“Hayallerinizi gerçekleştirmek için savaşın”

“HAYALLERİNİZİ GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN SAVAŞIN”

Abdullah’ın notları arasında benim en çok canımı acıtan bu cümledir :’’Ambulansla sevkim yapılmış olsaydı, yatar pozisyonda olacaktım ve kusmuğum akciğerlerime gitmeyecekti. Bu kadar basit bir ayrıntının gözden kaçırılmış olması beni engelli hale getirdi.’’
Helikopterle namaza gidilen, özel uçakla umreye gidilen, belki de hiç oturulmayacak olan binlerce odaya milyarlar dökülür ama hastane arası hasta nakli taksi ile yapılır ve bu hata çözümü olmayan problemlere yol açar. Biz küçükken ’’Allah yaptığın yaramazlıkları bir bir yazıyor’’ derlerdi Hala yazıyorsa umarım bunları da yazıyordur bir kenara.

Koma halinde evine yollandı Abdullah. Evet yanlış okumadınız koma halinde evine geldi. Aslında iyi ki de geldi çünkü annesi oğluna öyle bir özenle baktı ki 15-20 gün içerisinde gösterdiği gelişim hastahane doktorlarını bile hayretler içinde bıraktı.
Aslında burada en büyük başarı Abdullah’ın gösterdiği çabaydı. O iyileşmeye kararlı, annesi evladını iyileştirmeye kararlı olunca yıllar geçerken Abdullahın da iyileşmesi kaçınılmaz oldu. Abdullah’ın hareketsiz kalması, kaslarının daha da tembelleşerek ağrılarının artması, hareketlerinin kısıtlanması demekti. Abdullah güçlü iradesiyle buna hiç bir zaman izin vermedi. Elbette tamamen iyileşmedi ama yatağa bağımlı olmayı da hiç bir zaman kabul etmedi. Beyninden gelen emir onu sola geçmeye çalıştıkca, Abdullah evlerinin penceresindeki demir parmaklıklarına tutunup saatlerce ayakta kalmak için çabaladı. Böylece hem bacakları, hem kolları çalışıyor beyinden gelen ’’ sola eğil’’ emrine aldırmadan her gün daha iyiye gidiyordu hem moral olarak hem sağlık olarak.

1998 yılında ilk bilgisayarına kavuştu. İnternette gezinmeye başladı. Yıl 2002 olduğunda, birgün bir mesaj aldı ’’Benim annemim soyismi de Ünal idi, sen kimlerdensin aslanım’’. Bu satırları yazan canım babam ile Abdullah’ımızın akrabalıkları ortaya çıktı.
O günlerde Abdullah’ın internetteki blog sayfası kapkaraydı. Dümdüz siyah bir sayfada yürekten dökülen bembeyaz kelimeler. Ama sayfanın karalığı uzun süreli okumalarda iç karartıyordu. Aslında bu Abdullah’ın içinde olduğu ruh halini anlatıyordu ama anlayana. Yazdıkları öyle uyduruk, şeyler değildi. Her satırda yaşanmışlık ve isyan vardı.
Şimdi yine Danimarka’ya dönelim. Abdullah durumunda bir kişinin sosyal danışmanları (evet danışmanlar yani birden fazla danışman) bu yazılardan Abdullah’ın durumunu analiz ederler ve ihtiyacı doğrultusunda hareket ederlerdi. Yazı konusundaki başarısının üzerinde dururlar ve bu yeteneğini sosyalleşmesi için kullanırlardı. Yani Abdullah’a güçlü olan yanını gösterip, onun hastalık nedeniyle yaşadığı çöküntüden bir an önce çıkması için gerekeni yaparlardı.

Ama dedim ya Abdullah o kadar güçlüydü ki bunu yapamayan Devlet’e ’’neden’’ diye sormanın başka bir yolunu seçti.

O YOLUN İSMİNİ DE “BİRAZ DAHA IŞIK KOYDU”

BİRAZ DAHA IŞIK PEK ÇOK KİŞİYE IŞIK OLACAK BUNA EMİNDİ?

NASIL MI? BİR DAHA Kİ YAZIMDA ANLATACAĞIM.

www.haberhurriyeti.com / BEYHAN BİÇKİN

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Beyhan Biçkin Kozanoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?