SABIR

Sabera kökünden meydana gelen sabrın sözlük anlamı; engellemek, güçlü ve dirençli olmaktır. Ahlaki terim olarak da üzüntü, başa gelen sıkıntı ve kötü haller karşısında direnç gösretme; olumsuzlukları olumlu kılmak için gösterilen metanettir.

Sabır hoşa gitmeyen olaylar, insanı zorlayan durumlar karşısında ruhsal dengeyi de bozmamak için dünya ve ahiret yararlarını da düşünerek insan kalbinde yer tutan sükunet ve dayanma kuvvetidir. Allah’a sığınarak güvenerek tevekkül edip bela ve felaketlere direnç göstermektir.Sabır nefsi telaştan, dili şikayetten, organları çirkin davranışlardan korumak nimet ve mihnet anında fark gözetmeyip her iki halde de sükunetini koruyup Allah’tan başkasına şikayette bulunmamaktır .Tecelli anında kahrında hoş lütfun da hoş diyebilmek Rabbimizden gelene teslimiyetle rıza göstermektir. Sabır aklın, ceza acizliğin bir ifadesi sayılmıştır. Sabır yüzünü ekşitmeden acıyı yudum yudum içine sindirmektir. Peygamber Efendimiz, ”Sabır bir ışıktır”, ”Sabır başarının anahtarıdır.”,”Sabır cennet hazineleridir.”, ”Sana sıkıntı verene sabretmekte çok hayır vardır.”, ”Sabır acı olayın yaptığı sarsıntıya ilk anda duyulan tahammül.” buyurmuşlar kötü olaylar karşısında sabrın önemini vurgulamışlardır. Sabrın çok yüce bir duygu ve sabırlı insanında büyük bir erdem taşımasının takdiri ve vurgusuyla beraber, olaylar anında sabrı devreye sokmadan bazı olaylara, konulara ve kişilere sabretmenin de caiz olmadığını belirtmek gerekir. Kişilerin ve toplumların üstesinden gelebilecekleri yada haklı oldukları konularda gösterdikleri sabır, dayanma değil acizlik olduğunu da unutmamak gerekir. Her eyvallahın bir estağfurullahı vardır. Dur çizgisini kimsenin aşmaması gerektiğini de bilmeliyiz. Allah’ın bize verdiği aklı ve iradeyi gereği üzere kullanıp toplumun adab ve sosyal kurallarını da devreye sokarak aşabileceğimiz durumlarda kişileri uyarı ve düzeltme yoluna gitmeliyiz bu da bizim sorumluluğumuzdur. Allah’tan bir problem yoksa sabır istemek de çok doğru değildir. Halk arasında ”Allah’ım senden sabır istiyorum” duasına cümlesine dikkat çekersek sabır hangi durumda devreye girer sıkıntı ve bizi üzen hallerde o zaman sabrı talep ettiğimizde bilmeden sıkıntıyı da talep etmiş oluyoruz. Bu sebeple dualarımızda sabır dilemek yerine Allah’tan karşılaşacağımız zorluklara karşı dayanma gücü imtihanlarımızın hafiflemesini talep edebiliriz. Enbiya 35’de Rabbim bizlere Sabrı Cemili güzel sabrı emretmiş Kuran-ı Kerim‘de de 70’in üzerinde ayetle sabrın önemi üzerinde durulmuştur. Yüce Rabbim sabredenlere mükafatlarının ecirlerinin hesapsız bir şekilde verileceğini müjdelemiştir.

SABIR İNSANA VERİLMİŞ FAZİLETTİR

Sabır bütün yaratılmışların içinde sadece insana verilmiş bir fazilettir. İnsan sabrı ile nefsin isteklerine karşı koyar, zorluklara tahammül eder ve ilim meclislerinde tahsilini tamamlar. Sabır ile ibadetlerin devamlılığı ve Allah’ın emrettiği emir ve yasaklara karşı kulluk görevimizi yaparız. Allah velileri sabırları ile hem Hakkın hem halkın sevgisini kazanmışlar ve sabırdaki huzuru insanlara tavsiye etmişlerdir. Hepimiz dünya hayatımızda nimetle de külfetle de karşılaşacağız. Yolumuzun açık olması kurtuluşta olmamız elimizdedir. Her durumda dik olmak ”Allah ile olduğumuz” idrakiyle kamil bir imanda olmalıyız. İmanın hayat içinde darlık zamanına sabır; bolluk zamanına şükür diyoruz. Sabır ve şükür kuşun iki kanadı gibi bizleri cennete götüren vesilelerdir. Allah hepimizin güçlüklerini kolaylaştırsın. Dünyada ve ahirette bizlere iyilik güzellik versin yolumuzu gül bahçesi gibi rengarenk mis kokulu hale getirsin sabredenlerden ve sabrı tavsiye edenlerden eylesin. Doğruda doğruluktan ayırmasın. Bizlerden doğru ve yerinde davranışların açığa çıkmasını nasip etsin…

HAFTANIN AYETİ

Ve sabret. Gerçekten Allah iyilik yapanların ecrini kaybetmez.

HUD 11

Sana vahyolona uy ve Allah hükmünü verinceye kadar sabret. O, hükmedenlerin en hayırlısıdır.

YUNUS 109

HAFTANIN HADİSİ

Resulullah Efendimiz şöyle buyurmuştur;”Müminin durumu ne hoştur! Her hali kendisi için hayırlıdır. Bu durum yalnızca mümine mahsustur. Başına seveneceği bir hal geldiğinde şükreder; bu onun için hayır olur. Başına sıkıntı gelecek olursa ona da sabreder; bu da onun için hayır olur.”demiştir.

HAFTANIN ESMA-ÜL HÜSNASI

ES SABUR(C.C.)

Çok sabırlı, şirk ve isyan yolunu seçenleri anında cezalandırmaya muktedirken acele etmeden tehir eden ve vakti gelince bir an geri bırakmadan cezalandıran. Sabırla, rızası olmayan şeylerin neticesini bekleyen asilere karşı sabırlı olan yüce yaratan..

SABIR İLE İLGİLİ SÖZLER

Sabrı zengin olanın kalbi de büyüktür, o hiçbir zaman aceleci olmaz, coşkunluk ve hırs içinde değildir.. İlk önce kendine hakim olabilen, daha sonra içinde bulunduğu güçlüklere göğüs gerer. İyi bir fırsat yakalayabilmek, sonsuz zaman mekanlarından geçer. Hislerine kapılmayarak, adımını sağduyulu atmak , uzun süre hafızada barındırılan kararları olgunlaştırır. Yavaş yol alan ”bastonlu zaman” Herkülün yumruğundan güçlüdür. Çoğu şeyi yola nizama koyar. Tanrıda yumruk yerine zamanla terbiye eder. Sabırla bekleyen sonunda mükafatlandırılır, çünkü şans ondan yana olur.(Balthazar Gracian)

Acele şeytan hilesidir; sabır ve tedbir Allahın lütfu (Mevlana)

Acıya sabredersin adı ”metanet olur. İnsanlara sabredersin adı hoşgörü olur. Açlığa sabredersin adı oruç olur. Dileğe sabredersin adı dua olur. Duygulara sabredersin adı gözyaşı olur. Özleme sabredersin adı hasret olur. Sevgiye sabredersin adı

AŞK

olur. (Mevlana)

Sabretmek; öylece durup beklemek değil ileri görüşlü olmak demektir. Sabır nedir? Dikene bakıp gülü, geceye bakıp gündüzü tahayyül edebilmektir. Allah aşıkları sabrı gülbeşeker gibi tatlı tatlı emer, hazmader, ve bilirler ki gökteki ayın hilalden dolunaya varması için zaman gerekir.

(Şemsi Tebrizi)

www.haberhurriyeti.com / NURDAN YAŞA

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nurdan Yaşa - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?