Kültür

SİYASİ EDEBİYAT / KÜLTÜR

Sekizinci Bölüm /

Kültür, bütün öğrendiklerimizi unuttuktan sonra hatırımızda kalan şeydir. Kültürlü kişi önce öğrenecek kendini yetiştirecek, çeşitli bilgi dallarında gücünü artıracak, bilgi dağarcığına o kadar şey yığacak ki çoğunu unutsa da, yitirse de kalanı yetecek ona…

Kitle iletişim araçlarında düzenlenen bilgi yarışmalarında dikkatimi bir husus çekmiştir. Sizlerin de bilgilerinizdedir. Sıklıkla duyduğumuz bir “hatırlayamama” yalanı vardır! Sanki biliyormuş da, bir süre için unutuvermiş! Bana göre; bilgiden yoksun olanın avuntusudur bu. Bir şeyi bilen, ama iyi bilen onun özünü, temel dayanağını unutamaz. Ayrıntılar unutulur, ama bilginin özü, anlamı kalır kişinin kafasında, yüreğinde…

Kültür konusunda bir düşüncemde; “Kültürlü insan diye bir şey olmaz, kendi kültürünü durmaksızın arttıran insan vardır sadece…”. Bu benim kişisel düşüncem! Ve bu sözle kültür denen şeyin bir sınırda durmadığı, sürekli olarak beslenen,güçlenen, zenginleşen canlı bir varlık olduğu anlatmak istedim.

Kültürün Türkçe karşılığı, ekin… Ekin güzel anlatıyor bu sözcüğün taşıdığı anlamı. Durmaksızın çalışma, durmaksızın yorulma isteyen bir şey. Okullar bitirmek, kitaplar okumak yeterli değil yaşam boyunca ekinli bir kişi sayılmaya. İşte bir doktor, hukukçu, bir tüccar, bir politikacı, bir yazar… Okumuş, öğrenmiş, gerçekten okumuş, gerçekten öğrenmiş bir şeyler, sonra unutmuş çoğunu. Şimdi ekinli mi bu adam? Her konuda bir şeyler biliyor, ama on yıl yirmi yıl, otuz yıl geride kalmış bildikleri. O günden beri ne okumuş, ne düşünmüş; durmuş, bitmiş, bir noktada çivilenip kalmış. Böyle aydınların, böyle ekinli kişilerin yarardan çok zararları oluyor çevrelerine. “Biz biliyoruz, biz okuduk, biz öğrendik…” gürültüsünden ötede yaratıcı, yapıcı sesleri, eylemleri görülmez, duyulmaz!

Kişiler için böyle de, toplumlar için böyle değil mi? Toplum kişilerden kurulur. Bir topluma gerçekten ekinli demek için ilkin o toplumdaki bireylerin okuma – yazma durumlarını incelemek yetmez. Diyelim Türkiye halkının yüzde doksan dokuzu okur – yazar duruma gelmiş (bu gidişle gelmez ya!). Gelmiş diyelim. Türk toplumuna ekinli toplum gözüyle bakabilir miyiz o zaman.

Bir başka düşüncem de; “… Her kültür, bir insanın aştığı evrelerden geçmek zorundadır. Çocukluk, gençlik, olgunluk, yaşlılık…”. Türk kültürü şu anda hangi evrede?

www.haberhurriyeti.com / Mustafa Gökçek

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Gökçek - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi