İleri teknoloji

Teknoloji artık hayatımızın her alanına girmiş durumda, teknoloji insan hayatını kolaylaştırdığı kadar, bu teknolojileri üretene ülkelerinde kasalarını dolduruyor.

Bilindiği üzere dünyanın sayılı teknoloji devleri arasında bulunan şirketlerin menşelerine bakıldığında; Amerika B.D. Japonya, Güney Kore, Çin, Almanya ve Fransa gibi ülkeler önümüze çıkıyor.

Son yapılan ekonomik araştırmalara göre, ABD’nin teknoloji kuluçkası, California Teknoloji Üniversitesi, Silikon Vadisi gibi oluşumları içinde barındıran California Eyaleti Fransaekonomisine eş değer duruma gelmiş. Ayrıca Kaliforniya’nın doğusundan Wyoming Colorado sınırına kadar olan bölge ise İtalya’ya eşit.

Japonya, Güney Kore ve Tayland gibi ülkelerde yüksek teknolojili ürünler üreten firmaların değerinin Türkiye’nin GSYİH’na eşit veya fazla olduğunu da görebilmekteyiz.

Yani ülkelerin kalkınmasında, günümüz dünyası şu mesajı veriyor “Ya Yüksek Teknolojili Ürünler Üretirsin, ya da her zaman müşteri olarak kalırsın”

Dünya Bankası Verileri bunu açıkça ortaya koyuyor.

2000 yılında 41,7 Milyar $ İleri teknoloji İhracatı yapan Çin, 2013’te bu rakamı 560 Milyar $ a çıkartmış.

2000 yılında 54,3 Milyar $ İleri teknoloji İhracatı yapan Kore, 2013’te bu rakamı 130 Milyar $’a çıkartmış.

Peki ülkemizde durum nasıl?

Türkiye 2000 yılında yaklaşık 1,0 Milyar $ İleri teknoloji İhracatı yaparken, 2013’te 2,2 Milyar $ a çıkmış.

ISO 500 listesinde yer alan en büyük 500 sanayi kuruluşumuzdan sadece 12’si ileri teknoloji üretimi yapabiliyor. 470 firma ise en düşük seviyede kalıyor.

İhracatta Yüksek Teknolojinin payı OECD ülkelerinde %17 civarında iken Türkiye’ de maalesef % 1.8.

Peki buna çözüm yok mu ?

Elbet var. Unutmayalım, Alice Harikalar Diyarında kitabında geçen bir sahne vardır. Alice, Tavşana sorar “Hangi yoldan gitmeliyim?” diye. Tavşan şöyle cevap verir “Nereye gideceğini bilmiyorsan, hangi yoldan gittiğinin bir önemi yoktur”.

Birinci öncelik “Nereye gitmek istiyoruz?” sorusunun cevabını bulmak.

Ondan sonraki adım ise bu işi hakkı yapanları ülkeye davet ederek iş birliği ve ortaklık altyapılarını aramak olacaktır.

Tabi işin önemli ve ayrı düşünülmesi gereken bir tarafı ise “Ar- Ge” faaliyetlerinin yürütülmesi.

Yeni dünya düzeninin değişimi ve bilginin güncellenmesi artık belli bir zaman diliminde değil, zaman diliminin her anında olmaktadır. Buna aya uydurmak için ise her zaman tetikte olmak ve iyi analiz gereklidir.

Ülkemiz bunu yapabilecek potansiyel ve insan gücüne sahiptir. Geçmiş başarılarımız (Devrim Arabaları, Vecihi Hürkuş, Uçak Fabrikası, Atatürk Orman Çiftliği vb.) bunun en büyük kanıtı. Bu ülkenin genlerinde var vazgeçmemek, yıkılanı baştan yapmak. Sadece bunun farkında olmak ve geçmişi iyi anlamak gerekir.

www.haberhurriyeti.com / ORKUN TEKE – Araştırmacı- Mühendis

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Orkun Teke - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?