MİLLİ MÜSABAKALARA KATILAN AMATÖR SPORCULARIN VERGİSEL BOYUTU

Şirketin bünyesinde çalışan hizmet erbabı vatandaşların amatör dallarda sportif faaliyetler göstermesini teşvik etmek amacıyla düzenlemeler yapılmıştır.

Düzenlemeye göre hedeflenmek istenen, sporcuya destek verilmesi ve spor kültürünün arttırılmasıdır. Yasa, amatör branş sayısının artmasına tesir ederek şu şekilde vergi avantajı sağlamıştır.

GELİR VERGİSİ KANUNU’NUN 23. Maddesinde ‘’GELİR VERGİSİNDEN İSTİSNA EDİLMİŞ ÜCRETLER’’ sayılmış olup 15. Bendinde yer alan hükme göre; yüz ve daha aşağı sayıda iş yerlerinde bir, yüzden fazla işçi çalıştıran iş yerlerinde ise iki amatör sporcu çalıştıranların, her yıl milli müsabakalara iştirak ettiklerinin BELGELENMESİ kaydıyla ASGARİ ÜCRETİN İKİ KATINI AŞMAMAK kaydıyla Gelir Vergisinden İSTİSNA uygulaması düzenlenmiştir.

Bu istisnadan maksat devletin size bu parayı amatör branşlara harcayabilirsiniz demesidir. İstisna, vergi matrahını azaltacağından, net ücrette de artışa sebep olmaktadır.

Ayrıca spor yarışmalarına katılan amatör sporcuları teşvik etmek amacıyla ödenen ÖDÜL ve İKRAMİYELER de Gelir Vergisinden İSTİSNA kapsamındadır.

ŞİRKETTE ÇALIŞAN PERSONELİN ENGELLİ OLMA DURUMU SÖZ KONUSUYSA NE OLUR?

Şirkette üçüncü derece engelli indiriminden faydalanan personelin amatör sporcu olarak milli müsabakalara katılması halinde İSTİSNADAN yararlanabilmesi için işveren hangi kriterlere dikkat etmelidir?

Çalışan personelin amatör sporcu olarak müsabakalara katıldığını BELGELENDİRMESİ gerekmektedir. Her ne kadar iş yerinde kendisinden başka sporcu olmadığını beyan etse de aylık brüt ücreti asgari brüt ücretin iki katını aşacak şekilde ücret aldığını varsaydığımızda çalışan personel için bu vergi İSTİSNASINDAN faydalanması mümkün değildir. Lakin üçüncü derece engellilik indirimi hakkında vergi avantajından yararlanmasında herhangi bir sakınca olmamaktadır.

ÇALIŞAN PERSONEL DEVLET MEMURU KAPSAMINDA OLURSA NE OLUR?

Örneğin, İlköğretim okulunda Beden Eğitimi öğretimi görevi yapan Işıl Öğretmeni amatör olarak Türkiye Karate Federasyonu faaliyet programında yer alan Milli müsabakalara katıldığında bu İSTİSNADAN yararlanabilir mi?

4857 sayılı İş Kanunu’nun Genel Hükümlerine göre ‘’Tanımlar’’ başlıklı ikinci maddesinde ‘ Bir iş dayanarak çalışan gerçek kişiye İŞÇİ, işçi çalıştıran gerçek ve tüzel kişiye yahut tüzel kişiliği olmayan kurum ve kuruluşlara İŞVEREN, işçi ile işveren arasında kurulan ilişkiye İŞ İLİŞKİSİ denir. Hükmüne yer vermiştir. Bundan dolayıdır ki 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak çalışanların, 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanununun 23/15. İnci maddesinde yer alan istisnadan yararlanabilmesi mümkün bulunmamaktadır.

www.haberhurriyeti.com / SERRA AYTAÇ

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Serra Aytaç - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?