ETİK VE AHLÂKIN ÖNEMİ ŞİMDİ ANLAŞILIYOR

Dünya hızla doğruluk ekseninden çıkmışken, doğru ile yanlış arasındaki çizgiler belirsiz bir hale dönüşmüşken, gerçekler daha net ortaya çıkıyor.

Artık siyaset ve politikaların bir öneminin kalmadığı, yönetimlerin doğruluk üzerine kurgulanması gerektiği anlaşılmaktadır.

İnsanlık tarihi kadar eski bir rüyadan ve kimi zaman da rüyadan gerçeğe dönüşmüş bir durumdan bahsediyoruz. Aristoteles, Konfüçyüs, Farabi, İbn-i Sina, İbn-i Haldun, Kaşgarlı Mahmud tarafından önerilmiş doğruluk sistemleri kısa süreli uygulamalarla gündeme gelmesine karşın, mutlak hakimiyete dayalı yönetimlerin etkinliğinin daha uzun soluklu olduğunu fark ediyoruz.

Yürekten ve aklımızla istediğimiz odur ki, yalan, aldatma, iki yüzlülük ile yönetimlerin bir arada olmamalıdır. Toplumlardaki çürüme, bozulma ve yozlaşma sosyal içerikli iletişimler ve kitle iletişim araçları sayesinde hızla yayılıyor. Bir tür bulaşıcı hastalık gibi önü alınmaz bir hale dönüşen bu durumun anlaşılması üzerine etik ve ahlâkın önemi yeniden anlaşılmaktadır.

Günümüz toplumlarının bu konudaki sorumluluğu büyüktür. Herkes bu anlamda duyarlı olmak ve sorumluluğunu sorumsuzluk şekline dönüştürmemek zorundadır.

Aklın ve yüreğin yolu birdir. Özverili, düşünceli, duygulu, hassasiyete önem veren, emir ve talimatlarla değil, istekle gönülden talep eden, kabul gören ve uygulayan anlayışların ön planda olacağı, kurgulanacağı bir sisteme, yani etik ve ahlâka dayalı bir anlayışa ihtiyaç vardır.

Doğru ve doğruluk sadece çoğunluk ile ortaya konamaz. Bilinen doğru onaylanır ve kabul görerek benimsenir.

Buradan hareketle, irdelenmesi gereken temel noktalar şunlardır:Artık değişim zamanıdır. Artık önce doğruluk demek zamanıdır. Artık gerçeğin güneş gibi ortaya çıktığı ve yüzleri aydınlattığı zamandır. Şimdi sevgi, saygı ve içtenlik zamanıdır. Şimdi her şeye rağmen ve yine öncelikle etik düşünme zamanıdır. Dünyanın hızla evrildiği ve özlediği anlayış bunlar üzerinde kurgulanacaktır.

www.haberhurriyeti.com / Prof. Dr. Çağatay Üstün

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Çağatay Üstün - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?