AYRIKSI ÇİÇEKLER

“… Ne zaman kızıllık düşse sonbahara / Bir garip özlem tutuşur, ilkbahara // Bir yandan / Kızıllığına banarken yüreğim sonbaharın / Diğer yandan / Menevişlerine sulanır deli gönlüm Nevbahar’ın // Tutuş / Yan / Aleve ban istersen / Kızıl bahar // Vuslatıma müjdeli nasılsa şimdiden toprak / Çıplak ayaklarımın beklentisinde / Yemyeşil yaprak / Ve bir hercai bir bahar…” (*)-(35).

İnsan dilinin önemli özelliklerinden biri, bir nesneyi daha güçlü, daha canlı anlatabilmek için, onunla benzerliği, yakınlığı bulunan bir başka nesnenin adıyla anma eğilimidir. Birçok bilgin ve düşünür, her dilde bu aktarmaların önemine dikkat çekmiştir.Dünya şiirinde olduğu gibi, Türk şiirinin her türünde ve her döneminde bu tür aktarmalara rastlanır; “… Ne zaman kızıllık düşse sonbahara…”, bu sayfanın, bu hafta konuğu şiirlerinde yukarıdaki satırlarda söz ettiğim benzetme tarzı imge ve maskelemelerini dizelerinde yansıttığı, şairimiz ‘Nermin Akkan’…

Akkan’ın, ‘Ayrıksı Çiçekler’ adını verdiği şiir kitabında maskelemenin örtüştüğünü görüyoruz. Gerçi bu usulün, dünya şiirinde olduğu gibi, Türk şiirinin her türünde ve her döneminde bu tür aktarmalara rastlanır.

Kitabın bütününde yoğunlaşan lirizm, seçkilerim üzerinde tercihlerimi biraz zorladı. Ancak aktarabileceğim, yukarıda ki satırlarda betimlediğim şiir üzerinden; Tüm şiirlerin bana vermiş olduğu haz, sanırım okurlara da yansır. Çünkü: … Bu şiir, özgür düşüncesinde yarattığı manevi de olsa tutukluğunun özgürlükten, dış dünyadan uzak, karamsar yaşamının bir kesitinde, düşüncelerinde olana duyduğu büyük özlemin yanı sıra, özgürlüğe susamışlığını dile getirmektedir. Şiirin son dizelerinde de anlaşılacağı gibi ilk sevmelerin, sevgilinin yokluğuna duyulan çaresiz gereksinmenin büyük acısıdır, hissedilen. Sevgilinin şairde uyandırdığı ve insanlara, doğaya anlatmak istediği iyi, güzel duygular, aynı zamanda dünyadaki yalanlara, kötülüklere ve özgürlükleri ortadan kaldıranlara engel olabilmelidir. ‘Ayrıksı Çiçekler’ de bana ve sanırım okura da yansıyacak, şiirin belirgin yönlerinden biri, sözcüklerin ve yer yer alışılmamış bağdaştırmaların zihinde tasarımlar yaratma gücünden yararlanmasıdır. Böylece, imgeler okuyan / dinleyenlere kolaylıkla aktarılmaktadır.

Şiirde harfe, kâğıda, kaleme ve doğaya seslenen dizeler; bağlılığın dile getirilmesinde ki en güçlü isteği belirtmekte.

Nermin Akkan’ın şiirlerinin derlendiği kitabı ‘Ayrıksı Çiçekler’ i okurken, değişik atmosferde olduğunuzu bir an için hissedebilirsiniz! Kitap, ‘Temren’ Yayınlarından 2019 yılında basımı yapılmış. Bu şiir kitabı 63 sayfa ve 38 şiirden oluşmaktadır… Birbirinden oylumlu bu güzel şiirleri okumanızı salık veririm…

Meraklısına;

Şairimiz ‘Akkan’, 02.08.1955 Tokat/Almus/Kadıköprü köyünde dünyaya gelmiştir. MEB’de yirmi yıl öğretmen, yazman ve araştırmacı olarak görev yapmıştır. Ayrıca çeşitli özel eğitim merkezlerinde, yönetici ve refleksolog olarak da görev yapmıştır. Birçok dergilerde yazıları ve şiirleri yayımlanan şairimiz, daha önceki yıllarda da şiir kitabı yayımlamıştır.

www.haberhurriyeti.com / Mustafa Gökçek

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Gökçek - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?