Ee hala karar veremedik mi? Kimin polisi bunlar?

Bir kaç sene önce ‘’KİMİN POLİSİ BUNLAR’’ diye bir yazı yazmıştım. Polisimize neden sahip çıkılmıyor diye de fiziksel şiddet içeren bir kaç örnek vermiştim.
O zaman verdiğim örnekler arasında milletin vergisiyle maaş alan, kendisini devletin güvenlik gücü olan polisten bile yüksekte gören, kendini bilmezlerin, polise hangi düşünceyi aşan saygısızca hareketle tokat atma cesaretini bulduğu da vardı.
Üzerinden seneler geçti yazımın. Elbette soruma cevap bulunamadı. Ama durum öyle bir hal aldı ki, artık bu saygısızlığı sadece devletin milletvekilleri değil, her an polise işi düşebilecek olan halkın içinden kişileri bırakın kendi amirleri de polise şiddet uygulamaya başladı.
Polise şiddet haberleri artık Aydın ilinden tutun da taaa Hakkari’ye kadar uzanıyor. Elbette haber niteliği taşımadığı için normal görsel ve yazılı basında yer almıyor bu olaylar. Çünkü haber niteliği olması için polisin halka şiddet uygulaması lazım. Dolmuş şöförü polise saldırır, polis kendisini korumaya kalkarsa ertesi gün yargısız infaz başlar, manşetten haberlere taşınır. ‘’POLİS DOLMUŞ ŞOFÖRÜNE SİLAH ÇEKTİ’’ Sonra olayın aslı anlaşılır, aslında polise saldırılmıştır, canını kurtarmak için silahını çekmiştir ama olayın bu kısmı halka yansıtılmaz.
İzmir’in Çiğli ilçesinden geldi son haber. Bu kez durum daha vahim. Şiddet uygulayan da, şiddete maruz kalan da polis. Polis memuru geçirdiği ameliyat sonrası rapor alır, raporu bitince göreve başlar. Ama İlçe Emniyet Müdürü göreve geri dönen memuruna geçmiş olsun demek yerine hakaret eder. Olay sonrasında şiddet gören memur bu olayı doktor raporu ile ispatlar. Ne İlçe Emniyet Müdüründen ne de valilikten herhangi bir savunma gelmedi biz raporların yalancısıyız.
Bu örnekler uzar gider ben sadece son günlerin gündeminde olanları aldım yazıma. Amacım fiziksel şiddetin varlığını vurgulamak.
Peki Türkiye toprakları içinde, Türk polisi ‘’ NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE’’ ve ‘’POLİS HUZUR GÜVEN VERİR’’ sloganlarıyla operasyona giderse, Emniyet Genel Müdürlüğü bununla gurur mu duyar, soruşturma mı açar? Aklı başında olanların ‘’gurur duyar’’cevabı ne yazık ki tutmadı. Evet bu slogana Emniyet Genel Müdürlüğü soruşturma açtı.
Bu örneği de psikolojik şiddetin varlığını gösterebilme adına yazdım.
Yazıda aslında vurgulamak istediğim fiziksel ve psikolojik şiddetin varlığı ve sonuçları. Hep polis suçlu ya. Her olayda sorumlu polis ya. Aslında öyle değil gerçekler. Bu sonuca biz sadece bize gösterilenlerden varıyoruz.
Öylesine haberlermiş gibi okuduğumuz bu ve buna benzer olaylar, çalışma saatleri belli olmayan, orucunu yarım ekmek içine tıkılmış soğuk 3 köfte ayranla açmak zorunda olan, ailesiyle bayram geçiremeyen, her kesimin tatil olarak kutladığı bayramlarda sevdiklerini annesini ziyarete gitme imkanı elinden alınan, ‘’tayinin çıktı gidiyorsun’’ dedikten bir ay sonra’’ yaptığı tüm taşınma masraflarını hiçe sayıp ‘’yok vazgeçtim çalışmaya devam et’’ denen polisin uğradığı fiziksel ve psikolojik şiddet sonucu hangi moral ile çalıştığını anlatmak için bu yazı.
Aslında en acısı sahipsiz kalmanın verdiği belirsizlik. Bunu toplumun en küçük birimi olan aileye indirgersek, sorunun ne kadar vahim olduğu daha iyi anlaşılır. Anne ve baba tarafından önemsenmeyen bir çocuk düşünün. Ve bu çocuğun topluma ne kadar verimli bir birey olabileceğini irdeleyin.

SİZİN İÇİN VAR OLAN POLİSİNİZE SAHİP ÇIKIN.

www.haberhurriyeti.com / BEYHAN BİÇKİN

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Beyhan Biçkin Kozanoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

yunus yılmaz - bizde koltuk sevdası oldukça polise kimse sahip çıkmaz çünkü amirlerin keyfi gıcır kendi rahatları için polisin haklarını hiç sayarlar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Temmuz 18:45

İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?