşen ilk törende ‘Mustafa Kemal’ milli ruhun canlı tutulmasının önemini vurguladı ve ‘Meçhul Asker Abidesi’nin temelini eşi ‘Latife Hanım’ ile beraber attı.

Ve 97. Yılında sevgiyle, saygıyla kutladığımız, kurtarılışımızın minnettarlığıyla ‘Gazi Mustafa Kemal’e defalarca teşekkürlerle… Nice Zaferlere…

www.haberhurriyeti.com / MUSTAFA GÖKÇEK

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Gökçek - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?