21 EYLÜL…  DÜNYA  ALZHEİMER GÜNÜ

21 Eylül Dünya Alzheimer günüdür. Dünyanın dört bir yanındaki kuruluşların ve bireylerin farkındalık yaratma, demanstan etkilenen insanların karşılaştığı sorunları vurgulama ve insanların demans ile iyi yaşamalarına yardımcı olmak ve sorunlarının çözümündeki kolaylıkların konuşulduğu ve tartışıldığı gündür.

Bu etkinliğin amacı durumun farkındalığını arttırarak, nedenleri, belirtileri, yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemek ve hedefe ulaşmak için, dünyanın her yerinden demans hastalarını, bakıcılarını, ailelerini, tıp uzmanlarını, araştırmacıları ve medya kuruluşlarını bu hastalığın çerçevesi içerinde bir araya getirrmektir.

Dünya genelinde demans ile yaşayan yaklaşık elli milyon insan olduğu ve bunların çoğunun Alzheimer hastası olduğu düşünülürse konunun önemi daha iyi anlaşılır. Demans zorluğuyla mücadele etmek için tüm insanların birlikte çalışması ve en iyi uygulamaları paylaşmaları oldukça önemlidir.

Milyonlarca aile, Alzheimer hastalığı nedeniyle karşılaştığı sorunlar ile mücadele ediyor. Dünya, Alzheimer’in gününde, Alzheimer’in ve demans hakkında toplumda bilinçlenme yaratmaya çalışmak için bazı binaların ışıkları mor renkte yanar. Mor renk Alzheimer hastalığının farkındalık rengidir.

Alzheimer Disease International’a (ADI) göre, dünyada her üç saniyede bir kişi, Alzheimer hastalığına yakalanıyor. Bu nedenle, dünyadaki çeşitli sağlık kuruluşları bu kederli hastalığa bir çare bulmayı desteklemek için bu gün bir araya gelirler. .

Dünya üzerinde her üç kişiden ikisi ülkelerinde demans anlayışının çok az olduğuna veya hiç olmadığına inanıyor. Özellikle bu nedenle Alzheimer Gününün önemi artıyor, ancak demansı çevreleyen yanlış bilgilendirme ise bir sorun olmaya devam ediyor.

Alzheimer, hafızayı ve diğer zihinsel işlevleri bozan ilerleyici bir hastalıktır. Bir kişinin günlük yaşamına müdahale edebilecek kadar ciddi hafıza sorunları ve diğer temel bilişsel yeteneklerin kaybı ile karakterize en yaygın bunama şeklidir. Hastalık hakkında farkındalık yaratmayı amaçlayan 21 Eylül gününün Alzheimer farkındalık günü olarak bilinmesi etkin olarak 2012 yılında başlatıldı.

Başlangıcından bu yana, Dünya Alzheimer Günü gün geçtikçe daha çok ilgi görüyor. Bununla birlikte, çoğu insan bu hastalığın yaşlanmanın normal bir parçası olduğu görüşünde.

21 Eylül Dünya Alzheimer Günü, demans bilincini arttırmak için uluslararası bir kampanya olması için çalışmalar devam ediyor. Bu etkinlik için düzenlen organizasyonlar ile ilgilenen bireyler, Alzheimer dernekleriyle iletişim kurarak farkındalığın desteklenmesine katılabilirler

Demansla yaşayan insanların ve bakım ortaklarının, saygı görme, her türlü aktiviteye katılım, kaliteli bakım ve tedavi konusunda diğer insanlarla eşit haklara sahip oldukları bilinmelidir.

Hükümetler, Alzheimer hastalığına sahip kişilerin insani ve ekonomik zorluklarını aşmak için çalışmalar yapmalıdır.

Alzheimer’ın veya başka bir demansla yaşıyorsanız, unutmayın, yalnız değilsiniz. Aileniz ve arkadaşlarınızla birlikte, Alzheimer derneklerine üye olun, mümkün olduğu kadar bu durumda olan hastalara yardım edin, kişilere bilgilerinizi aktarın.

Bir bakım ortağıysanız, Alzheimer’a sahip birinin bakımını yapmak zor olabilir. Kendi fiziksel ve zihinsel sağlık ihtiyaçlarınızla ilgilenmek de önemlidir. Yardım istemekten korkmayın.

Bir toplum olarak, demans küresel bir sorun olmaya devam ediyor. Demans normal yaşlanmanın bir parçası değildir. Etkilenenlerin deneyimlerini anlamak, hastalığın belirtilerini tanımak ve toplum içerisinde saygıyı desteklemek için aktiviteler çok önemlidir.

Etkinliğin önemli çalışmalarından biriside demans arkadaşları bulmaktır. Demans hastalarının büyük bir çoğunluğu teşhis konulduktan sonra arkadaşlarını kaybettiklerini ve kendilerini toplumun bir parçası olarak hissetmediklerini düşünüyor. Hastalığı yaşayan çok fazla insan var. Hastalığın bulgularını ve çözüm yollarından haberdar olmak ve birlikte zaman geçirmek için aynı sorunları olan kişilerle arkadaşlık yapmak hastalar için moral yükseltici olabilir.

ALZHE

İMER FARKINDALIK AYI : KASIM

Kasım ayı Alzheimer hastalığı farkındalık ayı olarak bilinir. 1981-1989 yılları arasında görev yapmış kendisi de Alzheimer hastası olan Amerika Birleşik Devletleri 40. Başkanı Ronald Reagan, kişisel çalışmalarıyla 1983 yılında kasım ayının, Alzheimer farkındalık ayı olarak kabul edilmesini sağladı. Alzheimer Derneği’ne göre, o zamanlarda Amerika Birleşik Devletlerinde hastalığı bilinen iki milyondan az insan vardı.

Alzheimer’ın hastalığını bilinçlendirme ayı boyunca, Alzheimer Derneği gibi kuruluşlar halkı hastalık hakkında eğitmek, hastalığın semptomları, tedavileri ve hastalıkla başa çıkma konularında seminer ve etkinlikler düzenleyerek hastalık hakkında toplum bilinçlendirilmeye çalışılır.

Bu ay hastalık hakkında farkındalığı artırmak ve araştırmalarda kullanılmak üzere para toplamak için birçok etkinlik yapılır. Siz de Alzheimer’li hastalara yardımcı olmak isterseniz böyle bir etkinliğe katılmayı ihmal etmeyin.

Alzheimer’ın hastalarıyla çalışmak için gönüllülere de her zaman ihtiyaç vardır.

Kasım ayı ve yıl boyunca, Alzheimer hastalığının belirtilerinin farkında olmak ve buna karşı mücadeleye katılmak hepimizin yapabileceği bir aktivitedir.

Alzheimer farkındalık ayı, yanlış bilgilendirme ile mücadele ederken hükümetin daha iyi yardım ve özen göstermesi için de lobi sağlar. Hastalara, bakıcılara, profesyonellere, basın ve medyaya ve toplumların bunamaya karşı birlikte çalışmasının yanı sıra hastalığın gerçeklerini anlatma fırsatıdır.

Demans, uluslararası alanda elli milyondan fazla insanı etkileyen ve bir kişiyi hafızası, yetkinliği, anlayışı ve davranışsal farkındalığını bitiren dejeneratif bir beyin hastalığıdır. Genellikle yıllar içinde, sevilen birisiyle bu hastalığı yaşamak veya tanık olmak aileler için üzücü bir durumdur.

Amerika Birleşik Devlletleri Başkan’I Ronald Reagan, Kasım’ı 1983’te Ulusal Alzheimer farkındalık ayı olarak belirledi. O sırada iki milyondan az Amerikalı, Alzheimer hastalığı ile tanışmıştı. Bugün, hastalığı olan insanların sayısı Amerika Birleşik devletlerinde 5.7 milyona yükseldi.

Alzheimer sadece hastalığı olan kişileri değil, sevdikleri kişinin hayata bağlılığının yavaşça azaldığını izlemenin yarattığı kronik stres tüm aileyi etkiler. Aile bakıcıları, bakım vermeyenlere göre yüksek fiziksel hastalık, sosyal izolasyon, duygusal sıkıntı ve finansal sıkıntı yaşarlar. Bir bakım planına sahip olmak, ne bekleyeceğinizi bilerek ve elinizde kaynakları bulundurmak stresinizi azaltmaya yardımcı olabilir.

Alzheimer en sık görülen bunama biçimidir, hafıza kaybı ve günlük yaşama müdahale edebilecek kadar ciddi diğer bilişsel yeteneklerin kaybedildiği ağır bir demans şeklidir. Alzheimer, yaşlanmanın normal bir parçası değildir. Bilinen en büyük risk faktörü, yaşın artması olmasına rağmen bilindiği gibi daha genç yaşta başlayan hastalıkta görülebilir.

Alzheimer’in önlenmesi, yavaşlatılması veya iyileştirilmesi mümkün değildir. Alzheimer, istatistiklerinin düzenli olarak tutulduğu tutulduğu Amerika Birleşik Devletleri’nde altıncı sıradaki ölüm nedenidir.

Yazı dizimiz devam edecek

Gelecek bölüm: Alzheimer hastalığı ile Parkinson hastalığı arasındaki farklar

www.haberhurriyeti.com / Dr. Cem Aydemir

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cem Aydemir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?