Almanya, ZEUS SUNAĞI’nı iade etmelidir

Almanya ile ülkemiz arasındaki iletişimlerin farklı boyutlarda gündeme geldiği şu günlerde küçük bir hatırlatma yapmak istiyoruz.

Bir zamanlar Berlin’e kaçırılan ve Osmanlı İmparatorluğunun çöküş dönemlerindeki zafiyetten yararlanılarak kağıt üzerinde bir antlaşma bile yapılmayan Zeus Sunağı Türkiye’ye dönüş öyküsünü yeniden yaşamalıdır. Bu topraklara ait sekizinci bir harika olan bu Sunak tabiri yerindeyse göz göre göre ülkemizden gemiler vasıtasıyla Almanya yolculuğuna çıkmıştır. Osmanlı İmparatorluğunun dağlardaki taşlarla uğraşacak vakti olmadığı o dönemlerde padişah II: Abdülhamid duruma seyirci kalmış, borçlar karşılığında bu güzel tarihi eserin ülkemizden koparılıp alınmasına bir şey diyememiştir.

Şimdi bir kez daha düşünmeli. Burada hata kimdeydi? O dönemin Almanyasında mı, Osmanlı yönetiminde mi? Yorumu sizlerin tarih bilincine bırakıyorum.

Ancak etik olmayan bir gerçek daha var ki, bir dönem üzerinde belli bir kayıtla anlaşmaya varılmamış bir tarihi eserin, yani Zeus Sunağının ait olduğu topraklara iade edilmesi ve bu konuda yöneticilerin tarafsız bir şekilde çalışma başlatması gerekmektedir.

Ancak doğru olan bir başka gerçek de şudur ki; 1878’de Osmanlı yönetimi Almanlarla Berlin Antlaşması imzalamış ayrıca Almanlara olan dış borçtan dolayı padişah II. Abdülhamit bölgede (Bergama’da) yapılan kazı çalışmalarına devam edilmesine ve çıkan eserlerin Almanlara verilmesine izin vermiştir. Bu sayede 1886 yılına kadar Zeus tapınağı da dahil olmak üzere bölgede çıkarılan eserler Berlin’e gönderilmiştir. Yani, esasında Sunak hem kaçırılmış, hem de kaçırılmamış gibi bir duruma maruz kalmıştır. Böylelikle borçlar silinmiş veya geciktirilmiştir. İki ülke arasında yapılan bu antlaşma her hangi bir şekilde kayda geçirilmemiş ve bu yüzden de günümüzde Alman hükümeti Zeus tapınağı için bir belge gösterememektedir. Ne kadar hazin bir tablo!

Tarih hep tekrar eder, dersler alınmazsa, çıkarımlarda bulunulmazsa. Şimdi tarihi bilmeden, anlamadan belli konuların savunmasına kalkışanların ibret almaları bir durum söz konusudur.

Bunun içindir ki, küçük bir hatırlatmada bulunmak istedik.

Zeus Sunağı Türkiye’nin tarih mirasıdır. Bir dönem bu konuda sorumsuzluk yapılmış olsa bile, her şeye rağmen etik felsefesinden yola çıkarak, doğrunun fark edilmesini bekliyoruz.

Ve son söz: Günümüz Alman yönetimi bu konuda adım atmalı ve paketleyerek götürdüğü Sunağı ülkemize yeniden paketleyerek geri göndermelidir. Medeniyetin beşiği ve Rönesans hareketlerinin yaşandığı kıta Avrupası için etik ve ahlâki olan yaklaşım bu olacaktır kanısındayız.

www.haberhurriyeti.com / Prof. Dr. ÇAĞATAY ÜSTÜN

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Çağatay Üstün - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi